BonAir
بن ایر

میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته:

شروع شبکه کارشناسان گردشگری خوراک

شروع شبکه کارشناسان گردشگری خوراک

بن ایر: تشکیل کمیته های میراث فرهنگی، کشف مدارک باستانی از جزیره هرمز، شروع به کار شبکه کارشناسان گردشگری خوراک خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.گروه جامعه: در این هفته تعداد شرکت های عراقی فعال در زمینه گردشگری به ایران آمده اند و در استانهای کرمان، ایلام به بررسی وضعیت گردشگری ایران در حوزه جذب گردشگران سلامت پرداختند. در این هفته همین طور با سفر به استان خراسان رضوی درحال بررسی وضعیت بیمارستان ها، مراکز اقامتی و دفاتر خدمات مسافرتی در شهر مشهد هستند.
در این هفته همین طور کانون جهانگردی و اتومبیل رانی ایران با انتشار فراخوانی از دست اندرکاران وزارت میراث فرهنگی برای حضور در نمایشگاه فیتور اسپانیا دعوت کرد. این نمایشگاه مقرر است مانند سالهای قبل همزمان با اولین ماه سال آینده میلادی در محل دائمی نمایشگاه های اسپانیا اجرا شود. کانون جهانگردی نیز ماموریت دارد بعنوان نماینده میراث فرهنگی، زمینه حضور فعالان گردشگری را در این نمایشگاه فراهم آورد. این نمایشگاه از ۲۹ دی ماه تا ۳ بهمن ماه در شهر مادرید برگزار می شود.
در این هفته پیشکسوتان معماری، میراث فرهنگی و دیرینه شناسی با عزت الله ضرغامی دیدار کردند. در این دیدار هر کدام از آنها پیشنهادات و خواسته های خودشان را برای توجه وزیر به حوزه میراث فرهنگی اعلام نموده و گفتند بهتر است کمیته های میراث فرهنگی برای پیگیری مسائل تشکیل گردد. ضرغامی نیز با این پیشنهاد موافقت نمود و گفت من به استانهای مختلف سفر کردم و متوجه شدم کسی به فکر میراث فرهنگی نیست. وی از حل مشکل بودجه وزارتخانه با اجرای یک طرح سخن گفت و ادامه داد در این طرح از تمام ظرفیت های بخش خصوصی و دستگاه های دولتی استفاده می نماییم.
از پژوهشگاه میراث فرهنگی خبر رسید که مستند نگاری محوطه چند درخت جزیره هرمز به شناسایی پراکندگی قابل توجهی از دست ساخته های سنگی منجر گردید که قابل انتصاب به دوره تارینه سنگی میانی است. حفظ این محوطه و انجام پژوهش های بیشتر در این بخش از سواحل شرقی جزیره هرمز از اهداف پژوهشی اداره کل میراث فرهنگی استان هرمزگان برشمرده شده است.
به منظور دستیابی به هدف توسعه گردشگری خوراک در کشور، کارشناسان تخصصی که از طرف ۳۱ استان معرفی شده اند در قالب شبکه ای یکپارچه فعالیت خودرا شروع کردند. این خبر را محمدقاسمی مدیر کل دفتر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی در یک وبینار تخصصی اعلام نمود و گفت در پی تشکیل کارگروه گردشگری خوراک، این جلسه با هدف آگاه سازی کارشناسان استانی با ظرفیت های این مساله تشکیل شده است تا در بستر تعامل همفکری و بررسی نمونه های موفق داخلی و خارجی همچون خیابان خوراک، بستر اجرائی قابل اتکایی شکل بگیرد.
این هفته از معاونت گردشگری هم خبر رسید که برخی از راهنمایان گردشگری از این هفته به اکسپوی دبی اعزام خواهند شد. در مرحله اول سه نفر از آنها به دبی رفتند. مقرر است هر بار برخی از آنها در پاویون ایران بازدیدکنندگان خارجی را هدایت کرده و در مورد معرفی ایران تلاش کنند.


منبع:

1400/09/05
13:31:43
5.0 / 5
231
تگهای خبر: تخصصی , خدمات , دستگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳