BonAir
بن ایر

گزارش بن ایر؛

گامی مهم برای حذف دلالان سفر به مشهد

گامی مهم برای حذف دلالان سفر به مشهد

بن ایر: مقرر است سفر زیارتی، درمانی و سیاحتی عراقی ها به مشهد تحت پوشش تورهای گردشگری ساماندهی و صورت گیرد، اقدامی که منجر به حذف دلالان، مراکز بدون مجوز درمانی و اقامتی خواهد شد.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ شهر مشهد ۲۴۰ هتل، ۳۰۰ هتل آپارتمان، ۳۹۰ مهمانپذیر و ۷۵۰ خانه مسافر دارد با بیشترین خانه های بدون مجوز و البته بیمارستان های مجهز و دلالانی که در پی کسب سود بیشتر از مسافران این شهر هستند. مسافرانی که یا به قصد درمان به مشهد می روند یا برای درمان.
مبدا خیلی از کشورهای گردشگرفرست نیز کشورهای عربی هستند. کویت، عربستان، عراق، بحرین با اهمیت ترین گردشگران مشهد بوده اند. در کنارش آذربایجانی ها و پاکستانی ها و افغانستانی ها نیز به این شهر سفر می کنند. اما در بین همه آنها عراق بیشترین توریست را به مشهد می فرستد. توریستهایی که بیشتر خانوادگی یا انفرادی به ایران می آیند.
یوسف بیدخوری معاون گردشگری استان خراسان رضوی به خبرنگار مهر می گوید که شاید از ۹ میلیون توریست ورودی ایران نصف آن گردشگران عراقی بوده اند. آمار بالای مسافران عراقی زمانی ملموس تر می شود که مجتبی احمدی رییس یکی از مدیران آژانس های مسافرتی مشهد که در زمینه ورودی کار می کند نیز به خبرنگار مهر می گوید در آبان ماه امسال یعنی از زمانی که روادید گردشگری ایران بعد از ۲۰ ماه وقفه صادر شد، هر روز تقریباً هزار نفر به مشهد آمده اند.
یکی از معضلاتی که همیشه ایرانیها و عراقی ها در زمینه ورود گردشگران عرب زبان به ایران داشته اند؛ وجود دلالانی است که به سبب تسلط به زبان عربی، با هماهنگی مراکز درمانی کمتر شناخته شده یا حتی غیرمجاز، مسافران غافل از همه جا را به ایران کشانده و با گرفتن هزینه های هنگفت آنها را به مراکز درمانی یا اقامتی هدایت می کردند و بعضاً مشکلاتی به وجود می آوردند. مشکلاتی مانند راضی نبودن مسافر از مراکز درمانی، هزینه ها یا محل اقامت.
این مشکلات زمانی به مرحله بحرانی می رسید که ضرر یا اتفاق جبران ناپذیری متوجه مسافر می شد در آن صورت نه دلال پاسخگو بود نه مراکز نظارتی می توانستند کاری از پیش ببرند.

اما حالا اتفاقاتی پیش رو است که اگر به درستی اجرا شود هم مشکلات برطرف خواهد شد هم توریستهای خارجی با رضایت بیشتری سفر کرده و خدمات می گیرند و هم ایرانیها از حضور خارجی ها منتفع می شوند. به ویژه گردشگران شهر مشهد که زوار امام رضا (ع) محسوب شده و باید تکریم شوند.
چندی پیش پس از آن که ایران مبادرت به صدور روادید گردشگری کرد، دستورالعمل ورود توریستهای خارجی به ایران نیز منتشر گردید. در این دستورالعمل آمده برای سفر در ایران لازم است همه گردشگران، واکسن معتبر زده و دو هفته از دز دوم آن گذشته باشد. همین طور تست پی سی آر آنها منفی بوده و محل اقامت شأن از قبل رزرو شده باشد. این افراد یا بصورت گروهی یا انفرادی با این پیش شرط ها می توانند وارد ایران شوند.
از آنجا که عراق با اهمیت ترین بازار هدف ایران چه در زمینه ورودی و چه خروجی است، لازم بود هماهنگی لازم برای هدایت و ساماندهی سفر عراقی ها به ایران با نگاهی به این دستورالعمل صورت گیرد.
به همین منظور تشکل های صنفی در مشهد برای نخستین بار بعد از انقلاب، نشستی را با حضور آژانس های مسافرتی ایرانی فعال در مشهد و عراقی برگزار کردند. تعداد ۴۰ آژانس فعال در کربلا، نجف اشرف، بصره به ایران دعوت شدند که در زمینه سیاحت، زیارت و درمان با ایران کار می کنند.
طی ۷۲ ساعت، از سوم تا پنجم آذرماه ۱۴۰۰ این افراد که تعدادی از آنها تجربه سفر به استانهای مرزی همچون کردستان و کرمانشاه را نیز داشتند در شهر مشهد با آژانس های ایرانی جلسات مختلفی برگزار کردند که نتیجه آن امضای قراردادهایی برای اعزام گردشگران عراقی به ایران شد. مدیران آژانس های گردشگری عراقی در طول برگزاری جلسات رو در رو خواسته های خود، مشکلات و پکیج ها را بررسی کردند.

ایرانی هایی که در این برنامه حضور داشتند نیز به آنها چند موضوع را تبیین کردند همچون این که توریستهایی که به ایران می آیند باید یا واکسن زده باشند یا تست آنها منفی باشد. برخی می گفتند که شرط تست برداشته شود. اما مدیرکل کنسولی وزارت خارجه که در این برنامه حضور داشت، این تصمیم گیری را به عهده ستاد کرونا دانست.
عراقی ها از وجود دلالان در مشهد برای کارهای درمانی گلایه کردند که مسئولان وزارت خارجه و وزارت میراث فرهنگی حاضر در این جلسه ها پاسخ دادند: اگر عراقی ها با تور وارد ایران شوند هم امنیت آنها را می توان به آسانی تضمین نمود و هم نحوه خدمات دهی به آنها را. اما نمی توانیم سفر بدون برنامه ریزی آنها را کنترل نماییم.
عراقی ها درخواست نمودند ایران لغو ویزای ورودی بوسیله مرزهای زمینی را برای گردشگران عراقی انجام دهد اقدامی که نیاز به عمل متقابل است
مورد مطرح شده دیگر این بود که عراقی ها می خواستند تا ایران لغو ویزای ورودی بوسیله مرزهای زمینی را برای گردشگران عراقی انجام دهد این درحالی است که محمود ادیب مدیرکل کنسولی وزارت خارجه اظهار داشت: مدتی پیش ایران اعلام موافقت نمود در صورتیکه عراق روادید زمینی را برای ایرانیها انجام دهد ما هم عمل متقابل انجام خواهیم داد اما هنوز این اتفاق نیفتاده است و تنها ویزای سفرهای هوایی برای هر دو طرف لغو شده است.
در حاشیه این گردهمایی، سید موسی موسوی از آژانس داران عراقی به خبرنگار مهر اظهار داشت: ده سال است که به ایران مسافر تفریحی و زیارتی می آورم ما در زمینه ارز مشکل داریم. قیمت ها در ایران بسیار تغییر می کند و سبب می شود که بین هتلداران ایرانی و مسافران و آژانس ها اختلاف نظر پیش بیاید. عراقی های زیادی تنهایی به ایران می آیند قرار شد تا آنها در قالب سفرهای گروهی تنها بتوانند با آژانس ها سفر کنند. ما به ایران آمدیم تا از نزدیک هتلداران و آژانسداران ایرانی را برای همکاری بیشتر ببینیم. دیدارهای رو در رو اطمینان خاطر بیشتری را برای دو طرف به وجود می آورد. ما باید گردشگران عراقی را تشویق و تشویق نماییم که بصورت گروهی به ایران سفر کنند این فرهنگ باید جا بیفتد. چون همیشه آنها بوسیله فیسبوک پزشک پیدا کرده و اقامت هایشان را رزرو می کنند. ما با پزشک هایی که در ارتباط بودیم می توانستیم مسافران عراقی را هدایت نماییم. گردشگران عراق بعد از درمان به مشهد، قم و جمکران می رفتند و در فصل گرم به استانهای شمالی ایران سفر می کردند.
سید رائد معاون گردشگری کربلا هم در حاشیه همایش ایران و عراق که در مشهد انجام شد به خبرنگار مهر اظهار داشت: هدف از آمدن به ایران تقویت روابط بین دو کشور ایران و عراق و هماهنگی بین آژانس های مسافرتی و کشور است. ۳۸ آژانس در این همایش از استانهای مختلف عراق حضور پیدا کردند. هدف اصلی ایجاد زمینه همکاری به ویژه در زمینه گردشگری سلامت است. حدود ۳۰ درصد از آژانس های مسافرتی عراقی با ایران در حوزه گردشگری زیارتی و درمانی کار می کنند. پیش از کرونا تسهیلات سفر بین دو کشور زیاد بود ولی پس از کرونا وزارت بهداشت قوانینی وضع کرد که باید به آنها احترام گذاشت چون قانون تنها برای عراقی و ایرانی نیست الان هم از کشورهای مختلف دنیا برای دیدن عراق می آیند پس باید پروتکل ها رعایت شود.

طی این جلسات آژانس های مسافرتی ایرانی به همتایان خود پکیج هایی را معرفی کردند تا عراقی هایی که همیشه در فرهنگ شأن سفر انفرادی و شخصی به ایران وجود داشت را متقاعد به سفر گروهی کنند با این حساب هم آژانس ایرانی و هم عراقی که مدت ها بعد از کرونا بیکار بوده اند، منتفع می شوند و هم گردشگران عراقی خدمات بهتری می گیرند و مهم تر از همه دست دلالان را از روند پذیرش مسافر کوتاه خواهد شد.
در واقع می توان گفت برای حل مشکلات بین دو کشور می بایست همتایان دولتی و خصوصی حضور می داشتند همین طور زمان بیشتری برای سخنرانی به بخش خصوصی داده می شد اما این برنامه که حول حل مشکلات دو طرف بود بیشترین تریبون به مقامات دولتی داده شد و تنها در جلسات رو در رو آژانس های مسافرتی با یکدیگر گفتگو می کردند. اما با تقاضای دو طرف، جلسه پرسش و پاسخی انجام شد تا طرف عراقی بتواند مشکلاتش را مطرح کند.
در این همایش سه روزه نمایندگانی از کنسولگری های کربلا، بصره و نجف، مدیرکل امور کنسولی، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی ایران، مدیران اداره کل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی و برخی از معاونان گردشگری استانهای دیگر ایران نیز حضور داشتند اما از دولت عراق نماینده دولتی حضور نداشت. همین طور بااینکه نماینده آژانس های مسافرتی عراق دعوت شده بود اما در این برنامه رییس انجمن دفاتر مسافرتی عراق نبود. آژانس های مسافرتی بعد از مشهد راهی استان گلستان شدند تا بتوانند با جاذبه ها و فعالان گردشگری این استان نیز آشنا گردند.
به طور حتم برگزاری این جلسات برای کشورهای هدف نتایج مطلوب تری را به دنبال خواهد داشت به ویژه برای گرفتن نتایج بهتر درباره ساماندهی ورود توریستهای خارجی به ایران.


منبع:

1400/09/09
23:57:57
5.0 / 5
246
تگهای خبر: آپارتمان , توریست , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴