BonAir
بن ایر

میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

ناپدید شدن کاشی های یک بنای تاریخی دیگر

ناپدید شدن کاشی های یک بنای تاریخی دیگر

بن ایر: ناپدیدشدن کاشی های بنای تاریخی در ورامین، بررسی پرونده خوشنویسی در یونسکو، تقسیم نمایشگاه گردشگری، درخواست ایران از UNWTO همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته تعدادی از هنرمندان صنایع دستی، تولیدکنندگان، فروشندگان، صادرکنندگان و کارآفرینان صنایع دستی درخواست خودشان از سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را در قالب نامه اعلام نمودند. در این نامه آمده است: «با توجه به بحران پیش آمده ناشی از شیوع ویروس منحوس کرونا، ضربه سهمگینی به هنرمندان نازنین وارد شده است و متأسفانه پیش از به منصب رسیدن شما، تا حالا که بیش از سه ماه می گذرد، هیچ تغییرات مفیدی در معاونت صنایع دستی درباب ارائه خدمات به هنرمندان و پشتیبانی آنان و حل مشکلات بازار صادراتی صنایع دستی و … نشده است و این عدم توجه موجب سردی و نارضایتی هنرمندان نسبت به تولید داخلی با ارزش افزوده بالا شده است بدین سبب باتوجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و نامگذاری امسال به نام تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها، ما هنرمندان ایرانی و اسلامی و امضاءکنندگان این نامه، خواهان ایجاد تغییرات ساختاری مناسب در مدیریت صنایع دستی و خواهان یک مدیر با لیاقت، مقتدر، مردمی و هنردوست در جهت پیگیری و ساماندهی افزایش تولید، فروش و صادرات صنایع دستی و بهبود وضعیت معیشت هنرمندان هستیم».
کاشی های «شاهزاده محمد» ناپدید شد
اتفاق میراثی که این هفته افتاد درباره کاشی های بنای امامزاده «شاهزاده محمد» ورامین بود که خبر رسید ناپدید شده اند.
، بعد از ناپدید شدن برخی کاشی های معرق و قاجاری ۱۴۰ ساله سر درب ایوان ورودی بنای تاریخی امامزاده «شاهزاده محمد (ع)» ورامین، برخی از کاشی های زیبای دو ستون ایوان این امامزاده نیز ناپدید شدند. بنا بر نوشته «محمدحسن خان اعتمادالسلطنه» در کتاب «المآثر والآثار» تجدید بنای این امامزاده در سال ۱۳۰۳ هجری قمری یعنی حدود ۱۴۰ سال پیش به دستور میرزا علی اصغر خان امین السلطان ثانی با هزینه شش هزار تومان اجرا شده است.
لزوم اتخاذ اقدامات عملیاتی در امتداد اسناد توسعه گردشگری دریایی از آنجائیکه این روزها بحث وزارت میراث فرهنگی بیشتر حول و حوش گردشگری دریایی است، علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی نیز در یکی از وبینارهایش اظهار داشت: باید در روند توسعه گردشگری دریایی، همزمان که اسناد بالادستی مورد نیاز درحال تدوین است؛ اقدامات عملیاتی با رویکرد افزایش انگیزه سرمایه گذاران صورت گیرد. شالبافیان، با ارتباط وبیناری از حاشیه نشست فعالان گردشگری ایران و عراق که در شهر مشهد مقدس برگزار شد؛ در نشست میز تخصصی توسعه گردشگری دریایی در محل معاونت گردشگری حضور مجازی یافت و اظهار داشت: در پروسه توسعه گردشگری دریایی اگر زمان زیادی را صرف تهیه سندنویسی و تقویت اسناد بالادستی کنیم؛ از پشتیبانی و حمایت فعالیت بخش خصوصی جا می مانیم. وی با اشاره به اینکه بااینکه دارا بودن نقشه راه فعالیت در قالب سند همکاری توسعه گردشگری الزامی است؛ اضافه کرد: در ساختار پیچیده اداری نباید به یک باره در جستجوی راهکار مورد نظر بود؛ بلکه نیاز است همزمان که اقدامات زیربنایی اداری لازم پیش می رود؛ اقدامات اجرائی نیز با هدف ایجاد پویایی در زمینه گردشگری دریایی به جریان بیافتد. شالبافیان با اشاره به این که طبق گرفتن نظرات و بررسی شرایط فعالیت بخش خصوصی در بستر گردشگری دریایی؛ علت کاهش انگیزه فعالین این حوزه در بخش سرمایه گذاری و پشتیبانی از پروژه های مربوطه درحال بررسی است؛ تصریح کرد: در تعامل با بخش خصوصی گردشگری دریایی و پیشبرد اقدامات اجرائی هر چند کوچک و موردی، انگیزه فعالیت دراین زمینه را افزایش خواهیم داد. معاون گردشگری همین طور به اهمیت موضوع گردشگری دریایی اشاره نمود و تصریح کرد: علاوه بر این که یکی از اولویت های وزیر محترم در حوزه توسعه گردشگری کشور؛ رونق و شکوفایی گردشگری دریایی به شمار می آید؛ در سند تحول دولت نیز در دو بخش به موضوع تحول دریامحور و تحول گردشگری دریایی اشاره شده است.
تقسیم نمایشگاه گردشگری تهران به بخشهای عمومی و تخصصی معاون گردشگری کشور همین طور این هفته درباره نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران نیز اظهار داشت: باید نمایشگاه گردشگری تهران با نگاهی موضوع محور محل ملاقات ذینفعان گردشگری باشد؛ بدین جهت با تقسیم بندی ایام برگزاری این رویداد به دو بخش تخصصی و عمومی موافقت شد. شالبافیان در نشست شورای سیاستگذاری پانزدهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته تهران که مقرر است از تاریخ ۹ تا ۱۲ بهمن ماه سال جاری در محل نمایشگاه های بین المللی استان تهران برگزار شود؛ موضوع بررسی برنامه و اقدامات کمیته های تخصصی این رویداد را با حضور رؤسای هر بخش و فعالین گردشگری مربوطه در دستور کار قرار داد و اظهار داشت: نمایشگاه گردشگری تهران باید محل ملاقات ذینفعان گردشگری باشد؛ بدین جهت هر الزامی که برای تحقق این مهم نیاز بود را می پذیریم. این الزام شاید کاهش تعداد بازدیدکنندگان، کاهش تعداد غرفه ها و یا حتی پایین آمدن جذابیت های بصری این رویداد برای عموم باشد. درخواست ایران از دبیرکل سازمان جهانی گردشگری این هفته دبیرکل سازمان جهانی گردشگری در حاشیه جلسه مجمع این سازمان خواهان حمایت ایران از دبیرکلی او برای دوره بعد شد. ایران هم تقاضای حمایت معنوی از نوسده را کرد. علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور در حاشیه بیست و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) که از تاریخ ۹ تا ۱۲ آذر ۱۴۰۰ با موضوع «نوآوری، تحصیل، توسعه روستایی برای ساخت آینده بهتر» در کشور اسپانیا درحال برگزاری است، با زوراب پولولیکاشویلی، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری و نیز حسن قشقاوی سفیر ایران در اسپانیا دیدار داشت. در این جلسه موضوع اهمیت صنعت گردشگری در برنامه سند تحول دولت جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از دستاوردهای مهم مطرح و تأثیرات مثبت آن تشریح شد. همین طور روند برگزاری کنفرانس بین المللی گردشگری روستایی نیز که به علت پاندمی کرونا به تعویق افتاده بود، مورد بررسی دوباره قرار گرفت و عنوان شد رویداد مذکور که مقرر است در استانهای کرمانشاه و کردستان برگزار شود، با تغییر عنوان میزبانی با محتوای گردشگری شهری در شهر تهران و با همکاری مجموعه نوسازی عباس آباد شهرداری تهران صورت گیرد.
بررسی پرونده خوشنویسی در یونسکو این هفته نشست چگونگی ارائه و بررسی پرونده «پاسداری از هنر خوشنویسی ایران» اجرا شد. این پرونده مقرر است تا چند روز دیگر توسط اعضای کمیته میراث ناملموس یونسکو بررسی و ثبت گردد. نشست معرفی اقدامات انجام شده درباب پرونده «پاسداری از هنر خوشنویسی ایران» برای ثبت در یونسکو، با حضور استاد غلامحسن امیرخانی، خوشنویس ایرانی که نام او در لیست نادره کاران میراث فرهنگی ناملموس ثبت شده و گنجینه زنده بشری به حساب می آید، در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی اجرا شد. در این جلسه که حسن غلامرضاپور رییس انجمن خوشنویسی ایران و برخی از مدیران وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز حضور داشتند، پرونده «برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران» که مقرر است ۲۲ الی ۲۹ آذرماه جاری در یونسکو بررسی و بعنوان میراث ناملموس به نام ایران ثبت گردد، بررسی گردید و هماهنگی های لازم درباره چگونگی ارائه این پرونده با حضور استاد امیرخانی صورت گرفت. استاد غلامحسین امیرخانی در این جلسه اظهار داشت: سلیقه، ذوق و اندیشه ایرانی در زمینه هنر بیشتر از سایر حوزه ها نمایان است و خوشبختانه در زمینه ای مثل خط و خوشنویسی ایرانیها دارای ارزش و توانمندی بسیار بالایی هستند. فرهنگ دستاورد تلاش انسان های مختلف در طول سالیان متمادی است. توجه به حوزه فرهنگ می تواند موجب رشد انسان ها شود، چونکه تمرکز حوزه فرهنگ بر روی انسان است. بافت های تاریخی بعد از مرمت در دسترس عموم قرار خواهند گرفت این هفته رییس سازمان زیباسازی شهرداری تهران اظهار داشت: بناهای تاریخی پایتخت بعد از مرمت و احیا، مورد استفاده عموم مردم قرار خواهد گرفت. رضا صیادی رییس سازمان زیباسازی شهرداری تهران درباب برنامه این سازمان برای احیا و مرمت بناها و بافت های تاریخی پایتخت اظهار داشت: یکی از وظایف سازمان زیباسازی مرمت و احیای بافت تاریخی است و در این عرصه مجموعه ای از خانه موزه ها در سالهای قبل به بهره برداری رسیده است. اخیراً نیز خانه نیما یوشیج در همین راستا به بهره برداری رسید. وی ادامه داد: اولویت ما در مرمت بناها، نشانه گذاری نقاط خاص در شهر و سپس ایجاد دسترسی عمومی بعد از مرمت است. البته ظرفیت سازمان محدود است و نمی توان مرمت برخی بافت ها را فقط با ظرفیت سازمان زیباسازی پیش برد و توافق دیگر سازمان ها نیز نیاز است. رییس سازمان زیباسازی شهرداری تهران بیان کرد: اما با برنامه ریزی، در امتداد ایجاد دسترسی عمومی برای بناهای تاریخی در شهر حرکت خواهیم کرد. امسال نیز چند بنا در فهرست مرمت و احیا جهت استفاده عموم مردم قرار گرفت و انجام شد.


منبع:

1400/09/11
23:23:28
5.0 / 5
257
تگهای خبر: تاریخی , تخصصی , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴