BonAir
بن ایر

آشنایی با موزه های خراسان رضوی،

موزه هدایای مقام معظم رهبری میزبان چه آثاری است؟

موزه هدایای مقام معظم رهبری میزبان چه آثاری است؟

بن ایر: خراسان رضوی موزه هدایای مقام معظم رهبری در 22 بهمن سال 1373 شمسی، در طبقه همکف ساختمان گنجینه قرآن و نفایس حرم رضوی به مساحت 400 متر مربع  فضای نمایشی، با حضور حضرت آیت الله واعظ طبسی نماینده ولی فقیه و تولیت آستان قدس رضوی و حضرت آیت الله محمدی گلپایگانی، رییس دفتر مقام معظم رهبری بازگشایی شد.این گنجینه شامل آثار هنری همچون تابلوهای خط و تذهیب، نقاشی، تابلوفرش، تراش روی شیشه، معرق چوب و صدف، سوزن دوزی، قلم زنی روی مس، انواع ظروف، ماکت ها، مدال‏ ها و سکه است که توسط سران کشورهای خارجی، شخصیت‏ های برجسته ایرانی و خارجی، هنرمندان و ارادتمندان به رهبر معظم انقلاب، آیت الله خامنه‏ ای اهدا شده و ایشان این مجموعه ها را در چندین مرحله به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرده اند.

با توجه به کثرت، اهمیت آثار و تاکید مسئولان بر نمایش حداکثر اشیاء اهدایی و با هدف افزایش رضایت مندی زوار و مجاوران همراه با ارتقاء کیفیت ارائه خدمات موزه بصورت مفهومی و مجازی در سالهای ۱۳۸۸ و ۱۳۹۵ شمسی، گنجینه هدایای رهبری به مساحت ۱۳۱۴متر مربع فضای نمایشی توسعه یافت که در این فضا از تکنولوژی جدید و دیجیتال نیز استفاده می شود.

برخی ازمحورهای اساسی نمایش آثار در موزه شامل انقلاب اسلامی، تقسیم بندی مفهومی و محتوایی، معرفی رهبر قرآنی، جهان شمولی مقام معظم رهبری، ارائه اینفوگرافیک های تصویری درباب دستاوردهای معنوی، سیاسی، فرهنگی، علمی و.... مقام معظم رهبری می شود.

قالیچه محرابی گلدانی (شجره طیبه)

نقش این قالیچه، شجره طیبه را نشان می‏ دهد که ریشه در گلدانی حامل آیات سوره کوثر دارد. ۱۴ عدد گل آفتاب گردان و تعداد ۶۳ عدد برگ به تعداد سال‏ های عمر شریف پیامبر(ص) حامل اسماءالحسنی است. کتیبه های موجود در حاشیه نیز مزین به شعر شهریار با باخبر «علی ای همای رحمت تو چه آیتی خدا را / که به ما سوا فکندی همه سایه هما را» است.همچنین احادیثی از امام محمد باقر(ع) در باب عدالت، زینت دهنده فرم‏ های لچکی بالای نقش محراب در متن قالیچه است. در قسمت بالای محراب صلوات و سلام خاص حضرت زهرا(س) و اولاد او نیز نقش بسته است.

این قالیچه در سالهای معاصر توسط سیده فریده موسوی بافته شده و مرحوم حاج سید اباصلت موسوی زنجانی آنرا اهدا کرده است. این قالیچه با تکنیک لول بافت، گره نامتقارن (فارسی)، دو پوده (پود زیرورو) و از جنس تار ابریشمی، پود پنبه ای و پرز ابریشمی در ابعاد ۸۲ در ۱۴۸ سانتی متر در قم بافته شده است.

قالیچه لچک ترنج

این قالیچه در اندازه ۱۴۶×۲۱۸ سانتی متر با طرح لچک ترنج توسط استاد حبیبیان بافته شده است که در بافت آن از رنگ‏ های کرمی، زرشکی، آبی، سبز و مشکی استفاده شده و این ترکیب فوق‏ العاده‏ بر جذابیت نقش افزوده است.همچنین در مرکز حاشیه فوقانی کتیبه ای با مضمون «ایران حبیبیان نایین» بافته شده است. تکنیک بافت این قالیچه شیوه لول بافت، گره نامتقارن (فارسی)، دو پوده (پود زیرورو) که از جنس تار و پود پنبه ای، پرز پشم و ابریشم بوده در دوره معاصر نایین بافته شده است.تابلوی قلم زنی مزین به تمثال امام خمینی

این اثر یک قاب بیضی شکل مسی در اندازه ۷۶ در۵/۹۶ سانتی متر است که داخل یک قاب طلایی رنگ قرار گرفته و دارای کتیبه‏ هایی به شرح «بسم الله الرحمن الرحیم یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک، راضیة مرضیة فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی صدق الله العلی العظیم» و «وصیت من به همه آنست که با یاد خدای متعال به سمت خودشناسی و خودکفایی و استقلال، با همه ابعادش به پیش بروید، و بی شک دست خدا با شماست. حضرت امام خمینی(ره)» است. این اثر توسط مهدی علمداری با تکنیک قلمزنی و جُنده کاری در ابعاد ۷۶ در ۵/۹۶ سانتی متر تولید شده و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز آنرا اهدا کرده است.تابلوی نقاشی تمثال آیت الله خامنه ای

تابلوی نقاشی تمثال آیت الله خامنه ای در اندازه ۵/۳۶ در۵۴ سانتی متر با تکنیک رنگ و روغن توسط هنرمند سرحدی طراحی و اهدا شده است. این اثر با سبک رئالیسم و با بوم پارچه ای در سال ۱۳۷۲ هجری شمسی خلق شده است.منبع:

1400/09/13
16:18:14
5.0 / 5
355
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴