BonAir
بن ایر

گزارش بن ایر؛

ترمیم غیراصولی بلای جان میل رادکان

ترمیم غیراصولی بلای جان میل رادکان

بن ایر: میل رادکان کردکوی یادگار سده چهارم هجری در معرض لطمه های فراوانی قرار گرفته و لازم است به شکل اصولی مرمت شود.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- مریم جعفری: میل رادکان یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی استان گلستان است که در سده چهارم هجری قمری به دستور «اسپهبد ابوجعفر محمد ابن وندر ابن باوند» از فرمانروایان آخر سلسه باوندی راه اندازی شده است. این میل بر فراز صخره ایی به مساحت ۹ هزار و ۸۷۹ مترمربع قرار دارد و دارای ۱۶ متر ارتفاع است.
با توجه به شرایط اقلیمی و تأثیر عوامل مخرب جوی مانند بادهای شدید و تجمع برف و یخبندان در ضمن ادوار مختلف میل در معرض لطمه های فراوانی قرار گرفته که طی چند مرحله توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان مرمت و بازسازی شده است.
اکنون بعد از چندسال و چند مرحله مرمت و بازسازی این اثر ناب تاریخی استان، همچنان احتیاج به مرمت و حفاظت دارد.
معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان درباب مرمت میل رادکان به خبرنگار مهر اظهار داشت: اداره کل میراث فرهنگی گلستان در امتداد وظایف و اهداف سازمانی خود برنامه های مرمت ازاره و محیط پیرامون میل رادکان را در دستور کار خود قرار داده است.
آسیب های جوی و انسانی
سارا اخوت اظهار نمود: به سبب لطمه های زیاد جوی و انسانی، ازاره بنا در طول زمان گرفتار تغییر شده است.
وی اضافه کرد: یکی از مهم ترین اقدامات ما در این مرحله از مرمت میل، تعمیر و تعویض آجرهای الحاقی ازاره ورودی است.

اخوت همین طور اشاره کرد: عملیات اجرائی با اولویت برچیدن الحاقات و آجرهای لطمه دیده ازاره به روش دستی و خارج کردن و پاکسازی ملات ماسه و سیمان و گل آهک و استفاده از آجر مرغوب و متناسب با آجر تاریخی در دستور کار پیمانکار قرار گرفت.
در حین مرمت به سبب کیفیت نامناسب آجر برخلاف الگو توسط استادکار، دستور برچیدن کل بخش مرمت شده صادر شد معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان افزود: برای این کار، آجرهای فرسوده ازاره به عمق یک آجر، یعنی حدود ۲۴ سانت برچیده شده و با آجر ۲۴*۲۴*۵ سانت و ملات ماسه آهک، طبق چیدمان و شیوه تاریخی و اولیه بنا جایگزین می گردد.
وی همین طور درباب شایع ترین لطمه های موجود در این اثر تاریخی اظهار نمود: دست نوشته های انسانی یکی دیگر از عوامل لطمه و تخریب آجرهای ازاره بیرونی میل است که پاکسازی این دست نوشته ها یکی از وظایف ما در این پروژه است.
حفاری های غیرمجاز
یک کارشناس مرمت و احیای بنای تاریخی درباب لطمه های وارده به میل رادکان کردکوی به خبرنگار مهر اظهار داشت: بخش زیادی از لطمه های وارده میل رادکان به جهت حفاری های غیرمجاز می باشد.
حسین دباغ اظهار نمود: به سبب عدم نیروی کافی در یگان حفاظت میراث فرهنگی و دوری مسافت، لطمه های زیادی همچون حفاری های غیرمجاز، دست نوشته های گردشگران بر بدنه میل و لطمه های وارده توسط شکارچیان خفاش، بر این اثر تاریخی وارد شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کردکوی درباب اقدامات انجام شده جهت حفاظت میل رادکان به خبرنگار مهر اظهار داشت: برای حفاظت از این بنای تاریخی از مشارکت مردمی استفاده می شود.
جعفر خاندوزی بیان کرد: اداره کل میراث فرهنگی با ایجاد تمهیداتی برای مردم شهرستان کردکوی موجبات استقرار این مردم را در قالب ظرفیت های بوم گردی در اطراف میل رادکان مهیا کرده است.
وی افزود: با مستقر شدن پایگاه های صنایع دستی و گردشگری در حاشیه میل، حفاظت از این بنای تاریخی با همکاری مردم بومی منطقه خواهد بود و قسمتی از معضلات حفاظتی میل رفع خواهد شد.
خاندوزی همین طور درباب روند قانونی مرمت میل رادکان اظهار داشت: طرح این پروژه بعد از تصویب در شورای فنی به وزارتخانه ارسال و برای عملیات اجرائی آن پروانه مرمت صادر شد.
کیفیت نامناسب آجرها
وی اشاره کرد: در حین اجرا به سبب کیفیت نامناسب آجر و اجرای نامناسب آجرچینی برخلاف الگوی اولیه توسط استاد کار، موجب شد تا دستور برچیدن کل بخش های مرمت شده صادر شود.
خاندوزی در ادامه اضافه کرد: پیمانکار این پروژه متعهد شد تا نسبت به تهیه مجدد آجر مرغوب و مورد تأیید کارشناسی جهت مرمت ازاره با بهره گیری از ملات پایه آهکی نسبت به مرمت و بندکشی میل با رعایت دقیق الگوی تاریخی آن اقدام نماید.
وی همین طور درباب اعتبار تخصیص یافته به این پروژه اظهار داشت: برای حفاظت و مرمت میل مبلغ ۸۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی بصورت پیمانی لحاظ شده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کردکوی تصریح کرد: ساماندهی سنگ فرش پلکان و محوطه پیرامون میل و همین طور مرمت کف آجری بنا از دیگر برنامه های مرمتی میل رادکان است.
گفتنی است بنا شدن میل رادکان بر روی صخره ای طبیعی باعث شده که این اثر بیشتر در معرض لطمه قرار گیرد پس مسئولام ذیربط باید تمهیدات ویژه ای برای حفاظت و نگهداری هرچه بیشتر این اثر ناب تاریخی سرزمین گرگان اتخاذ کنند.


منبع:

1400/09/14
12:21:47
5.0 / 5
232
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳