BonAir
بن ایر

نماینده آموزش و پرورش در خرانق؛

دانش آموزان روستایی جهانی، گردشگری می آموزند

دانش آموزان روستایی جهانی، گردشگری می آموزند

یزد نماینده آموزش و پرورش در بخش خرانق از تحصیل دانش اموزان خرانقی در رشته گردشگری یک مدرسه دوره متوسطه در خرانق یاد کرد و اظهار داشت: پیگیر ایجاد رشته مرمت در این مدرسه نیز هستیم تا دانش آموزان علاقمند را به این رشته دعوت نماییم.


«نادر پیری اردکانی» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه دانش آموزان سال نهم مدرسه شهید مروتی خرانق برای نخستین بار در رشته گردشگری تدریس می کنند، اظهار نمود: قرار بود که این دانش آموزان برای ادامه تحصیل به اردکان بیایند و ادامه تحصیل دهند اما پیشنهاد کردیم که خرانق باتوجه به جهانی شدن روستا و کاروانسراهایش میزبان رشته گردشگری باشد.
وی اضافه کرد: بر این اساس، تصمیم گرفتیم تا هنرستان کاردانش را به رشته گردشگری تجهیز نماییم هر چند که استقبال از این رشته تحصیلی در روستا برایمان قابل تصور نبود اما با جمعیت چهارنفره از هفت دانش اموز پایه تحصیلی نهم، فعالیت این رشته برای نخستین بار در خرانق شروع به کار کرد.
این مسئول با اشاره به اینکه در ابتدا، خانواده ها نگران آینده این رشته تحصیلی بودند، اظهار داشت: دیدگاه غالب اینطور بود که همه می توانند در رشته گردشگری فعالیت کنند و نیازی به مرتبط بودن رشته تحصیلی نیست اما هم اکنون بسیار علاقمند هستند و خانواده ها نیز احساس رضایت می کنند.
وی با اشاره به اینکه زیرساخت های فعالیت در زمینه گردشگری فراهم گشته است، اظهار داشت: باید بچه ها را به شکلی پرورش دهیم که بتوانند با بهره مندی از این زیرساخت ها مسئولیت های مهم گردشگری در خرانق را بر عهده بگیرند.
وی با اشاره به اینکه اگر دانش آموزان فعلی موفق باشند میتوانند هم نوعان و علاقمندان را جذب این حوزه کنند، اظهار داشت: ما با حدود ۷۰ دانش اموز محصل و آماده رشته گردشگری می توانیم کمبودهای نیروهای مرتبط را در خرانق برطرف نماییم و چه بهتر که این نیروها بومی باشند و بتوانند بعد از تحصیل در رشته گردشگری در مشاغلی مانند بومگردی، راهنمای گردشگری، صنایع دستی و حتی میراث فرهنگی مشغول به کار شوند.
این مسئول با اشاره به اینکه در رشته گردشگری پایه نهم دروس موزه ها و راهنمای گردشگری دو درس کلی است، اظهار نمود: ما این دروس اختصاصی را در کنار دروس عمومی مانند ریاضی و فارسی به دانش اموزان آموزش می دهیم.
به گفته وی، توسعه این حوزه به حمایت کردن از بچه ها بستگی دارد چونکه در روستاهای دیگر هم دانش آموز مشتاق این رشته وجود دارد و اگر دانش اموزان بومی جذب دبیرستان شوند، می توانیم با قوای بیشتری فعالیت نماییم.
پیری اردکانی با یادآوری این مسئله که در بخش خرانق به رشته های مکانیک و برق، کشاورزی و غیره هم نیاز است، اظهار داشت: باید در کنار رشته گردشگری سایر رشته ها را نیز داشته باشیم چونکه این رشته ها کمک کننده رشته گردشگری و تامین کننده نیازهای خرانق هستند.
نماینده آموزش و پرورش در آخر خرانق اشاره کرد: البته علاوه بر رشته گردشگری، پیگیر ایجاد رشته مرمت در مدرسه نیز هستیم تا دانش آموزان علاقمند را به این رشته دعوت نماییم.1400/09/14
22:01:05
5.0 / 5
220
تگهای خبر: آموزش , فرهنگ , گردشگری , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵