BonAir
بن ایر

درخواست نخبگان هرمزگانی از رییس جمهور

جزیره هرمز را از چشم طمع کاران نجات دهید

جزیره هرمز را از چشم طمع کاران نجات دهید

به گزارش بن ایر «زمین خواری گسترده برای تصاحب منظر طبیعی جزیره هرمز در زیر عناوین نهادها و شرکتهای سرمایه گذار باب شده و حیثیت این جزیره در معرض تملک غیرمسئولانه و تخریب های وحشتناک قرار گرفته است. با ثبت ملی منظر طبیعی و فرهنگی کل جزیره هرمز، میتوان از تخریب این سرمایه ملی جلوگیری کرد.»


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، ۱۰ نفر از نخبگان هرمزگانی همزمان با سفر رئیس جمهور به استان هرمزگان در نامه ای خطاب به سیدابراهیم رییسی، از او درخواست نمودند تا "بهشت زمین شناسی جهان یعنی جزیره هرمز که طعمه ای در چشم عده ای نامحرم است، نجات داده شود".
در این نامه سرگشاده آمده است: "سرزمین عزیزمان از سپیده دمان تاریخ بعنوان یکی از گهواره های شکل گیری تمدن بشری شناخته شده است. مردم استان هرمزگان هم نقش مهمی در ساخت و پاسداری از این هویت ملی داشته اند.
اقتداری از جنس دوستی با ملت های دیگر از طریق تجارت و سفر که در چندین قرن و خصوصا قرون پنجم تا نهم هجری، ثروتی گرانبها را به بار آورد. گنجینه ای که زمینه ساز رشک استعمارگران پرتغالی و انگلیسی و در نتیجه هجوم غارت گرانه آنان را به سواحل خلیج فارس پدید آورد که در تاریخ ثبت شده است.
سالیان سال است که این پیشینه سرافراز تاریخی و طبیعی گاهی خویش را در چارچوب سنگ نوشته های بادافشان رودان، سنگ نگاره های باستانی دهتل بستک، قلعه های هزاره میناب و فین و مغویه، صنعت لنج سازی قشم، بافت معماری بندر کنگ و گاهی در چارچوب مناظر بی نظیر طبیعی چون جنگل حرا(هرا) و غارهای نمکدان قشم نشان داده و باعث افتخار و عشق به مام میهن شده است. زلزله و سیل سال جاری متاسفانه ضمن صدمه فراوان به این بناهای تاریخی و مناظر طبیعی، بار دیگر نشان داد که کار حفاظت و مرمت و نگهداری از این میراث بی همتا به درستی انجام نپذیرفته است و نیازمند توجه جدی دولت می باشد.
با این همه اما شاید هیچ کدام به اندازه جزیره بی نظیر هرمز در معرض خطر و نیازمند توجه جدی دولت نیست، تا هم از تخریب غیرقابل جبران جلوگیری شود و هم بار دیگر در چشم جهانیان شناسانده و زمینه آن شود که این دفعه تمامی مردم جهان بعنوان توریست میهمان این جزیره موزه ای و مبهوت جمال بی مانندش شوند و توسعه منطقه در ساحتی بسیار امروزی شکل بگیرد.
این جزیره به دلیل خصوصیت های طبیعی و زمین شناسی اش در جهان بی نظیر است و ازاین رو به بهشت زمین شناسی جهان شهرت یافته است. این گنبد نمکی یگانه که فقط چهل و دو کیلومتر مربع مساحت دارد، پر از تپه های رنگینی است که خوراکی بوده و در خود هفتاد نوع کانی با بیشتر از نود طیف رنگی شناسایی شده دارد که در کل جهان همانند نداشته است اما به علت غفلت از درک عظمت و اهمیت بی مانندش در سالهای اخیر فقط مرکز استحصال نمک و فروش خاک سرخ بوده است یعنی گوهری که میلیونها سال طول کشیده تا ذره ذره شکل گرفته، خروار خروار با کم ترین بها صادر گردیده است آن هم خاکی که تماشای سرخی بی بدیل آن هزاران خاطرخواه در بین دوستداران طبیعت گردی جهان دارد.
دره رنگین کمان ها نامی است برای توصیف فقط قسمتی کوچک از طبیعت مسحورکننده هرمز که هر وجب آن به رنگی و طیفی و طراوتی از یشمی و فیروزه ای گرفته تا یاسی و ارغوانی است و هرساله هزاران هم وطن توریست با تماشای آن ضمن لذت بصری فراوان از چنین شاهکاری از تنوع رنگ و سنگ و خاک و گره خوردگی آن با دریا، به خود بعنوان یک ایرانی افتخار می کند که مستحق چنین موهبت الهی شده است و این در شرایطی است که تمامی جزیره چنین خصوصیت منحصر به فردی دارد.
ثبت و حفظ موزه های طبیعت یکی از سالم ترین گونه های جدید توسعه در جهان امروز است که ده ها نمونه آن در لیست آثار غیرملموس و طبیعی بشر در سازمان فرهنگی و آموزشی ملل متحد (یونسکو) به ثبت رسیده است و مولفه های فرهنگی و طبیعی سبب ساز آن شده است که در سالهای اخیر این گوهر پرارزش بعنوان طعمه ای در چشم عده ای نامحرم درآید و زمین خواری گسترده برای تصاحب منظر طبیعی جزیره در زیر عناوین نهادها و شرکتهای سرمایه گذار باب شود و حیثیت این جزیره در معرض تملک غیرمسئولانه و تخریب های وحشتناک قرار گیرد. بنابراین ما امضاکنندگان زیر بعنوان علاقه مندان به میراث فرهنگی و طبیعی هرمزگان خواستاریم:
در گام نخست منظر طبیعی و فرهنگی کل جزیره هرمز به ثبت ملی برسد و سپس پرونده سازی های لازم برای قرار گرفتن در لیست میراث طبیعی یونسکو به عمل آید، تا هم از تخریب این سرمایه ملی جلوگیری شود و هم مقدمات تبدیل آن به دومین اکو موزه کشور فراهم گردد."
اسامی امضاکنندگان این نامه نزد ایسنا محفوظ است.
1400/10/25
14:26:10
5.0 / 5
307
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , توریست , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴