BonAir
بن ایر

کشف خیابان های چندهزارساله در عربستان

کشف خیابان های چندهزارساله در عربستان

بن ایر: باستان شناسان در عربستان سعودی موفق به کشف مجموعه ای گسترده از معبرهای متصل به هم شده اند.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا و به نقل از لایوساینس، باستان شناسان اعلام نمودند با کاوش در جنوب غربی عربستان سعودی موفق به کشف شبکه ای از معبرهای ۴۵۰۰ ساله در یک گورستان تاریخی شده اند. طولانی ترین این معبرها تا ۱۷۰ کیلومتر ادامه دارد. در جریان این اکتشاف همینطور هزاران سنگ قبر هم کشف شده است.
باستان شناسان نام این معبرهای را معابر گورستان گذاشته اند چونکه این معبرها در نزدیکی قبرها قرار دارند. البته هنوز معلوم نیست که آیا مراسم ترحیم در این معابر انجام می شده است یا خیر. این معبرها واحه ها را به یکدیگر متصل می کردند و نوعی شبکه بزرگراهی باستانی را شکل داده بودند.
برای علامت گذاری بعضی از این خیابان ها از سنگ های قرمز استفاده شده است.
این معابر باستانی می توانستند سفرهای طولانی را تسهیل کنند. مردم در آن زمان با استفاده از این معابر می توانستند مسافتی معادل دست کم ۵۳۰ کیلومتر را از شمال به جنوب طی کنند. همینطور شواهدی از وجود معابر مشابهی در جنوب عربستان سعودی و یمن هم کشف شده که البته این مورد نیازمند تحقیقات بیشتری است چونکه می تواند ثابت کند مردم امکان عبور و مرور در مسافت های بسیار طولانی تر را هم داشته اند.
باستان شناسان هنوز اطلاعات زیادی درباره مراسم ها و تشریفاتی که در این معابر یا حتی در مقبره ها انجام می شد کسب نکرده اند. آنها همینطور اعلام نمودند بقایای انسان کشف شده در مقبره ها وضعیت مناسبی ندارند و از آن جایی که بعضی از مقبره ها مورد هذف سارقان قرار گرفته و غارت شده بودند، آثار تاریخی در داخل مقبره ها کشف نشده است.
مقبره ها و این معابر در همان دورانی ساخته شدند که مصریان باستان مشغول ساخت اهرام، همچون هرم عظیم جیزه بودند. در همان زمان در شماری از تمدن های جدید در میان النهرین رشد کرد و شهرهای بزرگ و مقبره های عظیم هرمی شکل ساخته شد. با این وجود باستان شناسان معتقدند با وجود فرهنگ های درحال شکوفایی واقع در مصر و بین النهرین، مردم در عربستان سعودی از آنها برای ساخت معبر و مقبره الهام نگرفتند. کارشناسان معتقدند این معبرها به دنبال ایده های مردم خود منطقه شکل گرفته اند چونکه مردم در عربستان سعودی هزاران سال پیش از این که مصریان باستان تصمیم به ساخت اهرام بگیرند، سازه های عظیم سنگی را بنا کرده بودند.
منبع:

1400/10/29
10:00:34
5.0 / 5
286
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳