BonAir
بن ایر

تولد یک انجمن جدید برای میراث تمدنی ایران

تولد یک انجمن جدید برای میراث تمدنی ایران

انجمن مردم نهاد «همگرایی مواریث تمدن ایرانی» اعلام موجودیت کرد و ناصر تکمیل همایون آنرا اصیل ترین اتحادیه منطقه ای جهان نامید.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، در مراسم اعلام موجودیت انجمن همگرایی مواریث تمدنی ایران که در خانه‌ی اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد، جمع کثیری از علاقه مندان، هنرمندان و فرهیختگان حضور داشتند.
در ابتدای این مراسم، دکتر حسین رمضانی خردمردی ـ عضو هیأت مدیره انجمن همگرایی مواریث تمدن ایرانی ـ تاریخچه طرح همگرایی منطقه ای در حوزه تمدن ایرانی در سه دهه قبل و روند طی مراحل ثبت رسمی انجمن و دریافت پروانه فعالیت را برای حضار تشریح کرد.
سپس دکتر ناصر تکمیل همایون، عضو هیأت مدیره انجمن به ذکر نکاتی درباره اهمیت، جایگاه، فرصت ها و ظرفیت های این انجمن و آرمان آن که کمک به تشکیل اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی است، پرداخت و تاکید کرد که اگر همت شود و این اتحادیه شکل بگیرد، اصیل ترین اتحادیه منطقه ای جهان خواهد بود؛ چون که ریشه در فرهنگ مشترک مردمان منطقه دارد.
پروفسور داریوش فرهود ـ پدر علم ژنتیک ایران و نویسنده مجموعه کتاب های ایران فرهنگی ـ هم درباره مبحث فعالیت انجمن، دکتر حسام الدین تالقانی ـ رئیس بنیاد ملی نخبگان افغانستان ـ درباره لزوم همکاری و همگرایی برای مقابله با خطراتی که این حوزه تمدنی و بخصوص زبان فارسی را تهدید می کند و دکتر علی اصغر قاسمی ـ مدیرعامل خانه اندیشمندان علوم انسانی ـ درباره اهمیت فعالیت انجمن های مردم نهاد، سخنرانی کردند.


شهرام ایلبگ ـ عضو هیات مدیره و مدیرعامل این انجمن هم گزارشی از آرمان و اهداف و مرام نامه‌ی این انجمن عرضه کرد و دکتر نادر کریمیان سردشتی، رئیس هیأت مدیره این انجمن با تبیین لزوم همگرایی منطقه ای بر مبنای مشترکات فرهنگی و تمدنی جوامع مخاطب انجمن، از مجموعه پژوهش های میدانی خود در کشورهای حوزه‌ی تمدن ایرانی و اینکه چه ظرفیت های بکر و مغفولی برای همگرایی و هم افزایی در این عرصه تاریخی پنهان مانده است، سخن گفت.
اجرای شاهنامه خوانی هنرمند خردسال (یسنا بهنام نیا) و گروه دف نوازان حافظ (به سرپرستی استاد حامد سهرابی) و سروده هایی از موسیقی سنتی ایرانی (گروه هنری استاد محمود بخرد از شاگردان استاد محمدرضا شجریان) از دیگر برنامه های این مراسم بود که در آن شخصیت های علمی، فرهنگی و هنری همچون پرفسور حسن امین، میلاد کیایی (استاد موسیقی)، منوچهر علیپور (بازیگر سینما)، سیدمسعود حسینی (استاد دانشگاه هرات) و بسم الله شریفی (شاعر افغانستانی) حضور داشتند.


منبع:

1400/11/01
19:16:54
5.0 / 5
293
تگهای خبر: تاریخی , سنتی , فرهنگ , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵