BonAir
بن ایر

در تفاهمنامه فراجا و وزارت میراث فرهنگی آمده است؛

ایجادسامانه واکنش سریع بین موزه ها و مراکز پلیس

ایجادسامانه واکنش سریع بین موزه ها و مراکز پلیس

بن ایر: راه اندازی سامانه پیشرو برای واکنش سریع بین موزه ها و اماکن حفاظتی با مراکز پلیس، در امتداد تامین امنیت و صیانت از جمله مواردی است که در تفاهمنامه فراجا و وزارت میراث فرهنگی آمده است.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، تفاهمنامه همکاری میان وزارت میراث فرهنگی و فرمانده کل انتظامی ایران ظهر امروز در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی به امضا رسید. تفاهمنامه همزمان با پنجمین گردهمایی فرماندهان، معاونان و مدیران و مسئولان یگان صیانت از میراث فرهنگی در امتداد همکاریهای مشترک و بمنظور اجرای هر چه بهتر قوانین و مقررات موضوعه، این تفاهم نامه بین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به نمایندگی عزت الله ضرغامی (وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) و فرماندهی انتظامی ایران به نمایندگی سرتیپ پاسدار حسین اشتری (فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران) که در این تفاهم نامه به اختصار «فراجا» نامیده می شود با حفظ قلمرو، اختیارات و وظایف قانونی هر دو دستگاه منعقد شد.
اهداف تفاهم نامه:
تبیین شرح وظایف، بهبود کیفیت اجرای ماموریت ها و ارتقا سطح تعامل و هماهنگی های دو جانبه.
هم افزایی و تشریک مساعی با بهره گیری از منابع، تجارب و ظرفیت های موجود وزارت و فراجا جهت پیشبرد اهداف توسعه ای در زمینه های مرتبط طرفین.
تبادل اطلاعات در امتداد رفع موانع و چالش های موجود در زمینه های تخصصی طرفین.
اقدامات مشترک:
برگزاری دوره های آموزشی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و انتظامی بر حسب مورد به راهنمایان گشت و نیروهای انتظامی بمنظور ارتقای سطح کیفی خدمات به گردشگران.
تبصره: حوزه های آموزش هر دو دستگاه نحوه پروسه برگزاری دوره های آموزشی را طبق توافق طرفین فراهم آورند.
همکاری در اصلاح و تدوین قوانین، مقررات و بخشنامه های در رابطه با حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، با بهره بردن از ظرفیت های رده ها و معانت های تخصصی طرفین.
همکاری جهت راه اندازی سامانه پیشرو بمنظور واکنش سریع بین موزه ها و اماکن حفاظتی با مراکز پلیس، در امتداد تامین امنیت و حفاظت پیشگیرانه.
همکاری بمنظور انجام کارهای فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و تحقیقی با هدف کاهش جرایم، تخلفات و لطمه های اجتماعی مربوط به حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی.
همکاری در جهت پشتیبانی انتظامی_ عملیاتی از یگان حفاظت وزارت (به عنوان ضابط خاص) در برخورد و برخورد با جرایم مقابل میراث فرهنگی و گردشگران (داخلی و خارجی).
مشارکت و همکاری در برگزاری همایش ها و نشست های علمی و تخصصی در رابطه با موضوع تفاهم نامه.
همکاری و هم افزایی در پیشگیری و مقابله با جرایم در رابطه با ماموریت های وزارت در فضای مجازی.
اقدامات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی:
اعلام مشخصات دفاتر خدمات مسافرتی، گردشگری، اماکن اقامتی و سایر تأسیسات گردشگری به فراجا، بدیهی است پروسه ایجاد دفاتر برابر قوانین و مقررات فراجا است.
جمع بندی و گزارش جرایم واقع شده در زمینه های استحفاظی و ارسال اطلاعات مربوط به مناطق و محوطه های باستانی در معرض حفاری، جهت پایش جرایم و تشدید نظارت و گشت زنی ها توسط
گزارش و اطلاع رسانی درباب جرایم مقابل میراث فرهنگی، صنایع دستی و تخلفات و جرایم مقابل توریستهای داخلی و خارجی مانند: تعرض، اخاذی، جعل عنوان، جعل اسناد، از قبیل ویزا، گذرنامه و… و. به فراجا.
نسبت به ارائه اطلاعات موجود تأسیسات گردشگری از قبیل (هتل، رستوران، مراکز بین راهی و … بصورت برخط و غیربرخط به اماکن) به فراجا اقدام نمایند.
ایجاد دسترسی فراجا به سامانه های تخصصی در رابطه با گردشگری جهت بهره برداری و برخورد با کارهای بدون مجوز در زمینه تور گردانی و متخلفان مراکز اقامتی.
ارائه اطلاعات درباب اشیا قیمتی سرقت یا مفقود شده و اتصال سامانه در اختیار فراجا قرار گیرد. ارائه اطلاعات موارد فروش یا عرضه اشیا فرهنگی – تاریخی در حراجی های خارجی بوسیله مجامع بین المللی. نظارت مؤثر بر فعالیت آژانس ها و دفاتر سیاحتی، گردشگری و صنایع دستی، درباب فروش بلیط و … در صورت فعالیت بدون مجوز در امتداد پلمب آن با سازمان اطلاعات و در صورت کلاهبرداری به پلیس آگاهی فراجا اعلام گردد. پیگیری اقدامات پدافند غیرعامل و ارتباط تنگاتنگ با مسئول پدافند غیرعامل در فراجا درباب صیانت از اماکن، بناهای تاریخی و …. نسبت به استعلام، بررسی و اطلاع رسانی به فراجا بمنظور گرفتن و بررسی صلاحیت فردی مدیران و بهره برداران و شاغلین تأسیسات گردشگری در قالب مقررات از سامانه اماکن اقدام نمایند. ابلاغ و اطلاع رسانی به کلیه اماکن اقامتی و گردشگری و اطلاعات مورد نیاز فراجا از گردشگران در قالب سامانه سنا و همین طور بارگذاری اطلاعات اتباع خارجی با شماره شناسه فراگیر اتباع به فراجا در قالب قوانین و مقررات مربوط به بخشنامه تأسیسات گردشگری. نسبت به اطلاع رسانی و ابلاغ سامانه ساتگ به کلیه دفاتر و اماکن گردشگری و ادارات کل استانی بمنظور دریافت و گرفتن مجوزهای لازم گردشگری و پلیس از این سامانه که با هماهنگی و همکاری مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری وزارت خانه و نماینده فراجا است اقدام نماید. پشتیبانی همه جانبه از یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری. همکاری در تدوین و تولید کلیپ آموزشی در زمینه عبور و مرور و پیگیری از جرایم رانندگی و تصادفات با نظر پلیس راهور و نشر آنها در فضای مجازی.
نسبت به انجام مسئولیت های اجتماعی در حوزه توسعه رفتارهای صحیح ترافیکی بین گردشگران، کارکنان و عموم مردم با نظر پلیس راهور اقدام نمایند. اقدامات فراجا همکاری در برخورد با تخلفات و کارهای بدون مجوز در رابطه با حوزه گردشگری همچون کارهای خارج از ضوابط و مقررات دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و نیز واحدهای اقامتی و پذیرایی بدون مجوز و همین طور تولیدکنندگان و عرضه کنندگان متخلف صنایع دستی بنا بر اعلام وزارت به تخلفات ادارات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استانها. تسهیل تردد توریستهای داخلی و خارجی شامل گروهی و انفرادی بوسیله مبادی و گذرگاه های مرزی کشور (مرزهای هوایی، زمینی و دریایی).
همکاری در اشتراک اطلاعات و داده های مورد نیاز مربوط به توریستهای خارجی در سامانه یکپارچه گردشگران انفرادی.
پشتیبانی انتظامی از درخواست های وزارت در خصوص پلمب واحدهای متخلف و فاقد مجوز. برگزاری دوره های آموزشی ویژه کارکنان حوزه انتظامی در رابطه با گردشگری برای تعامل بهتر با جامعه هدف گردشگران آموزش دیده با همکاری حوزه های آموزش طرفین.
همکاری جهت دسترسی وزارت به آمار توریستهای داخلی و خارجی در مراکز اقامتی (آمار بدون اطلاعات هویتی برخط). حمایت قانونی از شرکت های ارائه دهنده خدمات حمل و نقل گردشگری دارای مجوز از وزارت و طراحی برچسب ویژه با هزینه وزارت برای خودرو های متعلق به آنها و صدور مجوز تردد در موارد لازم و منطبق با مقررات. همکاری در ایجاد بستر دوجانبه بمنظور پاسخ به استعلام های مربوط به حوزه گردشگری شامل صلاحیت فردی، درخواست صلاحیت انتظامی و ترافیکی برای برگزاری مراسم در تأسیسات گردشگری. همکاری پلیس راهور در حدود قوانین و مقررات با تردد و توقف خودرو های حامل توریستهای خارجی در محل موزه ها و اماکن فرهنگی- تاریخی. تسهیل تردد خودرو های کاروان، کمپر داخلی و خارجی و خودرو های تاریخی و گرفتن پلاک تاریخی برابر ضوابط دستورالعمل های موجود. حمایت، پشتیبانی انتظامی – عملیاتی و حساس نمودن پاسگاه ها و واحدهای گشتی جهت برخورد با جرایم مقابل میراث فرهنگی و اعلام آن به یگان حفاظت وزارت. همکاری با معاونت های تخصصی وزارت جهت کشف و ضبط اقلام صنایع دستی، قاچاق در مراکز و واحدهای صنفی و در مبادی ورودی کشور و نیز جلوگیری از عرضه صنایع دستی خارج قاچاق در مراکز تاریخی – فرهنگی، نمایشگاه ها و نیز بازارچه های فروش صنایع دستی.
هماهنگی و همکاری با وزارت در تامین امنیت عمومی مقاصد گردشگری، جشنواره های فرهنگی، سنتی و هنری و همین طور برگزاری رویدادها و نمایشگاه های صنایع دستی با بهره گیری از ظرفیت مؤسسات خدمات حفاظتی مراقبتی.
ارسال و دسترسی برخط اطلاعات مربوط به تورهای گردشگری از طرف فراجا شامل داخلی و خارجی به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برمبنای شاخص و معیارهای اعلامی وزارت.
تبصره: در صورت عدم رفع نیاز وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آن وزارتخانه می تواند سامانه جدیدی بوجود آورد.
اطلاع رسانی از پلمپ دفاتر و اماکن صنفی تحت پوشش بمنظور ثبت در بانک اطلاعات متخلفین و مجرمین.
همکاری در اجرای برنامه های فرهنگی و موسیقی زنده در تأسیسات گردشگری در قالب ماده ۲۰ بخشنامه اماکن عمومی اصلاحی مصوب تیر سال ۹۵ بنا به درخواست وزارت
جلوگیری از فعالیت تأسیسات گردشگری فقط بنا به درخواست وزارت در قالب بند الف ماده ۹۸ قانون برنامه ششم توسعه
نظارت، هماهنگی و اجرا
به منظور برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر اجرای مفاد تفاهم نامه، کمیته راهبری متشکل از نمایندگان دو دستگاه همچون معاون گردشگری بعنوان دبیر کمیته راهبری، نماینده تام الاختیار فراجا در سطح معاون، نماینده وزارت بر حسب مورد نمایندگان تخصصی، نماینده فراجا بر حسب مورد نمایندگان تخصصی، فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، نماینده تشکل حرفه ای گردشگری بر حسب مورد تشکیل خواهد شد.
همچنین کمیته راهبری مکلف است در نخستین جلسه خود که حداکثر یک ماه بعد از امضای تفاهم نامه تشکیل می شود پروسه برگزاری جلسات و روش اجرای تفاهمنامه را تعیین و ابلاغ کند. مدت اعتبار این تفاهمنامه از تاریخ امضای طرفین به مدت «سه سال» تعیین می شود و تمدید و اصلاح یا تغییر مفاد با در نظر گرفتن میزان اجرای تفاهم با توافق کتبی مقامات عالی طرفین انجام می شود.


منبع:

1401/03/01
11:25:26
5.0 / 5
82
تگهای خبر: آموزش , بلیط , تاریخی , تخصصی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲