BonAir
بن ایر

میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

وعده دیگر برای ساماندهی تعطیلات

وعده دیگر برای ساماندهی تعطیلات

به گزارش بن ایر وعده ای برای ساماندهی تعطیلات و همه زمانی سفرها، ارزیابی خسارت سیل پس از آواربرداری و اعلام شرایط سرمایه گذاری های گردشگری همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته خبر رسید که قطار گردشگری محرم در راه تهران_ زنجان با عنوان یوم العباس از ۱۵ مرداد به منظور امکان حضور گردشگران معنوی در حسینیه اعظم زنجان شروع به کار می کند. علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: نظر به این که تسهیل حضور گردشگران در مراسم های عزاداری ماه محرم یکی از اقدامات مهم در دست اجرا از جانب معاونت گردشگری بوده است ازاین رو وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و هم شرکت حمل و نقل ریلی رجا بعنوان دو عضو اصلی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، مبادرت به راه اندازی قطارهای گردشگری محرم به منظور تسهیل جابه جایی گردشگران در این ایام کرده اند. وی ادامه داد: بر این اساس قطار فوق العاده رجا با عنوان یوم العباس روز شنبه ۱۵ مرداد ماه شروع به کار خواهد نمود تا مطابق برنامه ریزی صورت گرفته ساعت حرکت ۵: ۴۰ بامداد از ایستگاه راه آهن تهران و زمان برگشت، ساعت ۲۰: ۲۰ از ایستگاه راه آهن زنجان امکان تسهیل و جابه جایی گردشگران ایام سوگواری ماه محرم فراهم گردد. بنا به قول رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور راه اندازی سایر قطارهای گردشگری محرم ویژه شهرها و استانهای مختلف هم در دستور کار قرار دارد و شرایط استفاده از آنها متعاقباً اعلام می شود.
مدیرعامل راه آهن از تهران تا کربلا را با قطار رفت اما پیش از این خبر هم اعلام شده بود که مدیرعامل شرکت راه آهن به منظور بررسی میدانی خطوط ریلی و ارزیابی شرایط سفر زائرین، هفته گذشته با قطار از مسیر ریلی تهران به کربلای معلی سفر کرد. در آستانه ایام ماه محرم سید میعاد صالحی به منظور بررسی میدانی خطوط ریلی و ارزیابی شرایط سفر زائرین، هفته گذشته با قطار از مسیر ریلی تهران به کربلای معلی سفر کرد. وی در حاشیه سفر در پایانه مرزی شلمچه در جمع خبرنگاران حاضر شد و با تشریح برنامه های شرکت راه آهن جهت عرضه خدمات هر چه مطلوب تر ریلی به زائرین کربلای معلی، اظهار نمود: بالغ بر ۳۲ کیلومتر این مسیر فاقد ریل است و تسهیل تردد زائرانی که از سفر ریلی استفاده می نمایند در دستور کار قرار دارد که در مسافرت امروز به عراق تلاش خواهد شد تا تفاهم لازم برای تسهیل از جانب طرف عراقی هم اعمال شود. معاون وزیر راه افزود: با راه اندازی این خط، زائرین عراقی هم می توانند از راه راه آهن به مشهد مشرف شوند و با این اقدام علاوه جابه جایی زائرین، امکان انتقال بار به عراق هم فراهم خواهد شد.
وعده ای دیگر برای سامان دهی تعطیلات از جانب معاون گردشگری معاون گردشگری کشور ضمن اشاره به اهمیت مبحث سامان دهی تعطیلات، بر هم افزایی ظرفیت دستگاه ها در جهت توزیع زمانی و مکانی سفر تاکید نمود.
شالبافیان به اهمیت سامان دهی تعطیلات توسط اعضای ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر اشاره نمود و اضافه کرد: توزیع تعطیلات می تواند از ازدحام سفر بکاهد و باعث کاهش سوانح و حوادث شود که اعضای ستاد مرکزی هماهنگی سفر بهترین افراد برای اجرایی شدن این مهم هستند.
او به صدمه شناسی انجام شده درباره تعطیلات کشور در معاونت گردشگری اشاره نمود و تقویم تعطیلات فعلی را دارای چالش هایی دانست که در سامان دهی باید مورد توجه قرار بگیرند.
معاون گردشگری در ادامه بر توزیع مکانی سفر تصریح کرد و اضافه کرد: در نوروز سال جاری کشور اوج سفر ویژه ای را تجربه نمود که اگر تمهیدات و همکاری اعضای ستاد در سطح ملی و استانی وجود نداشت، با مشکلات جدی مواجه می شدیم. برآورد خسارت سیل به بنای امامزاده داوود پس از آواربرداری در این هفته بعد از سیل مرگبار امامزاده داوود؛ مدیرکل میراث فرهنگی تهران در بازدید میدانی از محل حادثه امام زاده داوود اظهار داشت: اعلام دقیق خسارت به بنای تاریخی امام زاده داوود تا آخر آواربرداری و لایروبی امکان پذیر نیست. پرهام جانفشان عراقی مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران اظهار داشت: هم اکنون تلاش دستگاههای اجرایی استان همکاری با ستاد مدیریت بحران و دستگاههای امدادی است اما از معاونت میراث فرهنگی استان خواسته شده با تشکیل یک گروه کارشناسی کار مشاوره به تیم های آواربرداری در بنای تاریخی امام زاده صورت گیرد. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران اظهار داشت: پس از آخر لایروبی به سرعت کار بررسی بخش های صدمه دیده از سیل توسط کارشناسان معاونت میراث فرهنگی استان انجام می شود. وی ادامه داد: تا اعلام شرایط جوی آرام با همکاری فرمانداری های استان از ورود به جاذبه گردشگری که در راه سیلاب قرار دارند جلوگیری می شود.
حسین ساری مدیرعامل صندوق توسعه و احیا شد اما از صندوق احیا هم خبر رسید که بالاخره مدیرعامل آن تغییر نمود. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، با صدور حکمی، حسین ساری را به سمت مدیرعاملی و رئیس هیئت مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی منصوب نمود. با حکم سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، حسین ساری به مدت سه سال به سمت مدیرعاملی و رئیس هیئت مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی منصوب شده است.
هشدار ستاد مرکزی سفر به مسافران مشهد و ۷ شهر دیگر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر درباره سفر به استانهای یزد، فارس، کرمان و نیمه شرقی تهران، کهگیلویه و بویراحمد چهارمحال و بختیاری و شرق خوزستان و مشهد اخطار داد. در ایام اخیر سیل امامزاده داوود خسارت های زیادی را به تهرانی ها وارد کرد و افراد زیادی هم در این سیل از دنیا رفتند یا گرفتار خسران شدند. از آن طرف در استان یزد هم خبر رسید که بعضی از شهرها گرفتار خسارت های فراوان شده است. در شهر شیراز هم آب گرفتگی گزارش شده و بعضی از شهرها هم در ایام اخیر گرفتار خسران شدند. در بعضی از استان ها هم احتمال وقوع سیلاب وجود دارد همچون در شهر مشهد بنابراین با عنایت به در پیش بودن تعطیلات و احتمال سفر مسافران به این شهرها، ستاد هماهنگی خدمات سفر که وظیفه اطلاع رسانی درباره وضعیت سفر هموطنان را هم دارد بعد از سیلاب های مختلف در کشور، ساعاتی پیش اعلام نمود که مسافران برای سفر به شهرهای گردشگری از شرایط سفر اطمینان حاصل کنند. در این اطلاعیه آمده است: با عنایت به بارندگی و سیل در بعضی از استانهای کشور و خسارات وارده به بعضی بناها و زیرساخت های گردشگری لازم است مسافران پیش از سفر نسبت به امکان سفر اطمینان و تمهیدات لازم را داشته باشند. با عنایت به پیشبینی سازمان هواشناسی طی روزهای آتی هم بارندگی ها ادامه می یابد و شدت بارش ها در استانهای یزد، فارس، کرمان و نیمه شرقی تهران بیشتر خواهد بود. احتمال وقوع سیل در استانهای کهگیلویه و بویراحمد چهارمحال و بختیاری و شرق خوزستان وجود دارد. همینطور مسافرانی که قصد عزیمت به مشهد مقدس از محور شمالی را دارند ضمن کسب اطمینان از امکان تردد، از توقف و اتراق در حاشیه رودخانه ها جدا اجتناب کنند. از طرفی وزارت میراث فرهنگی درصدد است تا بعد از پایدار شدن وضعیت جوی، میزان خسارت هایی که به بناهای تاریخی وارد شده را هم بررسی کند.
خسارت به میراث فرهنگی به دنبال وقوع سیل سیلاب روزهای اخیر در کشور بخصوص شهرهایی که دارای بناهای میراثی ناپایدار هستند، سبب شده تا خسارت های جبران ناپذیری به بناها وارد شود هر چند که هنوز برآورد نهایی این خسارت ها به علت تداوم بارش ها امکان پذیر نیست. بعد از سیل اخیری که در امامزاده داوود تهران رخ داد، خیلی از بناها تخریب شدند اما هنوز معلوم نیست ارزیابی خسارت به بناهای قدیمی این منطقه از تهران چقدر بوده است در اینباره پرهام جانفشان عراقی مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران گفته است: پس از آخر لایروبی به سرعت کار بررسی بخش های صدمه دیده از سیل توسط کارشناسان معاونت میراث فرهنگی استان انجام می شود. اعلام دقیق خسارت به بنای تاریخی امام زاده داوود تا آخر آواربرداری و لایروبی امکان پذیر نیست. همینطور تا اعلام شرایط جوی آرام با همکاری فرمانداری های استان از ورود به جاذبه گردشگری که در راه سیلاب قرار دارند جلوگیری می شود. در استان تهران غیر از رودهن، فیروزکوه و امامزاده داوود، خیلی از مناطق هم صدمه دیده اند که برآورد آن به زمان نیاز دارد. بعنوان مثال شب گذشته بارندگی ها باعث آبگرفتگی زیادی در محل موزه نقاشی پشت شیشه شده است. شرایط پشتیبانی از پروژه های سرمایه گذاری گردشگری اعلام شد مدیرکل سرمایه گذاری گردشگری اظهار داشت: پروژه های سرمایه گذاری با پیشرفت ۷۰ درصد، تأمین منابع مالی دو هزار میلیارد تومان، با قابلیت بهره برداری و ایجاد اشتغال برای بیشتر از ۱۸ هزار نفر، حمایت می شوند. احمد تجری اظهار داشت: نشست معاونین حوزه سرمایه گذاری که در ایام دوشنبه و سه شنبه مورخ ۳ و ۴ مرداد ماه با حضور مدیران ارشد و رؤسای سازمان های مرتبط و اصلی حوزه سرمایه گذاری، رئیس کمیسیون اصل نود و معاونین گردشگری و میراث فرهنگی، توسعه مدیریت و مدیران کل زیر مجموعه معاونت های وزارت خانه برگزار شد، دستاوردهای گسترده ای به همراه داشت. وی در تشریح یکی از نتایج شاخص این نشست اضافه کرد: بر اساس مصوبات مورد توافق، پروژه های سرمایه گذاری با پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ درصد با تأمین منابع مالی حدود دو هزار میلیارد تومان و با قابلیت بهره برداری و ایجاد اشتغال برای بیشتر از ۱۸ هزار نفر در اولویت حمایت های ادارات کل استانی و پیگیری برای تحقق قرار گیرند. تجری ضمن اشاره به این که هدف از برگزاری این گردهمایی شناسایی موانع و مشکلات با بررسی راهکار ها و پیشبرد امور برای توسعه سرمایه گذاری در بخش گردشگری با حضور بعضی از بالاترین مقامات اجرایی و نظارتی بوده است، خاطرنشان کرد: در نشست برگزار شده دستگاههای مربوطه در قالب قوانین و مقررات با رویکرد تسهیل در امور، نقش و جایگاه حمایتی برای توسعه گردشگری، برپایه ظرفیت های موجود، قول مساعدت و همکاری دادند که تشکیل کارگروه های همکاری مشترک با حضور نمایندگان منتخب معاونین استانی و احصای مسائل و موارد قابل رفع همچون اهم مصوبات مربوطه بوده است.

1401/05/14
22:03:41
5.0 / 5
151
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱