BonAir
بن ایر

کدام کشور اروپایی بیش تر به گردشگری متکی است؟

کدام کشور اروپایی بیش تر به گردشگری متکی است؟

بن ایر: گردشگران اجازه پیدا کرده اند به سراسر اروپا سفر کنند، اما «مونته نگرو» بیش از سایر نقاط اروپا آغوش خودرا به روی گردشگران باز کرده است؛ چونکه گردشگری بیش از 25 درصد از درآمد این کشور را دربرمی گیرد.


به گزارش بن ایر به نقل از یورونیوز، «شورای جهانی سفر و گردشگری»، کشورها اروپایی که قبل از شیوع ویروس کرونا و حتی در وضعیت فعلی، از نظر اقتصادی بیش تر به صنعت گردشگری متکی هستند را معرفی نمود.
این مقایسه با بررسی تولیدات ناخالص داخلی هر کشور انجام شده است. در سال ۲۰۱۹، در کشور کوچک «مونته نگرو» صنعت گردشگری نزدیک به یک سوم از تولیدات ناخالص داخلی کشور را دربرمی گرفت و الان ۲۵.۵ درصد از تولیدات ناخالص داخلی را به خود مختص کرده است.
از زمانی که محدودیت های مسافرتی مربوط به همه گیری ویروس کرونا کاهش پیدا کرد، مقام های کشورهای مختلف تلاش می کنند گردشگران را جذب کنند. در کشورهایی که اقتصاد آنها به شدت به حضور گردشگران متکی است، جذب توریست یک امر لازم است.
در سال ۲۰۱۹، «کرواسی» نیز در رتبه دوم کشورهای اروپایی با بیش ترین وابستگی اقتصادی به صنعت گردشگری قرار گرفت. در سال ۲۰۱۹، حدود یک چهارم از تولیدات ناخالص داخلی «کرواسی» به گردشگری اختصاص داشت. این آمار در سال ۲۰۲۱ به ۱۶.۱ درصد کم شد.
قبل از همه گیری ویروس کرونا، صنعت گردشگری در بیش از یک پنجم تولیدات ناخالص داخلی یونان، ایسلند و آلبانی سهم داشت. اکنون این آمار در هر یک از این کشورها به کمتر از یک ششم رسیده است.
از طرفی، در سال ۲۰۱۹ تعدادی از کشورها به مقدار خیلی کم از نظر اقتصادی به صنعت گردشگری متکی بودند. این کشورها همین طور از زمان لغو محدودیت های مرزی، در جذب توریست ناموفق بوده اند.
در سال ۲۰۱۹، ایرلند ۴.۲ درصد از تولیدات ناخالص داخلی را از صنعت گردشگری تامین کرد. این آمار برای لهستان ۴.۸ درصد و برای روسیه ۵ درصد بود.
در سال ۲۰۲۱، گردشگری ۳.۷ درصد از تولیدات ناخالص داخلی کشور روسیه را به خود اختصاص داد، اما انتظار می رود این رقم امسال بیش تر کاهش پیدا کند، اما در سایر نقاط قاره اروپا این ارقام امسال افزایش خواهد یافت؛ چونکه خیلی از کشورها با افزایش شمار بازدیدکنندگان مواجهند.
آمارهای مربوط به سال ۲۰۲۱ نشان میدهد این ارقام کاهش پیدا کرده است. گردشگری در ایرلند فقط ۱.۲ درصد از کل اقتصاد کشور را دربر می گیرد و در لهستان نیز کمتر از ۳ درصد.
محبوب ترین کشورهای اروپا هر ساله میلیونها توریست جذب می کنند، این درحالی است که این کشورها کمتر از همسایگانشان به این گردشگران متکی هستند.
فرانسه محبوب ترین کشور اروپا از نظر گردشگری است؛ چونکه قبل از همه گیری ویروس کرونا سالانه ۹۰ میلیون نفر به این کشور سفر می کردند. این درحالی است که «مونته نگرو» کمی بیش از ۲.۵ میلیون توریست جذب کرده است.
گردشگران برای شهرهای فرهنگی، منظره های زیبا و غذای لذیذ فرانسه به این کشور سفر می کنند، اما قبل از همه گیری کرونا، گردشگری کمتر از یک دهم از تولیدات ناخالص داخلی فرانسه را در برمی گرفت و در سال ۲۰۲۱ این رقم ۶.۵ درصد اعلام گردید.
اسپانیا نیز در سال ۲۰۱۹، بیش از ۸۰ میلیون بازدیدکننده جذب کرد، با اینحال سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی فقط ۱۴.۵ درصد بود. این رقم در سال ۲۰۲۱ به ۸.۵ درصد کاهش پیدا کرد.
منبع:

1401/05/26
22:14:13
5.0 / 5
201
تگهای خبر: توریست , تولید , سفر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵