BonAir
بن ایر

در مراسم تودیع و معارفه مدیر كاخ نیاوران مطرح شد

قول به رئیس جمهور برای هزارتایی شدن موزه ها

قول به رئیس جمهور برای هزارتایی شدن موزه ها

به گزارش بن ایر، قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: در دولت سیزدهم و در یک سال قبل 35 موزه به کشور اضافه شده است و به رییس جمهور قول داده ایم تا پایان 1404 تعداد موزه ها را به عدد هزار برسانیم.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، آیین تکریم و معارفه مریم جلالی و بیژن مقدم سرپرست پیشین و مدیر جدید مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با حضور علی دارابی ـ قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون میراث فرهنگی کشور ـ مجتبی توانگر ـ نماینده مجلس شورای اسلامی ـ در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران انجام شد.
دارابی کارنامه مریم جلالی را درحالی که کمتر از شش ماه سرپرست کاخ نیاوران بود، «موفق» و «تاثیرگذار» دانست و اظهار داشت: در طول این مدت قدمهای مهمی در زمینه مرمت، تشکیل شوراهای راهبردی و فنی موزه ها، برنامه جامع پنج ساله و همین طور جذب منابع و ظرفیت های جدید انجام شد که قابل تقدیر است.
قائم مقام ضرغامی، همین طور بیژن مقدم را که بتازگی با حکم او، مدیر کاخ نیاوران شده است را یکی از مشاهیر حوزه رسانه و ارتباطات دانست و بیان کرد: مطمئنا دوره ی جدید حساس و تعیین کننده است. در دوره اخیر با تفویض اختیارهایی که انجام شده، خیلی از امور را به مدیران کاخ ها و موزه ها واگذار کرده ایم. امروز، عصر رسانه و ارتباطات است و روایتگری آن چیزی است که در این حوزه نیاز داریم.
معاون میراث فرهنگی کشور سپس با تأکید بر قدرت موزه ها، از آنها به عنوان ویترین و گنجینه هر ملتی نام برد و بیان کرد: موزه ها در عرصه صلح، دیپلماسی عمومی و توسعه و گسترش مناسبات جهانی در عرصه بین الملل، نقش مهمی ایفا می کنند.
وی در ادامه به بازدید رئیس جمهور از بخش های مختلف موزه ملی اشاره نمود و اضافه کرد: در گزارشی که به آقای رئیسی ارائه دادم، اعلام کردم در کشور ۸۰۰ موزه داریم که کم تر از ۳۰۰ عددِ آن متعلق به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بوده و بقیه متعلق به بخش خصوصی و سایر ارگان ها است. در دولت سیزدهم و در یک سال قبل ۳۵ موزه به ظرفیت مجموعه موزه های کشور اضافه شده است و به رییس جمهوری قول داده ایم تا پایان ۱۴۰۴ تعداد موزه ها را به عدد هزار برسانیم.


دارابی بیان کرد: افزایش تعداد موزه ها نه فقط از نظر کمی مهم می باشد، بلکه باید در سبد فرهنگی خانواده قرار گیرد. به این وسیله باید حافظه تاریخی جامعه را تقویت نماییم و انتقال تجربه به نسل جوان صورت گیرد.
او با اشاره به تاریخ هفت هزار ساله ایران بیان کرد: انتقال این تجربه به نسل جوان با روایتگری درست، مستند، باورپذیر، عالمانه، جذاب و متناسب با مخاطب های مختلف به انجام می رسد.
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در عین حال که به ظرفیت بالای شورای راهبردی و فنی موزه ها اشاره نمود، بر دستور کار قرار گرفتن توسعه و ارتقاء زیرساخت ها اصرار کرد.
بنابر گزارش روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پیگیری تدوین سند چشم انداز جزو مطالباتی بود که دارابی به آن اشاره نمود و اضافه کرد: برای اولین بار در بند ۱۷ برنامه هفتم توسعه و در سیاست های کلی نظام، گردشگری و صنایع دستی دارای عنوان شده است و باید از این فرصت نهایت استفاده صورت گیرد.

بیژن مقدم، مدیر جدید مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران نیز در سخنانی با اشاره به تجربه ۳۵ ساله اش در زمینه فرهنگی و رسانه ای، بیان کرد: مجموعه نیاوران یکی از دست نخورده ترین مجموعه های تاریخی است که بعد از انقلاب توسط افرادی متدین با حفظ تمام خاصیت ها و دارایی هایش نگهداری و حفظ شده است.
او روایت گری و گردشگری را دو امر جدایی ناپذیر از یکدیگر دانست و اضافه کرد: علاوه بر دیدن، شنیدن حقایق تاریخی، امروز اهمیت فراوانی دارد. امروز جنگ روایت هاست که باتوجه به تاکید مهندس ضرغامی و دکتر دارابی بر این امر تلاشمان این است این مهم باکیفیت صورت گیرد.
مقدم درحالی که حکم مدیریتش را از علی دارابی دریافت کرد، اظهار داشت: از ظرفیت های این مجموعه برای شادی مردم و انجام هرچه بهتر کارهای فرهنگی استفاده گردد.
منبع:

1401/08/04
10:20:20
5.0 / 5
333
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , كشور , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱