BonAir
بن ایر

مهر بررسی كرد؛

سهم گردشگری در عوارض خروج از کشور ۸۰ هزار تومان

سهم گردشگری در عوارض خروج از کشور ۸۰ هزار تومان

به گزارش بن ایر، سهم صنعت توریسم در محل عوارض خروج از کشور برپایه لایحه بودجه ۱۴۰۲ تنها ۸۰ هزار تومان به ازای هر نفر تعیین شد.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، لایحه بودجه ۱۴۰۲ مسافران ایرانی را مکلف کرده است که مانند هر سال برای خروج از کشور عوارضی بدهند. سال جاری هم برپایه لایحه بودجه ۱۴۰۲ که امروز انتشار یافته، نرخ این عوارض تعیین شد. بر این اساس هر توریست باید برای سفر اول خود به خارج از کشور ۴۰۰ هزار تومان برای سفر دوم ۶۰۰ هزار تومان و برای سفر سوم ۸۰۰ هزار تومان هزینه بپردازد. در واقع هزینه ای که برای خروج مسافران در نظر گرفته شده بدین سان است که برای سفر دوم به میزان ۵۰ درصد و سفرهای سوم و بیشتر به میزان ۱۰۰ درصد افزایش خواهد یافت.
در این میان اعلام شده که زائرین عتبات عالیات و زائرین اربعین مطابق با تاریخ تعیین شده در این قانون اگر قصد سفر از راه مرزهای زمینی به مقصد کشور عراق را داشته باشند در روزهای اربعین از پرداخت عوارض معاف می گردند.

ولی همچنان زائرین حج تمتع و عمره باید برای سفر اول ۱۳۲ هزار تومان بپردازند. عوارض خروج زائرین عتبات در زمان غیر از اربعین نیز، از راه مرزهای هوایی ۴۵ هزار تومان و از راه مرزهای زمینی و دریایی ۱۵ هزار تومان در نظر گرفته شده است.
با این حساب باید درآمد حاصل از دریافت عوارض خروج از کشور در مجموع به عدد ۳ هزار و ۴۳۱ میلیارد تومان برسد.
اما نکته مهم اینجاست که هر مسافر برای خروج از کشور خود هر میزان عوارضی که بپردازد تنها ۸۰ هزار تومان آن سهم توسعه زیرساخت ها و تأسیسات گردشگری و پشتیبانی از بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری می باشد. بدین سان اگر کسی ۴۰۰، ۶۰۰ یا ۸۰۰ هزار تومان هم بپردازد باز هم سهم گردشگری تنها ۸۰ هزار تومان خواهد بود.

1401/10/23
14:55:06
5.0 / 5
397
تگهای خبر: توریست , سفر , فرهنگ , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲