BonAir
بن ایر

میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

پاسخ ضرغامی به یک نقد

پاسخ ضرغامی به یک نقد

بن ایر: به گزارش بن ایر، واکنش ضرغامی به نقدها ضد صحبتهایش در فضای مجازی، برنامه ریزی برای برگزاری نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی، فراخوان مزایده چند بنا همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته خبرگزاری مهر در گزارشی نوشت که با وجود تبلیغات منفی ضد ایران در سایت های سفارتخانه های خارجی؛ ایران همچنان مقصد گردشگران روس است. لغو ویزای روسیه با ایران، محدودیت های سفر به چین، تحریم اتحادیه اروپا و سخت گیری اروپا برای صدور ویزا به گردشگران روس، عرضه تصویر منفی از روسیه در کشورهای مختلف و ممنوعیت استفاده از کارت های بین المللی در روسیه مانند ویزا کارت سبب شده تا این کشور در محدودیت گردشگری داخلی و خارجی قرار گیرد. در واقع صنعت گردشگری روسیه این روزها تحت تاثیر تحریم پروازهای بین المللی آن بعد از جنگ با اکراین قرار گرفته و توجه گردشگران روس به سمت کشورهای آسیا و خاورمیانه جلب شده است بنا بر این سفر روس ها که تا ماه ها قبل تحت تاثیر کرونا افت کرده بود، حالا وضعیت متفاوتی دارد با این وجود روس های مرفه بعد از تحریم صنعت هوانوردی غیر نظامی به سمت امارات و ترکیه سفر می کنند و در این کشورها بیشترین هزینه ها را در سفرهای طولانی مدت انجام می دهند. ایران هم همچنان مقصد سفر خیلی از گردشگران روس است این در حالیست که از چند ماه پیش تا کنون با وجود اتفاقات اخیر خیلی از سفارت خانه های کشورهای خارجی اعلام نموده اند که شهروندانشان از سفر به ایران اجتناب کنند. تعداد توریستهای خارجی ورودی به ایران هم در اثر اتفاقات اخیر کاهش زیادی داشته است و به صورت مداوم متولیان دفاتر خدمات مسافرتی در ایران اعلام می کنند که تورهای ورودی لغو شده است و حتی برای بهار سال ۱۴۰۲ همچنان در رکورد به سر می برند.
با این وجود اما دفاتر خدمات مسافرتی که در حوزه ورود گردشگران روس فعالیت می کرده اند؛ بازار پررونق تری را دارند. حتی راهنمایان گردشگری روس زبان هم این روزها، پر مشغله هستند. محمدحسین یزدانی رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران از رونق سفر روس ها در ایران اطلاع داد و اظهار داشت: حالا راهنمای گردشگری روس زبان در ایران کم داریم همه آنهایی که روس زبان هستند هم مشغول به کارند و گروههای زیادی از روس ها در ایران گردش می کنند شاید بدین سبب که روس ها به اروپا نمی توانند بروند و ایران برای آنها بهترین مقصد از نظر هزینه، ویزا و آب و هواست.
تلفیق نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری در بهمن امسال مقرر است در هفته آینده نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری اجرا شود. سی و ششمین نمایشگاه ملی صنایع دستی ایران با حضور فعالان صنایع دستی، تولیدکنندگان، صادرکنندگان، پیشکسوتان و دانشجویان از ۱۸ تا ۲۱ بهمن ماه ۱۴۰۱ در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران انجام می شود. در این دوره از نمایشگاه رویکرد پشتیبانی از فعالان و تولیدکنندگان تقویت شده و امکانات بیشتری برای تولیدکنندگان بخصوص در مناطق محروم و کمتر برخوردار فراهم می شود. به نحوی که در مقابل نمایشگاه سال قبل که حدود ۱۰ استان نزدیک به ۳۰ غرفه را در ۳۶۰ متر مربع و هنرمندان درجه یک در ۱۳۰۰ متر مربع به صورت مجانی در اختیار داشتند، سال جاری این میزان به حدود ۱۸۰۰ متر مربع برای استانهای کشور جهت بازاریابی و توسعه فروش رسیده و تمامی استان ها هم در آن سهیم هستند. در زمینه فعالیتهای ترویجی ضمن هم افزایی با پژوهشکده هنرهای سنتی با دعوت از هنرمندان نوآور و نام آور برای معرفی و انتقال دانش و تولید زنده آثار توسط ۲۵ نفر از هنرمندان کشور در فضایی مجانی به وسعت ۱۱۰۰ متر مربع ترویج فرهنگ مصرف صنایع دستی و نمایش جذابیت های آن در دستور کار بوده است.
بازگشایی موزه ظروف کاخ سعدآباد بعد از ۴ ماه موزه ظروف سلطنتی یکی از کاخ موزه های سعدآباد است که از شهریورماه سال جاری به منظور انجام پروژه های مرمتی، بهسازی، رنگ آمیزی و ساماندهی تعطیل شد.
در چهار ماه گذشته که این موزه بسته بود برخی تعمیرات و بهسازی ها انجام گرفت که شامل موارد زیر است: ۱- باز کردن پرده های موزه برای انجام تعمیرات و خشکشویی ۲- انجام عملیات بازسازی و مرمتی دیوارهای داخل موزه و تعمیرات راه آبهای پشت بام ۳- انجام پروژه رنگ آمیزی به صورت رنگ اولیه و اصلی بنا در گذشته ۴- تعمیرات مرمت و پاکسازی دیوارکوب های موزه توسط کارشناسان پژوهشکده و واحد مرمت مجموعه ۵- مرمت برخی آثار موزه همچون تابلوی نقش برجسته دیواری ۶- مرمت، احیا و پاکسازی لوسترهای موزه ۷- پاکسازی و غبارروبی سقف پارچه ای سالن نشیمن ۸- شستشوی موکت ها و کف پوش های موزه غیر از موزه ظروف سلطنتی که چهار ماه به روی گردشگران بسته بود، الان موزه نظامی هم بسته است. همینطور کاخ ملکه مادر که به موزه عبرت و ساختمان جمهور هم شهرت دارد تنها در روز ۲۲ بهمن بازگشایی می شد ولی هم اکنون چند سالی است این موزه هم باز نشده سال جاری هم خبری از بازگشایی آن اعلام نشده است.
خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران به حوزه گردشگری تسری پیدا کرد در این هفته کارگاه آموزشی و توجیهی نحوه بهره مندی از ظرفیت های صندوق ضمانت صادرات ایران با عنوان تنظیم قراردادهای اسناد لازم در رابطه با صندوق با حضور علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور و سید امیر برهانی سرپرست صندوق ضمانت صادرات ایران در سالن آمفی تئاتر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار گردید.
علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور در حاشیه این کارگاه آموزشی در گفتگو با خبرنگار میراث آریا اظهار داشت: با عنایت به مصوبه هیأت وزیران در خصوص صادراتی قلمداد کردن درآمدهای حاصل از جذب گردشگران ورودی و با پیگیری های ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص تسری خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران به حوزه گردشگری، این مهم انجام شد.
بهره برداری از ۱۱ بنای تاریخی به مزایده گذاشته می شود در این هفته از صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دست بافت و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، بهره برداری خبر رسید که مقرر است ۱۱ بنای تاریخی را به منظور جذب سرمایه گذار به مزایده بگذارد. این مجموعه بناها شامل خانه سرهنگ ایرج از استان تهران، خانه اوشیدری، باغ هرندی، ارگ راین، کارخانه حناسایی، عمارت موسی خان و خانه فخر راور از استان کرمان، کاروانسرای مهر و کاروانسرای زعفرانیه از استان خراسان رضوی، خانه ابراهیمی از استان سمنان و همینطور حمام سالار از استان زنجان است. کاربری بناهای تاریخی مزایده بهمن ماه صندوق توسعه و احیا شامل، خانه سرهنگ ایرج فرهنگی، پذیرایی و هنری، خانه اوشیدری تجاری، پذیرایی و هنری، باغ هردی شامل گاوگرد و اتاق های جانبی و خانه قراچه داغی هم پذیرایی، اقامتی (بوم گردی) و فرهنگی در نظر گرفته شده است. کاربری کارخانه حناسایی هم فرهنگی و کارگاهی در نظر گرفته شده است، ارگ راین شامل عمارت حاکم نشین، چهار انبار و زمین پشت انبار مشمول کاربری علمی، پژوهشی، پذیرایی و اقامتی است و عمارت موسی خانی و کاروانسرای مهر هم شامل کاربری فرهنگی، هنری و پذیرایی هستند. خانه فخر راور کاربری پذیرایی، فرهنگی و کارگاهی و همینطور کاروانسرای زعفرانیه کاربری فرهنگی، اقامتی، پذیرایی و مجتمع بین راهی خواهد داشت. البته حمام سالار هم مشمول دو کاربری فرهنگی و پذیرایی خواهد بود.
واکنش ضرغامی به یک نقد این هفته عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی در صفحه شخصی خود در توئیتر در واکنش به برخی نقدها به صحبت های وی در جهت شاد بودن مردم نوشت: پاسخگوی دوستان خوبم هستم. گزاره ای و ناظر به شبهات و ابهاماتی که در فضای رسانه ای انتشار یافته و برای ثبت در تاریخ به موارد زیر اشاره می کنم. بندی دارم. ملت از این رنگ بندی ها خیری ندیده است. در مورد انتخابات بدانید که اجمالا ریاست جمهوری در ایران دو دوره ای است. در سال ۱۴۰۸ من ۷۰ سال دارم و مناسب این مسئولیت نیستم. نه شورای نگهبان صلاحیت من را احراز می کند و نه دیگر تمایلی به قضاوت دیگران در مورد خودم دارم. اقای رئیسی نماینده جبهه انقلاب است. خدای نکرده شکست او ضربه جبران ناپذیری برای همه خواهد بود. کسی گمان نکند که میتوان زودتر از این ۸ سال آلترناتیو باشد. منت گذاشتن برای پست وزارت و حضور در دولت برای کسی که بارها این واحد را پاس کرده به صواب نیست. بیشتر از هر زمان به جمله امام علی که فرمود: دُنْیَاکُمْ هَذِهِ أَزْهَدَ عِنْدِی مِنْ عَفْطَةِ عَنْز" رسیده ام جز خدمت شبانه روزی به مردم به چیز دیگری فکر نمی کنم. روش من در تعامل با مردم ذاتی است؛ نمی توانم غیر از این باشم. ما را از خودمان نترسانید! همین هستم که می بینید. عمل به سفارش رهبری در همراهی با مردم نباید اینقدر هزینه داشته باشد.

هم خوانی اشعار آئینی با محتوای متعالی، چه در نمایشگاه دستاوردهای بانوان دولت و چه دختران جوان بسیجی در میدان پاستور، حتما کار خوبی است. (هر دو ویدئو در صفحات شخصی من هست.)

1401/11/15
13:58:43
5.0 / 5
226
تگهای خبر: آموزش , بهسازی , پرواز , تاریخی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴