BonAir
لینک دوستان بن ایر
بن ایر

در نشست رونمایی از نقشه ژئوپلیتیك تحریم ها مطرح شد

اعمال ۱۵۰۰۰ تحریم مقابل مسکو

اعمال ۱۵۰۰۰ تحریم مقابل مسکو

بن ایر: نشست «رونمایی از نقشه ژئوپلیتیک تحریم ها» به میزبانی ونزوئلا در حاشیه هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک اجرا شد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، در این جلسه وزیر خارجه ونزوئلا، معاونین وی، وزیر خارجه نیکاراگوئه، معاون وزیر خارجه کوبا، رییس نمایندگی های روسیه و اریتره، معاون نمایندگی بلاروس، هماهنگ کننده سیاسی نمایندگی چین، عیسی کاملی دستیار وزیر و مدیرکل آمریکای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شرکت داشتند و به ارائه سخنرانی پرداختند.
در قسمتی از نشست خانم النا دوهان، «گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر درباب تأثیر منفی اقدامات قهری یکجانبه بر برخورداری از حقوق بشر» بصورت مجازی در نشست حضور یافت و سخنرانی کرد.
شرکت کنندگان در نشست، اعمال غیرقانونی و اقدامات قهری یکجانبه از طرف ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورها را محکوم کردند و تحریم ها را به مثابه جنگی اقتصادی، اهرم فشار بر کشورها، سلاح کشتار جمعی، جنایت مقابل بشریت و نقض کننده منشور ملل متحد معرفی کردند که حقوق بشر افراد یک ملت را از حق توسعه تا حق برخورداری از سلامت و حق حیات و غیره را نقض می کند.
شرکت کنندگان تاکید نمودند که اقدامات قهری یکجانبه، تحریم های ثانویه و انطباق بیش از اندازه (over-compliance) تحربم ها موجب می شوند تلاش کشورها در راستای دستیابی به اهداف توسعه پایدار با مانع روبه رو شده و بر حوزه های گوناگون از بهداشت و دارو تا حمل و نقل، دسترسی به تکنولوژی و آموزش اثر منفی داشته باشد.
حاضران بر لزوم پایان دادن بدون شرط و فوری تحریم ها تاکید کردند.
آنها همین طور بر اهمیت مستندسازی تأثیرات منفی تحریم ها بر جنبه های مختلف حقوق اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و غیره تاکید کردند.
پاسخگو کردن کشورهای تحریم کننده نیز همچون موضوعات یاد شده بود.

بیش از ۳۰ کشور تحت تحریم هستند
معاون وزیر خارجه کوبا در این جلسه بر غیرقانونی بودن تحریم ها تاکید کرد و اضافه کرد: بیش از ۳۰ کشور تحت تحریم هستند و باید مطالعات و دانش این حوزه و تأثیرات منفی تحریم ها بر کشورهای متأثر را به گونه ای نظام مند جمع آوری کرد.
سفیر روسیه نیز در این جلسه اعلام نمود: طی سالهای قبل تصمیمی در خصوص منع استفاده از سلاح هسته ای در سطح جهانی اتخاذ شده است، در ارتباط با تحریم ها نیز جهان باید به این باور برسد که چنین تصمیمی را در ممنوعیت استفاده از تحریم های غیرقانونی اتخاذ نماید.

روسیه تحت ۱۵۰۰۰ تحریم است


وی اعلام نمود: باید بر دبیرکل سازمان ملل فشار بیشتری اعمال شود تا تأثیر منفی تحریم ها را رصد کند، روسیه تحت ۱۵۰۰۰ تحریم است؛ اما در سطح ملی تصمیم بر آن گرفته که نسبت به این مساله در سازمان ملل سیاست اعتراضی نداشته باشد.
بنا بر اعلام وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، عیسی کاملی مدیرکل آمریکای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز به نمایندگی از کشورمان، ضمن تقدیر از ابتکار ونزوئلا در تهیه نقشه ژئوپلتیک تحریم ها و اقدامات گزارشگر ویژه تحریم ها در راه اندازی پلت فرم تحقیقاتی تحریم ها، استفاده از تحریم ها به عنوان ابزاری غیرانسانی و غیرقانونی در امتداد منافع سیاسی برخی کشورها را محکوم و نسبت به تأثیر مخرب تحریم ها در افزایش تعداد مرگ و میر ناشی از هدف قرار دادن سیستم های بهداشتی، امنیت غذایی و برخورداری از سایر حقوق انسانی، اجتماعی و اقتصادی آشکار را برجسته کرد.
کاملی نادیده گرفتن موضوع تحریم ها در مذاکرات سه بیانیه سیاسی حوزه سلامت، اجلاس Summit of Future و گفت وگوهای بین الدولی حوزه حقوق بشر سالمندان را نگران کننده اعلام نمود.

محدود کردن تأثیر تحریم ها بر موضوعات بشردوستانه، تعریف درستی از تأثیر تحریم ها نیست


خانم دوهان، گزارشگر ویژه تحریم ها نیز در این جلسه نسبت به تأثیرات منفی تحریم ها در عرصه های گوناگون و درباب راه اندازی «پلتفرم تحقیقاتی تحریم ها» توضیحاتی ارائه کرد.
وی نسبت به اهمیت افزایش مسئولیت داران رویه های ویژه ای که درباب تحریم ها فعالیت می نمایند، هشدار داد و اعلام نمود: محدود کردن تأثیر تحریم ها بر موضوعات بشردوستانه، تعریف درستی از تأثیر تحریم ها نیست. تحریم ها بر کشورها برمبنای ملیت و محل زندگی آنها درحال اعمال است که بر معلولین، مهاجرین، زنان، کودکان و غیره اثر نامتناسبی گذاشته و هم اکنون مکانیسم پاسخگویی دراین زمینه وجود ندارد.
گزارشگر ویژه تحریم ها اشاره کرد: لازم است چالش های مربوط به اقدامات قهری یکجانبه برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار نه فقط توسط دولت ها بلکه توسط همه نهادهای در رابطه با سازمان ملل در قالب مسئولیت شان برجسته شود.

ایران پس از روسیه دومین کشوری است که بیشترین تحریم ها بر آن اعمال شده است

در این جلسه نقشه ژئوپلتیک تحریم ها که توسط ونزوئلا تهیه شده، توسط سفیر این کشور معرفی و هدف از ایجاد آن، راه اندازی پلتفرمی مجازی و تعاملی که نتایج تحقیقات رسمی، دانشگاهی یا مستقل را جمع آوری کند، اعلام گردید.
برمبنای نقشه مذکور، ایران پس از روسیه دومین کشوری است که بیشترین تحریم ها بر آن اعمال شده است.1402/07/01
08:18:24
5.0 / 5
232
تگهای خبر: آموزش , تكنولوژی , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴