BonAir
لینک دوستان بن ایر
بن ایر

عبدالباری عطوان:

جایگزین حکومت حماس در نظر خیلی از اهالی غزه بازگشت به فلسطین آزاد شده است

جایگزین حکومت حماس در نظر خیلی از اهالی غزه بازگشت به فلسطین آزاد شده است

به گزارش بن ایر، «درحالی که جنگ در نوار غزه همچنان ادامه دارد و وارد ماه دوم شده است، رژیم اشغالگر صهیونیستی در تحقق اهداف خود غیر از کشتار جمعی فلسطینی ها و بمباران بیمارستان ها و کوچاندن آنها در داخل، موفق نشده است و جنبش حماس که مسئول فعلی نوار غزه است همچنان قدرتمند است و در بیشتر درگیری های جنگ زمینی کنونی موفق عمل کرده است.»


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه رای الیوم در تحلیلی نوشت: «این روزها دو نکته اصلی مورد توجه آمریکا و اروپا و محور پژوهش های گسترده مراکز پژوهشی و موسسات سیاسی دولتی برای رسیدن به پیشنهادات عملی و نقشه راه واضحی برای آینده غزه است:
اول کوچاندن بیشتر از یک و نیم میلیون نفر از ساکنان غزه به بیشتر از ۶۵ کشور در جهان برای کاهش تراکم جمعیت و فراهم کردن امنیت دائمی برای رژیم اشغالگر صهیونیستی و ادامه پروژه صهیونیسم است که درحال فروپاشی است.
دوم ایجاد جایگزین مدنی برای حکمرانی حماس در نوار غزه است. برای این مساله سه گزینه مطرح شده است: اول بازگشت تشکیلات خودگردان فلسطین به غزه، دوم اعزام نیروهای بین المللی مثل زمان پیش از اشغال در سال ۱۹۶۷ و سوم سلطه نظامی مصر بر نوار غزه با یک عنوان جدید به نام "قیمومیت".
پروژه کوچاندن ساکنان نوار غزه شامل انتقال آنها به اماکن زیادی در جهان در کشورهای همجوار مثل مصر یا کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بخصوص عربستان یا کشورهای غربی مثل کانادا، آمریکا، استرالیا و نیوزیلند است.
کشورهای شورای همکاری خلیج فارس که حتی از یک آواره سوری از آغاز بحران سوریه استقبال نکرده اند، هرچند که کشورهایی از این شورا از این جنگ برای سرنگونی نظام سوریه حمایت کرده اند، بشدت با پروژه اسکان ساکنان نوار غزه بر روی خاک خود مخالف هستند اما بعضی از آنها آماده حمایت مالی برای انتقال ساکنان نوار غزه به کشورهای دیگری مثل مصر، اردن و عراق هستند.
همچون عجیب ترین اماکنی که همچنان برخی طرف ها درحال مذاکره برای انتقال ساکنان نوار غزه به آنجا هستند، اقلیم کردستان عراق است.
نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق به تازگی در جریان سفر به فرانسه با طرح مسؤلان فرانسوی در رابطه با استقبال از ۱۴ هزار خانواده فلسطینی از نوار غزه با پیشنهادات مالی هنگفت غافلگیر شد.
گفته می شود که بارزانی با این پیشنهادات مخالفت کرد چون که این پیشنهاد تاثیر منفی بر ساختار نژادی و جمعیتی اقلیم کردستان دارد و خطراتی هم ضد امنیت داخلی این منطقه دارد. همینطور ساکنان اقلیم کردستان عراق و مقامات و ملت و دولت عراق هم با این مساله مخالف هستند.
نگرانی هایی در رابطه با به ثمر نشستن فشارها و پیشنهادات مالی به کشورهای همجوار بخصوص مصر و اردن برای قبول صدها هزار آواره فلسطینی به علت اوضاع وخیم اقتصادی این کشورها و نیازشان به پول وجود دارد. مصر هم اکنون به ۲۹ میلیارد دلار برای بازپرداخت وام های خود نیاز دارد. اردن هم همین گونه است. هم اکنون دو میلیون آواره سوری و عراقی در اردن هستند و بدهی های این کشور به ۵۰ میلیارد دلار رسیده است.
اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا که کاملا از دولت اشغالگر رژیم صهیونیستی و کشتارهای آن در نوار غزه حمایت کرده و پروژه کوچاندن را تایید می کند، سفر مشکوکی به مصر و اردن داشت. وی پیشنهاد مالی ۱۰ میلیارد دلاری به مصر و پنج میلیارد دلار به اردن در ازای استقبال از آوارگان نوار غزه داد اما این دو کشور در بیانیه های رسمی که در انتها این سفر صادر شد، با این پیشنهادات مخالفت کردند اما بیشتر مواقع این بیانیه ها حقیقت مذاکرات یا توافق هایی که در پشت پرده وجود دارد را بیان نمی کند.
باید به سه نکته اصلی توجه کرد:
اول این که جنگ در نوار غزه همچنان ادامه دارد و وارد ماه دوم شده است. رژیم اشغالگر صهیونیستی در تحقق اهداف خود غیر از کشتار جمعی فلسطینی ها و بمباران بیمارستان ها و کوچاندن آنها در داخل موفق نشده است.
دوم، جنبش حماس که مسئول فعلی نوار غزه است همچنان قدرتمند است و در بیشتر درگیری های جنگ زمینی کنونی موفق عمل کرده است. در حالیکه خسارت های ارتش رژیم صهیونیستی رو به افزایش است و حدود ۲۰۰ تانک، خودروی زرهی و نفربر این رژیم منهدم شده اند. به معنای دیگر آمریکایی ها و پیروانشان بر سر پوست خرس پیش از شکار آن می جنگند!
سوم، هیچ توجهی به نظر ساکنان نوار غزه در رابطه با این که چه کسی باید حکمرانی منطقه آنها را بر عهده بگیرد، نمی گردد. آمریکا، رهبر جهان آزاد و ارزش های عدالت، آزادی و دموکراسی و شرکای اروپایی وی می خواهند با زور و قدرت و بدون مشورت با مردم غزه بر آنها حکمرانی کنند و این آخر دموکراسی و حقوق بشر است!
بیشتر ساکنان نوار غزه با سلطه مجدد یک قدرت فاسد و شکست خورده و سرکوبگر که با رژیم اشغالگر همدست است و نیروهای امنیتی آن در خدمت اشغالگران و پشتیبانی از شهرک نشینان و جاسوسی ضد ملت فلسطین در کرانه باختری هستند و با هرگونه مقاومت در مقابل اشغال و شهرک سازی و کوچاندن الزامی می جنگند، مخالف هستند.
اگر بیشتر ساکنان کرانه باختری خواستار سرنگونی تشکیلات خودگردان فلسطین هستند و آنرا به رسمیت نمی شناسند، پس ساکنان نوار غزه که از تبعیض توسط تشکیلات خودگردان فلسطین رنج برده اند چگونه آنرا قبول کنند اما اگر به انتخابهای دیگر یعنی قیمومیت مجدد مصر بر نوار غزه یا بازگشت نیروهای بین المللی و نوار غزه اشاره نماییم این ها صرفاً خواب های پریشانی هستند که کسانی که به دنبال اجرای این پیشنهادات هستند در واقع بسیار نادان هستند و هیچگونه شناختی ندارند و اطلاعات و ارزیابی آنها از اوضاع میدانی بسیار قدیمی است و تغییرات در جامعه فلسطین در نوار غزه را در نظر نمی گیرند.
بیشتر از ۸۰ درصد نوار غزه از مهاجرانی هستند که از شهرها، روستاها و شهرک های فلسطینی در جنوب فلسطین به این مناطق آمده اند و هیچگاه جایگزینی برای بازگشت به آزادی کامل فلسطین را نمی پذیرند. یعنی میزان بسیار اندکی از آنها راهکار تشکیل دو دولت را می پذیرند که هم اکنون آمریکا، اروپا و بیشتر کشورهای عربی روی طبل آن می کوبند.
جایگزین حکومت حماس در نظر خیلی از فلسطینی ها بازگشت به فلسطین آزاد شده و بر روی آوارهای حکومت نژادپرست و فاشیست صهیونیستی است. برای تحقق این هدف بیشتر ساکنان نوار غزه احیانا از حکومت کنونی حمایت می کنند چون که تثبیت کننده گزینه مقاومت برای آنها است.
محبوبیت دولت مقاومت از آغاز جنگ روز به روز افزایش خواهد یافت و ضعف و فساد تشکیلات خودگردان فلسطین و جانب داری آمریکا و جهان غرب از پاکسازی نژادی و کشتار جمعی نوار غزه توسط رژیم صهیونیستی تشدید می شود.»
منبع:

1402/08/29
13:08:27
5.0 / 5
89
تگهای خبر: سفر , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵