BonAir
بن ایر

ده پهلوان مطرح كرد؛

ایجاد شعبه اختصاصی رسیدگی به جرایم میراث فرهنگی در تهران

ایجاد شعبه اختصاصی رسیدگی به جرایم میراث فرهنگی در تهران

به گزارش بن ایر، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی اظهار داشت: شعبه اختصاصی در تهران به جرایم میراث فرهنگی اختصاص یافت. شنیدیم در بعضی از استان ها هم شعبه های مجزا برای رسیدگی به این نوع جرایم درحال راه اندازی است.به گزارش بن ایر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مصطفی ده پهلوان رئیس پژوهشگاه که در آئین اختتامیه کارگاه تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه های باستانی سخن می گفت ضمن اشاره به این که در مبحث تعیین عرصه و حریم در بعضی از مواقع بین همکاران دیرینه شناس اختلاف نظرهایی وجود دارد و بعضی از فعالیت ها آنگونه که درست است پیش نمی رود بر امر آموزش لحظه به لحظه در این عرصه تاکید کرد و اظهار داشت: اگر از صد دیرینه شناسی که برای تعیین عرصه و حریم به محوطه می روند ده نفر هم احتیاج به آموزش داشته باشند ما باید این امکان را برای آن تعداد فراهم آوریم.
وی با طرح این پرسش ها که فلسفه و ماهیت تعیین عرصه و حریم و ماهیت حقوقی آن چیست و شیوه انجام کار چه باید باشد مبحث تعیین عرصه و حریم را مهم خواند و خاطرنشان کرد: متأسفانه حفاران قاچاق جلوتر از ما حرکت می کنند، محوطه های بسیاری در کشور ویران شده یا درحال ویرانی هستند. این خیلی بد است که بگوییم ما باید خودمان را با حفاران غیرمجاز وفق دهیم و با خلاقیت از تکنیک هایی استفاده نماییم که بتوانیم محوطه های ویران شده را هم مطالعه نماییم.
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اظهار داشت: خیلی تلخ است که بر اساس گزارش ها بیشتر از ۱۹۵ هزار محوطه و تپه باستانی در نقشه دیرینه شناسی کشور ثبت شده و از این تعداد ۱۷ تا ۱۸ هزار تپه ثبت ملی شده اند که از این تعداد هم شاید چند هزارتا تعیین عرصه و حریم شده باشند.
وی ضمن اشاره به این که محوطه ای که تعیین عرصه و حریم مصوب نداشته باشد در پناه قانون قرار نمی گیرد و مورد تعرض واقع می شود، تصریح کرد: در این مواقع قاضی می گوید از آنجائیکه مجرم (حفار قاچاق) نمی دانسته که اینجا تپه باستانی است تبرئه می شود که این استدلال درست نیست. در دفاعیات قضایی هم باید فکری به حال خودمان بکنیم.
ده پهلوان خاطرنشان کرد: خوشبختانه طی نشستی که در بازدید غلام حسین اژه ای رئیس قوه قضاییه از موزه ملی ایران تشکیل شد، یک شعبه اختصاصی در خیابان خوش تهران به جرایم میراث فرهنگی اختصاص یافت که شنیدیم در بعضی از استان ها هم شعبه های مجزا برای رسیدگی به این نوع جرایم درحال راه اندازی است. همینطور درحال آماده سازی کتابی هستیم که مفهوم میراث فرهنگی را برای قضات روشن تر نماییم.
وی در ادامه ضمن اشاره به سفر هیأت رئیسه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به استان کرمان اظهار داشت: بعضی از محوطه های باستانی ما نظیر کنار صندل جیرفت، تل ابلیس، شهداد و … که آوازه جهانی دارند هنوز تعیین عرصه و حریم نشده اند. بعضی از پروژه های تعیین عرصه و حریم محوطه ها تنها در انتظار یک تلاش کوچک از جانب استان هستند. البته که ما اینها را رصد و پیگیری می نماییم حتی اگر به ما بگویند در حوزه شما نیست.
ده پهلوان در ادامه با اشاره به اینکه ۶ ماه است که شورای پژوهشی وزارت میراث فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی به ریاست علی دارابی معاون میراث فرهنگی کشور و دبیری بنده تشکیل شده است اظهار داشت: سال جاری به همت معاونت پژوهشی پژوهشگاه و نمایندگان حقوقی معاونت های مختلف وزاتخانه موفق شدیم برای ۱۶ طرح تحقیقاتی از سامانه سما کد بگیریم و حدود ۶ میلیارد و نیم از یک درصد پژوهشی وزارت خانه را جذب نماییم. سالهای گذشته متأسفانه این پول به خزانه برگشت می خورد خوشبختانه این مسیر هموار شده و از همین محل سال های آینده می توانیم اقدامات مؤثری انجام دهیم.
وی اضافه کرد: شورای پژوهشی استان ها درحال تشکیل است و اعضای شورای پژوهشی ۲۸ استان مشخص شده اند. مدیر کل استان رئیس شورا، چهار معاون استان اعضای حقوقی، نماینده استانداری، نماینده اداره بودجه و برنامه ریزی استان، سه عضو حقیقی صاحب نظر عضو این شورا هستند که مقرر است برنامه های پژوهشی را هماهنگ با شورای پژوهشی وزارت خانه برای رسیدن به یک برنامه ریزی پژوهشی برای کشور پیش ببرند. با تمهیدات در نظر گرفته شده امیدواریم بتوانیم مسیر خوبی را در این شورا که اسم آنرا به پیشنهاد دکتر دارابی به جهت اهمیت امر آموزش در کنار پژوهش شورای پژوهشی و آموزشی می گذاریم پیش بگیریم.
در ادامه این مراسم کتابچه «دستورالعمل تدوین گزارش برنامه های تعیین عرصه و حریم» رونمایی و بیانیه اختتامیه کارگاه تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه های باستانی توسط سجاد علی بیگی رئیس پژوهشکده دیرینه شناسی قرائت شد.

1402/11/19
13:44:02
5.0 / 5
208
تگهای خبر: آموزش , سفر , فرهنگ , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴