BonAir
بن ایر

در گفتگو با مهر عنوان شد؛

مرمت ۱۷ كلیسا در ایران انجام شد، تبدیل عصارخانه قره كلیسا به موزه

مرمت ۱۷ كلیسا در ایران انجام شد، تبدیل عصارخانه قره كلیسا به موزه

بن ایر: مدیر پایگاه میراث جهانی كلیساهای ایران با اشاره به اینكه ۷۰ درصد از برنامه مرمتی ۱۷ كلیسا در ایران انجام شده است اظهار داشت: در نظر داریم تا عصارخانه قره كلیسا را به موزه تبدیل نماییم.شرلی آودیان مدیر پایگاه میراث جهانی كلیساهای ایران ضمن اعلام این خبر به خبرنگار مهر اظهار داشت: امسال حدود ۱۷ كلیسا غیر از كلیساهای كه در لیست میراث جهانی یونسكو ثبت شده اند، را مرمت كردیم، اكنون حدود ۷۰ درصد از مرمت این كلیساها انجام شده مانند كلیسای مشهد، چند كلیسا در سلماس، شیراز و... همینطور كلیسای آبادان را هم با همكاری سازمان منطقه آزاد اروند مرمت خواهیم كرد.
آودیان ادامه داد: كتاب مرجع كلیساهای ایران در حال طراحی است از هفت سال پیش اطلاعات مربوط به ۱۵۷ كلیسا را گردآوری كرده ایم امیدواریم كتاب تا پیش از سال نو منتشر شود جلد اول آن درباره كلیساهای ارامنه ایران و جلد دوم آن در باره كلیساهای آشوریان است.
وی درباره مرمت كلیسای سنت استپانوس اظهار داشت: هم اكنون نقاشی های داخل كلیسای سنت استپانوس را برای بازدید عموم مردم آماده می نماییم این مرمت از سال قبل شروع شد و تا اواخر اسفند ماه برای بازدید گردشگران نوروزی آماده خواهد شد. مرمت بخش محراب این كلیسا تا اواخر خرداد ماه سال دیگر طول خواهد كشید تقریباً مرمت داخلی كلیسا انجام شده و آماده بازدید مردم است. همینطور در نظر داریم تا نمایشگاه صنایع دستی این كلیسا را به همراه محوطه سازی اطراف انجام دهیم.
وی اضافه كرد: بخشی از فضای قدیمی قره كلیسا را هم به علت اینكه سرما و یخبندان در این منطقه از كشور طولانی تر است، مرمت كرده ایم همینطور عصارخانه كلیسا هم برای مرمت خواهیم كرد تا به موزه تبدیل گردد.
مدیر پایگاه میراث جهانی كلیساهای ایران بیان كرد: مرمت قره كلیسا در سه فاز انجام می گردد این برنامه مرمتی را برای یك دوره ۵ ساله به یونسكو داده ایم فاز اول مرمت قره كلیسا انجام شده است و فاز دوم هم از اردیبهشت سال آینده آغاز خواهد شد و تا آبان ماه طول می كشد البته باز هم این برنامه مرمتی بستگی به میزان بودجه ای دارد كه در اختیار ما قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: اطراف قره كلیسا چند عبادتگاه كوچك وجود دارد كه جزو پرونده ثبت جهانی هستند اگر اعتبار ما به حدی باشد كه بتوانیم آنها را مرمت نماییم این كار هم صورت خواهد گرفت ما از استاد كاران ارمنستان در كنار استادكاران ایرانی بهره خواهیم برد چون استادكاران ارمنی در حوزه مرمت سنگ تجربه زیادی دارند.

1396/11/17
15:36:05
5.0 / 5
4552
تگهای خبر: موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳