BonAir
بن ایر

كمپین روز جهانی زن در موزه های دنیا

كمپین روز جهانی زن در موزه های دنیا

بن ایر: رئیس كرسی شورای بین المللی موزه ها پیشنهادی را برای تولید كمپین روز جهانی زن در موزه های سراسر دنیا مطرح كرده است.فاطمه احمدی، موزه دار و عضو ایكوم ایران در گفت وگو با ایسنا در این باره توضیح داد: هشتم مارس (۱۷ اسفند) از سال ۱۹۰۹ به مناسبت یك رویداد سیاسی در بعضی كشورها بعنوان روز جهانی زن شناخته شد، ازاین رو سازمان ملل از سال ۱۹۷۷ این روز را بعنوان روز «حقوق زنان و صلح بین الملل» به رسمیت شناخت.

او با اشاره به انتخاب «سوای آكسوی» بعنوان یك زن در سمت ریاست كرسی شورای بین المللی موزه ها در سراسر جهان و در كنفرانس بین المللی ایكوم ۲۰۱۶ ادامه داد: به نظر می رسد خانم آكسوی می خواهد نگاه ویژه ای به نقش زنان در موزه ها در سراسر جهان داشته باشد، بنابراین در نامه ای به همه كمیته های ملی و بین المللی یك متن را به اشتراك گذاشته است.

به گفته او، در نامه "اكسوی" كه در همه كمیته های ملی و بین المللی ایكوم انتشار یافته، آمده است: «قرار بر این است كه امسال دپارتمان شورای بین المللی موزه ها كمپین بزرگی را در موزه برگزار كند. شورای بین المللی موزه ها مفتخر به این است كه اعلام نماید ۵۴ درصد روسای كمیته های ملی و ۶۳ درصد روسای كمیته های بین المللی را زنان تشكیل داده اند. باآنكه موزه ها در سراسر جهان به صورت یكسانی سازماندهی نشده اند، اما این در شرایطی است كه مدیریت و گردانندگی موزه ها توسط زنان در دنیا روندی رو به رشد دارد. همه شما نمونه های بارز مدیریت زنان در این زمینه هستید.»

احمدی با اشاره به این كه "آكسوی" در نامه خود زنان را بزرگترین منبع و سرمایه دانش موزه داری دانسته است، به بخش دیگری از این نامه اشاره كرد: «در روز جهانی زن ما می خواهیم كه شما قسمتی از كمپین اطلاع رسانی ما باشید كه نقش زنان را در موزه ها ترویج می دهند. بنابراین از شما می خواهیم كه به ما بگویید "چرا برابری جنسیت، نقش اجتماعی مهمی برای موزه ها دارد؟"

قرار بر این است كه نظرات را از سراسر جهان جمع كرده و در روز جهانی زن به مهم ترین آنها بپردازیم و در قالب یك بیانیه جهانی آن را معرفی نماییم.»

به گفته این موزه دار و عضو ایكوم ایران، دبیرخانه این كمپین كه وظیفه جمع آوری نظرات را دارد، با این ایمیل معرفی شده است: « Alexandra.FERNANDEZ@icom.museum »
1396/12/03
14:34:20
5.0 / 5
4615
تگهای خبر: موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳