BonAir
بن ایر

تشكیل كارگروه مشترك در تخریب بافت تاریخی شیراز

پرونده بافت های تاریخی همدان و شیراز زیر دست معاون رییس جمهور

پرونده بافت های تاریخی همدان و شیراز زیر دست معاون رییس جمهور

بن ایر: در جلسه كمیته حفاظت از میراث فرهنگی كه با حضور نمایندگان دستگاه های مرتبط برگزار شد، بعد از عرضه و تشریح وضعیت بافت تاریخی شیراز و همینطور بررسی محوطه باستانی «هگمتانه» قرار شد، نمایندگانی از كمیته بزودی برای بازدید و تهیه گزارش دقیق وضعیت از بافت تاریخی شیراز بازدید نمایند.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، كمیته حفاظت از میراث فرهنگی با حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نمایندگانی از وزارت كشور، قوه قضائیه، وزارت اطلاعات، وزارت راه و شهرسازی، سازمان اوقاف و امورخیریه، مركز حقوقی ریاست جمهوری، اداره كل اموال حقوقی وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور درحالی یكشنبه ۲۶ فروردین ماه در دفتر معاونت میراث فرهنگی برگزار گردید كه مداخلات دو بافت تاریخی شیراز و محوطه باستانی هگمتانه به تفكیك مورد بررسی نمایندگان دستگاههای مرتبط قرار گرفت.
محمدحسن طالبیان ـ معاون میراث فرهنگی كشور ـ در ابتدای جلسه با تشریح وضعیت فعلی بافت تاریخی شیراز و مداخلاتی كه در سال های گذشته در آن صورت گرفته، تصریح كرد: در سال های گذشته دو پروژه بین الحرمین و طرح ۵۷ هكتاری بافت تاریخی شیراز سبب از بین رفتن مهمترین بخش پرارزش بافت تاریخی شیراز شده است.
او با عرضه مستندات تاریخی و انتقاد از تخریب تعدادی از بناهای تاریخی و ثبت شده در این بافت ارزشمند، اضافه كرد: با اینكه طرح بین الحرمین از حرم حضرت احمد بن موسی (شاهچراغ) تا سیدعلاءالدین حسین در شیراز تا سال ۹۰ به اتمام رسید كه تعدادی زیادی از بناهای تاریخی پرارزش در این طرح تخریب شد. این درحالی است كه در طرح ۵۷ هكتاری بافت تاریخی شیراز هم بناهای متعددی از بین رفته است و هم اكنون هم نگرانی برای تخریب تعدادی از خانههای پرارزش بافت تاریخی شیراز وجود دارد.
وی به تخریب خانههای «علی اكبر اصغرزاده»، «حسن حلی ساز»، «اسدالله شجاعت»، «اسدالهی»، «معصومی»، «حاجی عاطفی»، «پورنواب»، «یدالله منتصری» و «شمس سلیمی» اشاره نمود و اضافه كرد: با عنایت به تخریب سریالی مهم ترین بناهای تاریخی و پرارزش بافت تاریخی شیراز كه بیشتر آن ها در لیست آثار ملی كشور هم به ثبت رسیده بودند، نگرانی از تخریب سه بنای تاریخی «صدرجهرمی»، «خانه شهرام بهرامی» و «رسولی» هم وجود دارد.

تشكیل كارگروه بازدید و پیگیری آنچه كه در شیراز رخ می دهد
پس از عرضه گزارش های كامل معاون میراث فرهنگی كشور و تأیید نمایندگان كمیته حفاظت از میراث فرهنگی درمورد آنچه كه در بافت تاریخی شیراز رخ می دهد، با دستور علی اصغر مونسان ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ كارگروه ویژه ای از نمایندگان كمیته حفاظت از میراث فرهنگی تشكیل شد تا بعد از بررسی تمام طرح ها و مصوبات از بافت تاریخی شیراز بازدید كنند.
این كارگروه شامل نمایندگانی از وزارت كشور، وزارت اطلاعات، قوه قضائیه، وزارت راه و شهرسازی و سازمان میراث فرهنگی است.

لازم باشد با دفتر مقام معظم رهبری مكاتبه میكنیم
رییس سازمان میراث فرهنگی كشور همینطور به مصوبه پیشگیری از تخریب مواریث تاریخی و فرهنگی كشور در این جلسه اشاره و تاكید كرد: با عنایت به اتفاقات ناخوشایندی كه در بافت تاریخی شیراز رخ داده و همین طور مداخلاتی كه در محوطه باستانی هگمتانه صورت گرفته پیشگیری از تخریب آثار تاریخی كشور و پیگیری قانونی تاحصول نتیجه امری لازم الاجراست.
مونسان اظهار داشت: درمورد اهمیت آثار فرهنگی و تاریخی كشور صحبت های زیادی شده است. تخریب هایی كه انجام می گردد تخریب هویت كشور و از بین رفتن ریشه های فرهنگی و تاریخی كشور است و اگر دنبال توسعه حرم شاهچراغ هستیم دیگر زمان آن نیست كه بافت تاریخی را از بین ببریم، اگر مسیر توسعه پایدار كشور را در نظر داشته باشیم باید به دنبال حفظ خانه های تاریخی باشیم و از آن ها به شكل مناسب استفاده و بهره برداری نماییم.
او ادامه داد: كمیسیون ماده ۵ و مصوبات آن نمی تواند تغییرات اساسی در طرح های جامع و بالادستی تولید كند و نقض آن مغایر قانون است. ازاین رو اگر كمیسیون ماده ۵ در استان چنین مصوبهای خلاف قوانین و اسناد بالادستی صادر كند وزارت راه و شهرسازی مكلف است آن را ملغی و مبحث را تاحصول نتیجه پیگیری كند.
مونسان اما در ادامه این نشست، به مكاتبه با دفتر مقام معظم رهبری اشاره نمود و اضافه كرد: درخواست من از معاونت میراث فرهنگی این است كه این مورد را با استفاده از مراجع قانونی پیگیری كند و درصورت عدم نتیجه با دفتر مقام معظم رهبری مكاتبه و گزارش كارگروه ارسال شود.
او بیان كرد: معتقدم رهبری مخالف این مورد هستند و خواهان حفاظت و صیانت از آثار فرهنگی و تاریخی كشور هستند.

سال گذشته متوجه تخریب ها در شیراز شدم
وی ادامه داد: در سفری كه سال قبل به شیراز داشتم متوجه اقدامات فراقانونی و تخریب های حوزه میراث فرهنگی شدم و درخواست من از اعضای كمیته از میراث فرهنگی این است كه در این خصوص آگاهی لازم داشته باشند و اقدامات قانونی صورت گیرد.
معاون رییس جمهور همینطور به كمیته حفاظت از میراث فرهنگی پیشنهاد كرد؛ نمایندگانی از دستگاه های عضو این كمیته هر چه سریعتر برای بررسی به محل اجرای پروژه های بافت تاریخی شیراز اعزام شوند تا از نزدیك شاهد آنچه كه در این بافت پرارزش تاریخی می گذرد باشند و این مورد را به صورت جدی پیگیری كنند.

بررسی تولید مسیر جدید در مجاورت هگمتانه
به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، در ادامه مبحث هگمتانه و احداث پیاده راه در شهر همدان و تولید مسیر جدید در مجاورت تپه هگمتانه مورد بررسی قرار گرفت كه معاون میراث فرهنگی كشور با عرضه توضیحاتی درمورد تولید مسیر جدید در مجاورت محوطه تاریخی هگمتانه اظهار داشت: این طرح برخلاف طرح تفصیلی اجرا شده و با وجود مخالفت دستگاه های مختلف، تولید این مسیر برپایه مصوبه شورای تامین انجام شده است.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور درباره این طرح اظهار داشت: با استاندار همدان مذاكراتی صورت گرفته است و او هم توضیحاتی راجع به این مورد عرضه كرده، اما واقعیت این است كه تولید این مسیر به مصوبه شورای تأمین نیاز نداشت و این مورد را با استفاده از گفت وگو با وزیر كشور در دولت پیگیری خواهم كرد.1397/01/27
16:01:26
5.0 / 5
4549
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , كشور , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴