BonAir
بن ایر

بازگشت صددرصدی درآمد موزه ها، درآمد لوور تهران چه می شود؟

بازگشت صددرصدی درآمد موزه ها، درآمد لوور تهران چه می شود؟

بن ایر: مدیر اداره كل موزه ها و اموال منقول تاریخی فرهنگی می گوید: با تصویب مجلس شورای اسلامی و برپایه مصوبه برنامه پنج ساله ششم توسعه؛ درامد كامل چهار موزه مهم در تهران به آن ها بازگردانده می گردد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، در طول سال های گذشته واریز درآمد موزها به خزانه دولت و اختصاص فقط درصدی از این درآمد به سازمان میراث فرهنگی آن هم در زمان هایی كه دولت مشكل اقتصادی نداشت، به صورت مداوم از جانب موزه داران و مسئولان سازمان میراث فرهنگی بعنوان یك مشكل مطرح بود و هر از چندگاهی با اعتراض نسبت به این قضیه، اعلام می شد كه حدود ۷۰ درصد از این درآمدها به موزه ها برگردانده می شود، برگرداندنی كه معمولا هیچ كدام از موزه ها ان را به چشم نمی دیدند، تا این كه دی ماه سال قبل و با حضور علی اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی در خبرگزاری ایسنا اعلام كرد؛ «با پیگیری هایی كه انجام داده توانسته درخواستِ باز كردنِ یك حساب اختصاصی برای بازگرداندن درآمد موزه ها به هر كدام از موزه ها را اجرایی كند.»

او در آن زمان اظهار كرد؛ «گِله من به بخش های مختلف دولت این بود كه درآمدهای اندكی كه از موزه ها به دست می آوریم به واسطه رونق گردشگری و تولید درآمد برای موزه هاست، اما آن درآمد هم به سرجمع درآمدهای بودجه كل كشور واریز می شد و در نهایت عددی بین ۶۰ تا ۷۰ درصد به موزه ها تخصیص داده می شد. با كمك سازمان برنامه و بودجه برای مرتفع ساختن این مشكل پیگیری كردم تا درآمد موزه ها به ردیف های اختصاصی خود موزه داده شود، در واقع همان اندازه كه پول به خزانه می رود، همان اندازه هم می توانیم هزینه نماییم.»

معاون رئیس جمهور همینطور با تاكید بر این كه از این به بعد درآمد موزه ها در سرجمع قراردادهای دولت قرار نمی گیرد، بیان كرد: خوشبختانه یك ردیف اختصاصی بودجه برای موزه ها اختصاص داده شد و با تولید حساب اختصاصی برای موزه ها، پس از واریز به خزانه دولت، همان مبلغِ درآمد موزه ای به حساب موزه ها برگردانده می گردد.

بعد از گذشت بیش از دو ماه از مطرح كردن این صحبت ها اكنون گفته می گردد در اولین قدم بازگرداندن صددرصدی درآمد موزه ها به آن ها هم اكنون برای چهار موزه امكان پذیر شده است.

محمدرضا كارگر، مدیر اداره كل موزه ها و اموال منقول تاریخی در این زمینه به ایسنا می گوید: با تصویب مجلس و برپایه مصوبه برنامه پنج ساله ششم توسعه، درآمد صد درصدی كاخ موزه های نیاوران، گلستان، سعدآباد و موزه ملی ایران به آن ها برگشت داده می گردد.

او با بیان این كه برای نهائی كردن این اتفاق در همه ی موزه های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، باید هیات امنا برای آن ها تولید شود، تا درآمدهایشان به آن حساب واریز شود، ادامه می دهد: تا امروز واریز صد درصدی اعتبار فقط برای این چهار موزه ابلاغ گردیده است، اما این كار برای موزه های استانی هم در دست انجام است و به مرور كامل تر می گردد.

وی با تاكید بر این كه در اولین قدم همه درآمد موزه ها به خزانه دولت ریخته می شود، می افزاید: سازمان برنامه و بودجه هم متعهد شده است كه همه این درآمد را به سازمان میراث فرهنگی واگذار كند و سازمان میراث هم توزیع بودجه ای را انجام می دهد.

او اختصاص این اعتبار را اجازه ای می داند كه قانون به میراث فرهنگی می دهد، می گوید: برپایه این قانون سازمان برنامه و بودجه به اختصاص این درآمدها متعهد می گردد. از جانب دیگر بازگرداندن صد درصدی اعتبار موزه ها به سیاست های سازمان میراث فرهنگی برمی گردد، در واقع به برخی موزها به صورت صددرصدی و به برخی دیگر بخشی از اعتبارها از محل درامد موزه ها را پرداخت می كند كه این كار هم بیشتر برای موزه های در حال توسعه رخ می دهد.

مدیر اداره كل موزه ها سیاست سازمان میراث فرهنگی در اختصاص درآمد موزه ها را در خصوص هیات امنایی كردن آن ها می داند كه در این شرایط درآمد به آن ها برگشت داده می گردد و تاكید می كند: قانون اجازه می دهد با ابلاغ اعضای هیات امنای موزها به صورت رسمی، این كار نهائی شود. انجام این روند مصوب شده است.

وی اظهار می كند: اداره كل موزه ها در ابتدای هر سال با پیش بینی درآمدها، پیشنهادهایی را با سازمان برنامه و بودجه مطرح می كرد تا برپایه آن ها، اعتبار به موزه ها اختصاص یابد. ازاین رو به جزو زمان هایی كه دولت دچار مشكلات اقتصادی بود و بخشی از اعتبار ابلاغ نمی شد، اكنون موظف به ابلاغ صددرصد اعتبارات هستند.

شعبه "لوور" به مشهد می رود

مدیر اداره موزه ها در ادامه در توضیح ادامه دار بودن نمایشگاه لوور در كشور می گوید: برپایه پیشنهادی كه به موزه لوور داده شد، ان ها هم قبول كردند تا "لوور تهران" به مدت دو ماه دیگر در ایران نمایش داده شود كه این كار در موزه منطقه ای خراسان رضوی انجام می گردد.

كارگر ادامه می دهد: پس از آخر نمایشگاه "لوور تهران" و به جز نیاز به زمانی كه برای جمع آوری، بسته بندی و انتقال آثار نیاز داریم، مقرر است این آثار به مدت دو ماه هم در موزه بزرگ خراسان به نمایش درآید.

او می افزاید: تا امروز مقرر است همه ی ۵۶ اثر از لوور در این نمایشگاه باشند، اما با عنایت به ناگهانی شدن این اتفاق، ممكن است یكی دو اثر را كه از قبل اعلام نكرده ایم، برای نمایشگاهی از جانب لوور برنامه ریزی شده باشند، ازاین رو روند انتقال آثار مانند قرارداد موزه ملی ایران تداوم پیدا می كند و ایران هیچ هزینه ای پرداخت نمی كند.

درامد "لوور تهران" چه می شود؟

مدیر اداره كل موزه ها در ادامه در مورد درامد نمایشگاه لوور تهران توضیح می دهد: همه درامد لوور به خزانه دولت ریخته می شود، این كار حكم فروش بلیت را دارد، ازاین رو برپایه همان قانون با این اعتبار هم برخورد می گردد. البته اختصاص اعتبار این نمایشگاه به موزه ملی ایران در اولویت است، چون امسال طرح بازسازی موزه ایران باستان پس از ۸۰ سال آغاز می گردد و حتی به جزء درامدها، باید بودجه بیشتری به موزه اختصاص یابد، امیدواریم حامی مالی دیگری هم برای پروژه بازسازی ایران باستان پیدا نماییم.

او همینطور در مورد نقش حامی مالی نمایشگاه لوور تهران اظهار می كند: این حامی بعنوان مشاركت در درامد اسپانسر نشده است. بلكه بعنوان یك حمایت كننده وارد شد و هیچ درامد زایی یا پولی به آن پرداخت نمی گردد.

وی ادامه می دهد: معتقدیم حضور یك اسپانسر مالی به این دلیل است كه نزد مردم اعتبار پیدا كند، ازاین رو اسپانسر كنونی موزه لوور هم وارد این كار شد تا بعنوان یك بانك فرهنگی شناخته شود و نگاه مردم از یك موسسه مالی اقتصادی صرف نسبت به آن بانك تغییر كند تا مردم بدانند فلان بانك فقط یك نهاد توسعه دهنده سرمایه خود نیست، بلكه این مطرح است كه بخشی از درامدها را برای توسعه فرهنگی هزینه می كند.
1397/01/30
15:29:41
5.0 / 5
4810
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲