BonAir
بن ایر

نماینده ولی فقیه در امور حج در ایسنا تشریح كرد

ناگفته های پرونده منا و شبهه های مالی حج

ناگفته های پرونده منا و شبهه های مالی حج

بن ایر: نماینده ولی فقیه در امور حج با تاكید بر این كه «محرمانه در حج نداریم» از احتمال دریافت غرامت شهدای مسجدالحرام از عربستان تا دو ماه دیگر اطلاع داد و تایید نمود كه سیاست های سابق برای ثبت نام حج و عمره خطا بوده است.به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، كمتر از دو ماه دیگر تا آغاز حج ۹۷ باقی مانده و در شرایطی كه عربستان مواضع سخت سیاسی را در برابر ایران اتخاذ كرده، نگرانی هایی درباره حضور زائران ایرانی در حج پیش آمده است. نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با حضور در ایسنا، ضمن بازدید از بخش هایی از این خبرگزاری، درباره ی شبهه های موجود در آستانه فرا رسیدن حج ۹۷، شفاف سازی كرد.

حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسكر در جریان گفت وگو با مدیران و خبرنگاران ایسنا، به زوایای پنهان پرونده فاجعه منا و شهدای مسجدالحرام پرداخت و ناگفته هایی از جریانی كه پیگیری این پرونده را به تاخیر انداخته است، مطرح كرد. سپس با اشاره به تصمیم هایی كه برای عمره گرفته شده، درباره ی حواشی كه سال قبل برای حج پیش آمد تا آن را مختل كند، شفاف سازی كرد و درباره ی كم ارزش شدن سپرده های حج و عمره و سود شبهه دار سپرده های بلندمدت حج و عمره، سخن گفت.

غرامت شهدای منا و مسجدالحرام چه شد؟
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت درباره ی سرانجام پرونده شهدای منا و مسجدالحرام، با عنایت به آخرین مذاكرات صورت گرفته با عربستان برای پرداخت غرامت به بازماندگان حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام و پیگیری سریع این پرونده، اظهار داشت: شاید به علت آگاه نبودن از تلاش های انجام شده، ناراحتی هایی بوجود آمده باشد، لیكن به هیچ وجه مسئله شهدای منا و مسجدالحرام را رها نكرده ایم و از همان روز نخست هر چه تلاش داشتیم به كار گرفته ایم تا به نتیجه برسیم.
وی اضافه كرد: وقتی رابطه سیاسی قطع است و از جانب دیگر دشمنی ها هم افزایش یافته و كارشكنی هایی صورت گرفته كه كار را مشكل كرده است و كسی نمی تواند برای گفت وگوی دوجانبه برود، ازاین رو پیگیری چنین مسائلی به درازا می كشد.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر توضیح داد: عربستان مسائل مربوط به این دو پرونده را از یكدیگر جدا كرده است. آن ها پرداخت غرامت شهدای مسجدالحرام را شروع كرده اند. درباره شهدای ایرانی مسجدالحرام هم اعلام نموده اند كه این غرامت را پرداخت می كنند. در دو سفر رییس سازمان حج به عربستان هم در این باره با قوت مسائل مطرح شده است. به آن ها گفته ایم كه در شرایط قطع روابط، ما بعنوان متولی حج می توانیم مبالغ مربوط به زائران را دریافت و به آن ها پرداخت نماییم. وزارت حج عربستان نخست این مورد را پذیرفت، اما وزارت خارجه آن كشور قبول نكرد. پیگیری های زیادی در این باره انجام شد تا با استفاده از دفترنمایندگی عربستان در سازمان ملل این كار صورت گیرد. دوستان وزارت خارجه كشورمان هم تماس هایی گرفته و مبحث را دنبال كرده اند.
وی بیان كرد: ما درباره فاجعه منا و مسجدالحرام ساكت نبوده ایم برای همین وكیلی را از عربستان انتخاب كردیم كه قاعدتا باید وزارت خارجه كشورمان این كار را انجام می داد، ولی آن ها گفتند بودجه ای برای آن ندارند. به هر حال پرونده را با همكاری دادستان محترم كل كشور و وزارت خارجه پیگیری كردیم و مبلغی علی الحساب پرداخت گردید و آن وكیل پیگیری ها را آغاز كرد، اما عربستان اعلام نمود كه سفارتخانه ایران باید وكالت نامه را مُهر كند كه به علت نبود سفارتخانه در عربستان مشكلاتی بوجود آمد. ازاین رو مبحث را به دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل ارجاع دادیم.
نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت اظهار داشت: امیدواریم پیش از حج امسال غرامت شهدای مسجدالحرام حل شود كه اگر این اتفاق رخ دهد، وكیل را موظف می نماییم پرونده منا را هم پیگیری كند.
سرپرست حجاج ایرانی اضافه كرد: فاجعه منا را مستندنگاری كرده ایم و با ۸۰۰ حاجی مصاحبه هایی انجام شده، علاوه بر آن تمام رسانه ها رصد شده اند تا آثار این حادثه از بین نرود. از نظر فقهی هم مبحث را بررسی و به این استدلال رسیده ایم كه اگر فرض نماییم عربستان مقصر نباشد، ولی بر مبنای قاعده «قتیل الزحام» آنها باید دیه شهدا را پرداخت كنند. همه این مستندات برای وزیر حج عربستان فرستاده شده تا به كمیته حقیقت یاب تحویل داده شود كه هنوز نتیجه را اعلام نكرده اند.


حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر اظهار داشت: حمله به سفارت عربستان كار اشتباهی بود و متاسفانه مسیر این پیگیری ها را طولانی كرد. در حج امسال گفت وگوها درباره منا را همچنان ادامه می دهیم و تابحال هم درباره این مورد كوتاهی نكرده ایم و اگر كسی از خانواده های شهدا به حج و زیارت آمده آن ها را پذیرفته ایم. حق را به آن ها می دهیم، چون داغدیده اند و مبحث را حتما پیگیری می نماییم.
حمله به سفارت عربستان مسیر پیگیری پرونده منا و مسجدالحرام را طولانی كرد. وكیلی از عربستان استخدام شده كه پیگیر این پرونده ها باشد. امیدواریم عربستان دیه شهدای مسجداالحرام را پیش از حج بدهد. پس از آن پیگیری غرامت جان باختگان منا با استناد به حكم فقهی «قتیل الزحام» آغاز می گردد. عربستان نگفته این حكم را در مبحث منا قبول ندارد. ولی به این راحتی هم نمی گوید مقصر فاجعه منا بوده، مستندات هم نشان داده است این اتفاق عمدی نبوده است
وی در پاسخ به این پرسش كه آیا عربستان مسئله قتیل الزحام را پذیرفته است، اظهار نمود: نگفته اند كه قبول نداریم، چون قاعده فقهی است. اما مرتبط با این حادثه مهم براحتی نمی گویند كه مقصریم، به هرحال بررسی های ما نشان داده است كه این اتفاق عمدی نبوده و دلیلی برای آن پیدا نكرده ایم. البته سوءتدبیروجود داشت و معتقدیم اگر روابط سیاسی به هم نمی خورد و ایران در كمیته حقیقت یاب حضور می یافت، می توانستیم به نتایج بهتری برسیم. مأیوس نیستیم و مبحث را همچنان پیگیری می نماییم.
نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت درباره پیگیری پرونده فاجعه منا از جانب سایر كشورها، اظهار داشت: بیشتراین كشورها روابط دوستانه ویا ملاحظاتی با عربستان دارند. مقام معظم رهبری هم در فرمایشات شان گله كردند كه هیچ كشوری جز ایران از حقوقش درفاجعه منا دفاع نكرد، ولی ما ایستاده ایم و این به معنای آن نیست كه با درگیری می خواهیم به نتیجه برسیم. اگرعربستان مستندات بخواهد درآنچه ما عرضه كرده ایم همه چیز مشخص است.
سرپرست حجاج ایرانی بیان كرد: معتقدم درمحاكم بین المللی خیلی كار را نمی توان پیش برد. باید مبحث را با استفاده از عربستان پیش ببریم.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر سپس به وضعیت حج امسال پرداخت و با تاكید بر این كه ما مسائل «محرمانه در حج» نداریم و همه چیز شفاف است، اضافه كرد: تابحال همه كارها به خوبی و مطابق برنامه ریزی پیش رفته است.
وی اظهار داشت: برخی به اشتباه گفته اند ما حج را از مسائل سیاسی جدا كرده ایم، درحالی كه این طور نیست، حج را از روابط دوجانبه جدا كرده ایم تا در شرایطی مثل حالا كه روابط قطع است، حج متوقف نشود، چون حج یك واجب مهم شرعی است و آن ها (عربستان) هم پذیرفته است.
سرپرست حجاج ایرانی افزود: سال قبل حجاج ایرانی درحالی به عربستان رفتند كه نه سفارتخانه ای وجود داشت و نه كنسولگری، هرچند كه ۱۰ نفر از وزارت خارجه همراه با بعثه و سازمان حج به عربستان آمدند. درمورد ویزای الكترونیكی هم باید بگویم كه این رویه بركاتی داشت. در گذشته ما باید تمام گذرنامه ها را به سفارتخانه می فرستادیم كه گاهی گم می شد و یا ویزا نمی شد، اما اكنون در اتاقی در سازمان حج با استفاده از اینترنت ویزاها الكترونیكی صادر می گردد. روشی كه امسال هم ادامه خواهد یافت.
وی ادامه داد: امسال گفت وگوها با وزارت حج عربستان به موقع آغاز شد، توافق ها به نسبت سال قبل بهتر بود، چون اعتمادسازی بوجود آمد. مردم هم اعتماد كردند و ثبت نام ها به موقع انجام شد و مشكل خاصی هم پیش نیامده است و انصراف ها به نسبت سال قبل به ندرت صورت گرفت. حتی آن هایی كه سال گذشته به حج نرفته بودند امسال سریع تر اقدام نمودند. در عربستان هم كارها انجام شده، منازل اجاره شده و ساخت آشپزخانه مركزی با ظرفیت پخت ۷۰ هزار پرس غذا در روز، رو به اتمام است. آموزش ها هم بشكل جدی در حال انجام می باشد و پزشكان هم مشخص شده اند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه گفت وگو با ایسنا، درباره هزینه این سفر معنوی با عنایت به شبهه هایی درباره گرانی آن، توضیح داد: تمام تلاش كارشناسان حج بر این بود كه قیمت تمام شده از زائر دریافت شود، چون حج واجب شرعی است و ما نمی خواهیم در حق مردم اجحاف شود. كارشناسان عملكرد حج گذشته را بررسی كردند تا قیمت تمام شده استخراج و بر آن اساس قیمت جدید تعیین شود.
وی اظهار داشت: تا چند سال پیش سیاستی اعمال می شد كه قیمت ها با محاسبه تورم داخلی و بین المللی تعیین می شد. روشی كه با تغییر آن در یك سال، ۴۰ میلیون ریال سعودی در اجاره منازل صرفه جویی شد و در یكی دو سال اخیر اجاره منازل افزایش قیمت چندانی نداشته است.

اگر حج با دلار سال گذشته قیمت گذاری شده پس چرا گران تر شده؟
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر سپس با اشاره به پرسش عامه مردم درباره این كه چرا با وجود كارشناسی ها و تغییر روش در محاسبه، قیمت حج افزایش پیدا كرده است، اظهار نمود: پاسخ این سوال را باید در نرخ «ارز» یافت. زمانی ما با دلار ۱۰۰۰ تومانی خریدها و پرداخت ها را انجام می دادیم كه یك مرتبه قیمت آن سه برابر شد. امسال چون پیش بینی كرده بودیم شرایط ارزی تغییر می كند در نامه ای از رییس جمهور محترم درخواست كردیم مساعدت كنند تا با نرخ مبادله ای خرید ارز صورت پذیرد. ایشان هم به بانك مركزی دستوردادند و در جلسه ای با آقای دكتر سیف ـ رییس كل بانك مركزی ـ به توافق رسیدیم تا برای حج، نرخ ارز به صورت مبادله ای و به قیمت ۳۹۰۰ تومان محاسبه شود. البته آن موقع بازار ارز مثل امروزتنش نداشت. به هر حال سال ۹۶ حج با ارز ۳۳۵۰ تومان قیمت گذاری شد و امسال با ارز ۳۹۰۰ تومان.
وی ادامه داد: برای كاهش هزینه ها هر جا امكان وجود داشت تغییراتی لحاظ كردیم، مثل ساك همراه زائر كه مصوب شد مسؤولان حج در خرید آن دخالت نكنند و اختیار آن به كاروان داده شود تا از دریافت هزینه اضافی جلوگیری شود. شماره حسابی هم از مردم گرفته شده تا در صورت صرفه جویی، پول باقی مانده به آن ها بازگردانده شود.
سرپرست حجاج ایرانی تاكید كرد: نرخ های حج امسال تعدیل شده و به شكل جهشی نبوده است، چون اگر با ارز امروز هزینه را پرداخت می كردیم، مبالغ به شدت افزایش می یافت.

وقتی پول های خوابیده مردم برای حج بی ارزش شده اند
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همینطور در پاسخ به پرسشی درباره ی جبران افت پول زائرانی كه بیش از ۱۰ سال است برای حج و عمره در بانك سپرده گذاری كرده اند و شبهه شرعی كه در پرداخت سود بانكی برخی مطرح می كردند، اظهار نمود: این مورد را باید در دو بخش پاسخ داد. نخست این كه در گذشته ثبت نام ها بلند مدت انجام می شد كه كار اشتباهی بود. آن موقع دولت ها نیاز داشتند نقدینگی را جمع كنند. همان زمان هم مخالف این كار بودم، چون سبب شد مردم سال های طولانی در نوبت حج بمانند. آن كار، خطا بود. می توانستند مبلغ محدودی از مردم بگیرند و نوبت بدهند، یا هر دو سال یكبار ثبت نام كنند تا اولویت بر مبنای استطاعت تعیین شود یا اعزام برپایه شرایط سنی باشد.
وی افزود: درباره افت و كاهش ارزش پول زائران كه سال ها است نزد بانك سپرده گذاری شده، به خاطر وجود قرارداد با بانك، نمی توان تغییری تولید كرد، چون محتویات آن قرارداد معیار است.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر اضافه كرد: اما درباره اشكال شرعی وارد شده به سود این سپرده ها، بانك ها اعلام نموده اند سود این حساب ها بر مبنای مضاربه پرداخت می گردد كه اگر به آن درست عمل شود مشكل شرعی نخواهد داشت.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت سپس با اشاره به ایده ای كه سال های پیش درباره نحوه سرمایه گذاری با سپرده حج و عمره مطرح كرده بود، اظهار نمود: پول حج كلان است. اگر همان سال ها كه این ایده عنوان شد آن پول را در صنایعی چون پتروشیمی و یا پالایشگاه سرمایه گذاری می كردیم هم به تولید كمك شده بود و هم درآمد قابل توجهی برای زائران حاصل می شد كه با تورم موجود زائر گرفتار ضرر و زیان نمی شد.
وی اضافه كرد: البته هنوز دیر نشده، ولی مسئله آن است كه این پول در اختیار بانك ها است و بعثه و سازمان حج و زیارت به آن دسترسی ندارند كه این كار را انجام دهند. هر چند كه اگر آن ایده عملی شود ما آن را انجام نمی دهیم بلكه به شركتی قانونی و با نظارت دقیق واگذار می نماییم. این الگو در مالزی هم اجرا شده است.سرانجام داستان پرحاشیه سوغاتی حج
سرپرست حجاج ایرانی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده درباره سوغات با عنایت به شعار سال كه از جانب مقام معظم رهبری تعیین شده است، اظهار نمود: ایده تغییر رویه در تهیه سوغات حج به سال ۸۵ مربوط می شود، آن زمان وزرای وقت را دعوت كردیم تا متقاعد شوند و كمك كنند مردم سوغات حج را از داخل كشور تأمین كنند. باید كارهای فرهنگی انجام می دادیم كه متاسفانه برای آن هماهنگی لازم وجود ندارد، از زائران درباره سوغات هم نظرسنجی شد. مبحث این بود كه برخی به نیت تبرك ازعربستان سوغات تهیه می كردند، اگر قصد این باشد خب بهتر است چیزی را تهیه كنند كه به مكه و مدینه مربوط است، اما وقتی محصول كشوری را كه به خدا اعتقادی ندارد بعنوان سوغات تهیه می كنند، مبحث تبرك هم منتفی می گردد. خیلی ها آن زمان می گفتند، اجناس در عربستان ارزان تر است، در حالیكه می توان امكاناتی را در فرودگاه های كشور تولید كرد تا زائران اجناس ارزان با كیفیت تولید داخل را در ایران تهیه كنند.
وی اضافه كرد: امسال كه مقام معظم رهبری شعار پشتیبانی از كالای ایرانی را مطرح نمودند، ایده سوغات هم به اجرا گذاشته شد، با برخی شركت های اینترنتی مذاكره شده كه برندهای ایرانی را با سود پایین یا بدون سود در اختیار زائران قرار دهند. این گام مثبت و جدیدی است. هر مقدار موفق شویم زائر را به سمت خرید كالا در داخل كشور سوق دهیم، نه تنها از تولیدات ایرانی حمایت كرده ایم، بلكه فرصت بیشتری برای زیارت در مكه و مدینه برای زائران فراهم خواهد شد.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت درباره آموزش روحانیون و مدیران هم اظهار داشت: شیوه آموزش نسبت به گذشته تغییر كرده، توضیح مطالب در رابطه با استفاده از روش های سمعی و بصری انجام می گردد. فضای مجازی هم به كار گرفته شده و اطلاعات به چهار زبان در اختیار زائران قرار گرفته است. در حوزه پژوهش هم برخورد تجاری نكرده ایم و امكان دانلود مجانی مقالات مهیا شده است.
سرپرست حجاج ایرانی در ادامه درباره كمبود مسكن مناسب در مدینه، اظهار داشت: این مورد به امسال مربوط نمی گردد، چند سالی است كه عربستان برای اجرای پروژه اسكان دراطراف مسجدالنبی هتل ها را خراب كرده و در حال ساخت شهرك جدیدی است كه شاید فاصله آن تا مسجدالنبی حدود ۱۰ یا ۱۵ كیلومتر شود. قراراست با استفاده از امكانات ریلی و وسایل نقلیه تندرو زائران به حرم منتقل شوند و این شرایط مشكلی را برای زائران ایرانی فعلا پیش نیاورده است.

عمره چه می شود؟
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت درباره سرانجام عمره هم توضیح داد: دنبال این بودیم كه عمره را امسال برقرار نماییم، اما دو مشكل وجود داشت؛ نخست تعمیرات چاه زمزم كه محدودیت هایی را برای حضور زائران در اطراف كعبه تولید می كرد و دیگر آنكه نبود توافق نامه ای مشابه حج با عربستان تصمیم گیری را سخت كرد.
وی افزود: در توافق نامه حج، عربستان تضمین داده بود عزت، كرامت و امنیت زائران را حفظ كند. اقدامی كه سال قبل هم انجام داد. اما در عمره چنین ضمانت هایی وجود نداشت. زمان آن هم شش ماه است و همه ما در طول این زمان در عربستان حضور نداریم و اگر در این مدت اتفاقی رخ می داد بطور قطع روی حج آینده تأثیر می گذاشت. این مورد را با وزیر حج عربستان هم مطرح كردم كه در صورت توافق پایدار می توان عمره را برای ایرانیان برقرار كرد.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر اضافه كرد: اگر حج امسال مثل سال قبل یا بهتر از آن صورت گیرد و عربستان حاضر باشد توافقی برای عمره امضا كند، حتما عمره را بعد از حج اجرا می نماییم، چون بستر آن فراهم است. البته عربستان نامه ای در خصوص اعلام آمادگی و همكاری در عمره فرستاد كه با تعمیرات زمزم مصادف شد.
وی در بخش دیگری از این مصاحبه به وضعیت عتبات عالیات اشاره نمود و با اعلام نارضایتی از اعزام كاروان های آزاد كه مشكلاتی را برای زائران به وجود آورده اند، اظهار نمود: دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی چند سال قبل مصوبه صریحی دارد كه مسئولیت اعزام به عتبات عالیات را به سازمان حج محول كرده است، ولی به این مصوبه عمل نمی گردد و تعداد قابل توجهی از زائران با استفاده از كاروان های آزاد به عراق اعزام می شوند كه مشكلات بسیاری را بوجود آورده است. باید برای بهبود این شرایط چاره ای اندیشیده شود.

از نقد تا دروغ پراكنی در حج
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه درباره نقدهایی كه نسبت به برخورد دستگاه حج و زیارت كشور با رسانه ها شده و محدود كردن آن ها برای حضور در عربستان در شرایطی كه حج خود یكی از قدیمی ترین رسانه ها به حساب می آید، اظهاركرد: اصل مطلب درست است كه كنگره حج زوایای پنهانی دارد و می طلبد درحد گسترده پوشش داده شود. صدا و سیما بخشی از این كار را انجام می دهد ولی مشكل آن است كه مردم زیادی درنوبت این سفر هستند برای همین ما از تمام ظرفیت های موجود كم می نماییم تا شاید افراد كهنسال بیشتری فرصت انجام این عمل واجب را به دست آورند. در دوره قبل ۶۰۰ نفر از بعثه در حج حضور داشتند كه سال پیش این تعداد به نصف رسید و امسال هم كمتر خواهد شد.
او همینطور توضیح داد: عربستان به تازگی محدودیت هایی را برای رسانه ها بوجود آورده كه تحت تأثیر روابط منفی بوجود آمده است. هر شخصی كه فیلمبرداری و یا عكسبرداری كند با او برخورد می گردد. در این شرایط اگر بتوان به توافقی پایدار با وزارت حج عربستان رسید و مجوزهای لازم را در این باره دریافت كرد می توان از حضور رسانه های بیشتر بهره برد. معتقدیم تأثیر این حضور فقط در بُعد رسانه نیست بلكه اثرات معنوی ادامه داری هم دارد. مثلا در یك سالی آقای كمال تبریزی به حج آمد و فیلم بلندی هم ساخت اما آن رویه به خاطر محدودیت های عربستان تعطیل شد. علاقه مندم در این مسیر گشایشی تولید شود كه اگر وزیر حج عربستان موافقت كند تجدید نظر خواهیم كرد.


حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر بیان كرد: نگاه ما در حج كاملا با برخی فضاسازی ها متفاوت می باشد. وقتی اخبار دروغ منتشر می كنند چگونه می گردد به این اخبار اعتماد كرد. طرف ما در حج اصلا دولت عربستان نیست، بلكه بخش خصوصی این كشور است. باید در این مورد واقع نگر باشیم. تلاش ما در گذشته این بود كه روابط دو كشور نزدیك تر شود، ولی چند حادثه اجازه نداد این هدف محقق شود. سیاست منطقه ای جمهوری اسلامی ایران این است كه با همسایگان خود دوستی داشته باشد كه اگر این سیاست منطقه ای اجرا شود بركات فراوانی برای منطقه و در سطح بین المللی خواهد داشت.
اخبار دروغ در حج گذشته یكی از دردناك ترین مسائل بود و انرژی زیادی صرف شد تا از رواج آن جلوگیری شود. نماینده مجلسی می گفت بودجه حج به اندازه كل بودجه عمرانی كشور است. می گفتند خطیب مسجدالحرام خون شیعیان و به كنیزی گرفتن بانوان شیعه را حلال اعلام نموده. گفتند بانوانی هنگام حج گم شده اند و هیچ وقت پیدا نشده اند. تاكید ما روی واقع نگری است، نباید اجازه داد با انتشار اخبار دروغ مردم دچار مشكل شوند
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در بخش دیگری از این مصاحبه با نگاهی به وضعیت انتشار اخبار در داخل كشور، ایسنا را رسانه ای واقع گرا، جامع نگر و غیرجناحی دانست كه به نسل جوان تكیه كرده و آن را از امتیازهای این رسانه برشمرد و در ادامه به روایات و احادیثی كه بر لزوم تحقیق و صحت منابع خبر تاكید دارد، اشاره نمود و اضافه كرد: باید در حوزه خبر كار جدی انجام و معیارهای اسلامی برای نقل خبر مشخص شود. باید توجه كرد منبع دروغ مانع رشد سیاسی مردم می شود، تعصب های بی جا هم مردود است. ولایت فقیه، قانون اساسی و نظام، شاخص های اصلی ما هستند باید با رعایت این موارد از درگیری های جناحی و گروهی پرهیز نماییم و همه به فكر ساختن كشور و آینده روشن برای مردم باشیم.
وی با تاكید بر لزوم انتشار اخبار درست و دقیق، اظهار نمود: زمانی یكی از نمایندگان مجلس گفته بود؛ بودجه حج در سال به اندازه كل بودجه عمرانی كشور است. چنین موضوعی اصلا صحت نداشت و اصلا در مقایسه با بودجه كشور قابل توجه نیست.
سرپرست حجاج ایرانی ادامه داد: سال گذشته برای جلوگیری از رواج اخبار دروغ انرژی زیادی صرف شد. می گفتند خطیب مكه ریختن خون شیعیان را حلال اعلام نموده و گفته زنان شیعه را به كنیزی بگیرید. اگراین مبحث درست بود نقل آن را بدون اشكال می دانستیم، ولی شش ماه خطبه های مسجدالحرام را رصد كردیم، یك كلمه از این جمله ها را پیدا نكردیم. نتایج تحقیقات ما به شخصی در اردن رسید كه متأسفانه صدا و چهره اش شبیه خطیب مسجدالحرام بود و با نسبت دادن و جایگزین كردن این شخص به مردم گفتند مكه نروید. برخی هم حرف های كاملا دروغی را در گذشته مطرح كرده اند و گفته اند بانوانی هنگام حج گم شده و هیچ وقت پیدا نشده اند. این مورد را حتی به دوره ی حج خونین (۱۳۶۶) نسبت دادند. درحالی كه بنده از سال ۱۳۵۹ در حج بوده ام و مطلعم كه این اخبار كذب محض است و هرگزچنین اتفاقی نیافتاده است.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر بیان كرد: تاكید ما روی واقع نگری است. اخبار دروغ در سال قبل یكی از دردناك ترین مسائل بود، كار به جایی رسید كه وقتی می گفتیم دروغ را نقل نكنید فكر می كردند از رژیم خاصی حمایت می نماییم. معتقدم همیشه باید واقعیت ها را گفت و اجازه نداد با انتشار اخبار دروغ مردم با مشكل مواجه شوند.
او همینطور با پشتیبانی از نهضت آزاداندیشی كه مورد تاكید مقام معظم رهبری بوده است، اضافه كرد: نقد منصفانه باید وجود داشته باشد. این را بزرگانی چون آیت الله شهید مطهری یاد داده اند، آن زمان كه در حسینیه ارك قم درس ماركسیسم می دادند دركلاس شبیه استاد كارشناس ماركسیسم مسائل را دقیق مطرح می كردند سپس در ادامه اصول ماركسیسم را نقد می كردند. اگر جامعه به این سمت سوق داده شود مردم رشد می كنند و هیچ كس به خود جرأت طرح مسائل نادرست را نمی دهد. اگر انحرافی هم باشد با گفت وگو می توان براحتی شناسایی و مطرح كرد. هر چند در این مسیر گاه با چهره های دورو و منافق روبرو می شویم كه درجای خود باید با آن ها برخورد نماییم، ولی نباید هیچ كس را تحقیر و مسخره نماییم. این شعار قرآن است.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت خاطرنشان كرد: اجازه دهیم شخصیت افراد رشد كند. من واقعا لذت می برم بیشتر نیروهای ایسنا جوان هستند. جوانان ما شایستگی زیادی دارند. انرژی هسته ای را هم آن ها پیش برده اند، برخی شان حتی زیر ۳۰ سال هستند. در مبحث دانش های نو پدید هم این جوان ها هستند كه رشد بسیار زیادی داشته اند و برای آینده كشور افتخار خواهند آفرید.1397/02/25
14:41:41
5.0 / 5
4564
تگهای خبر: خرید , سرمایه گذاری , سفر , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲