BonAir
بن ایر

فرمانده پلیس فرودگاه های كشور اعلام كرد

دستگیری ۱۸ زائر معتاد سرزمین وحی، اعلام ۱۰ داروی ممنوعه در حج امسال

دستگیری ۱۸ زائر معتاد سرزمین وحی، اعلام ۱۰ داروی ممنوعه در حج امسال

بن ایر: رییس پلیس فرودگاه های كشور از دستگیری ۱۸ نفر به علت حمل مواد مخدر حین سفر به عربستان اطلاع داد و لیست اقلام داروهای ممنوعه حجاج را شرح داد.به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، سردار حسن مهری در نشست خبری كه قبل از ظهر امروز به منظور تشریح اقدامات پلیس فرودگاه های كشور در عملیات حج امسال برگزار شد، اظهار داشت: از نوزدهم ماه گذشته عملیات حج در فرودگاه های سراسر كشور شروع شده و بر این اساس بیش از ۸۶ هزار مسافر به سرزمین وحی اعزام خواهند شد كه از این تعداد تا كنون بیش از ۲۱ هزار نفر به سرزمین وحی اعزام شده و مابقی این افراد تا ۲۰ مرداد ماه به حج اعزام خواهند شد.

فرمانده پلیس فرودگاه های كشور با اشاره به اینكه استفاده از دستگاه های ایكس ری و دستگاه های جدید را برای سفر حجاج بكارگیری كرده ایم، اظهار داشت: همینطور در ۱۹ فرودگاه و برای خیلی از كاركنان مان آموزش تعالی رفتار را برگزار كرده ایم.

مهری با اشاره به ممنوعیت ورود یك سری اقلام به كشور عربستان اظهار نمود: با رایزنی های انجام شده تعداد اقلام ممنوعه در عملیات حج امسال به ۱۰ قلم كاهش یافته است كه این موارد شامل آمپول پتی دین ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم، آمپول مرفین ۱۰ میلی گرم، قرص متادون پنج و ۲۰ میلی گرم، شربت متادون، قرص هیدرومورفین دو میلی گرم، قرص متیل فنی دات هیدروكلراید، قرص ترامادول ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم، آمپول ترامادول ۵۰ میلی گرم، شربت اكسپكدورانت كودئین و قرص استامینوفن كودئین است.

وی با اشاره به اینكه حمل مایعات اسیدی مانند آبلیمو و غوره، ترشیجات، كارد، چاقو، وسایل برنده، قوطی های حاوی مواد اشتعال زا همچون گاز و فندك هم برابر قوانین بین المللی ممنوع می باشد، اظهار داشت: ازاین رو لازم است كه حجاج از قرار دادن این وسایل در بار خود اجتناب كنند.

مهری همینطور با اشاره به شباهت بعضی از داروهای گیاهی با مواد مخدر اظهار نمود: داروهایی مانند شیرین بیان و... برای پلیس عربستان ناشناخته است. ازاین رو لازم است كه حجاج از حمل آن اجتناب كنند.

وی همینطور با اشاره به پودر كردن بعضی از داروها از جانب حجاج اظهار نمود: یكی از اشكالات ما این است كه بعضی از حجاج داروهایی را كه هیچ مشكل و ممنوعیتی هم ندارند، پودر كرده و شبیه به مواد ممنوعه می گردد. ازاین رو تاكید ما بر این است كه حجاج به هیچ عنوان دارویی را پودر نكنند.

مهری درباره برخورد با موارد ممنوعه هم اظهار داشت: اگر زائری داروهای ممنوعه را به همراه داشته باشد از سفر این افراد جلوگیری خواهد شد.

به گفته وی، در صورتی كه كشف اقلام ممنوعه در كشور عربستان طبق قوانین همان كشور با متخلفان برخورد خواهد شد و احتمال دارد كه به زندان بیفتند.

مهری همینطور از دستگیری ۱۸ نفر شامل هفت زن و ۱۱ مرد به علت حمل مواد مخدر به خارج از كشور اطلاع داد و اظهار داشت: این افراد كه دارای سنین بالایی بودند عموما مواد مخدر سنتی را در كیف و لباس خود جاسازی كرده بودند.

فرمانده پلیس فرودگاه های كشور همینطور به زائران اخطار داد كه به هیچ عنوان بار و وسایل دیگران را قبول نكرده و بار و وسایل خویش را هم به افراد ناشناس نسپارند؛ چون كه بر مبنای قانون مسئولیت هر شیء با فردی است كه آن شیء در وسایلش قرار داشته است.

مهری با اشاره به اینكه هنوز ۶۴ هزار زائر به سرزمین وحی اعزام نشده اند، اظهار داشت: این افراد هیچ نگرانی نداشته باشند و با رعایت نكاتی كه با استفاده از بروشور، پیامك و كاروان ها به آنها اطلاع داده ایم نسبت به سفر خود اقدام نمایند.
1397/05/07
14:21:50
5.0 / 5
4521
تگهای خبر: سفر , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵