BonAir
بن ایر

عدل نامه ای برای شهریار

عدل نامه ای برای شهریار

بن ایر: با انتشار و رونمائی از كتاب «عدل نامه، یادنامه دكتر شهریار عدل» توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، از یادداشت ها و دیدگاه این دلسوز حوزه میراث فرهنگی كه سه سال پیش درگذشت، یاد شد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، در این كتاب كه روز گذشته در مراسم بزرگداشت این پیشكسوت دیرینه شناسی رونمایی گردید، با نگاهی كوتاه به زندگی و كتاب شناسی شهریار عدل، كارنامه سینمایی او پرداخته است.

این كتاب كه توسط علیرضا انیسی، عضو هیات علمی پژوهشگاه تهیه و تدوین شده در مجموع شامل ۱۰مقاله فارسی و ۱۰ مقاله انگلیسی و یك یادداشت به زبان فارسی و سه یادداشت به زبان انگلیسی است.

در بخشی از یادداشت سید محمد بهشتی در این كتاب با عنوان «به نام شهریار عدل» نوشته شده است؛ «شهریار عدل هیچ گاه برای درآمد و جاه و موقعیت و بهانه های دیگر به دنبال پژوهش نبود بلكه عشقی كه به تاریخ و میراث فرهنگی داشت معنا و هدایت همه فعالیت هایش بود.

نسبت شهریار عدل با مسئله تاریخ ایران و میراث فرهنگی ما اصلا مثل كسانی نبود كه می خواهند به واسطه آن برای خود موقعیتی فراهم نمایند تا مقصودی دیگر را عملی كنند. خویش را مضاف الیه به میراث نمی كرد كه به اعتبار آن اعتبار خویش را بالا ببرد. برای همین خیلی مواقع كه حساسیت نشان دادن او باعث تند شدن آتش سیاست بازان می شد از معركه كنار می كشید و با روابطی كه داشت در پشت صحنه، بی آنكه كسی از او خواسته باشد یا قدر زحماتش ارج نهاده شود، كوشش برای حل و فصل مبحث در سایه و پنهان را آغاز می كرد. »

«پژوهشی در معماری امامزاده جعفر دامغان»، «بازشناسی قدمت و معماری منظر كوشك میانی.../بست افغانستان»، « بازخوانی هرات صفوی برپایه فرمان و سواد حكم شاه طهماسب»، « تامین روشنایی و گرما در بناهای اشكانی خورهه» و « شكل گیری و تحولات مسجد بایزید در مجموعه تاریخی شهر بسطام» بعضی از بخش های كتاب «عدل نامه، یادنامه دكتر شهریار عدل» است.

از دیگر بخش های این كتاب می توان به «منظر دیرینه شناسی خانه خدا»، «تحول اجتماعی و فرهنگی از منظر انسان شناختی و باستان شناختی»، «جغرافیای تاریخی خراسان در متون قرون اولیه تا میانه اسلامی»، « فتوحات همایونی» و «رفتار تاریخی با آثار گذشته» اشاره نمود.

در این مراسم رضا سمسار، استاد پیشكسوت باستان شناسی، مرحوم شهریار عدل را یك عاشق معرفی نمود كه عشق به ایران و هنر ایران، بخصوص در زمینه دیرینه شناسی او را به یك خدمتگزار بزرگ فرهنگ ایران تبدیل كرد.

وی در ادامه درباره خدمات شهریار عدل در كاخ گلستان و خدماتی كه از این راه به فرهنگ ایرانی كرد، اظهار داشت: تبدیل كاخ گلستان پس از انقلاب از یك بنای حكومتی و سلطنتی به یك مركز فرهنگی بخصوص در حوزه فرهنگ دوره قاجار، مرهون تلاش های دكتر عدل است، هرچند كه مدیران این مركز بخصوص انیسی هم سهیم بسیار مهمی در پایه گذاری این مركز فرهنگی داشتند.

او با اشاره به ایجاد كاخ به موزه و تولید كتابخانه و آلبوم خانه اظهار داشت: مرحوم عدل آلبوم خانه كاخ گلستان را مطرح و جایگاه جهانی این آلبوم خانه را روشن كرد، او بیشتر از هر كسی درباره این آلبومخانه كار كرد، امیدوارم روزی یادداشت های وی از آلبوم های موجود در آلبومخانه كاخ گلستان به صورت مدون درآمده و جهت استفاده عموم منتشر شود.

سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی، هم بیان كرد: پدرم معتقد بود برخی افراد با دست و برخی دیگر با دل كار می كنند، آنهایی كه بویی از عشق برده اند افرادی هستند كه با دل كار می كنند و دغدغه ساعت كار، مرخصی، رتبه علمی، اسم و رسم و... ندارند.

وی اضافه كرد: و اینها چقدر شبیه شهریار عدل است چونكه كه او همچون افرادی بود كه با دل كار می كرد چون عاشق بود و اگر كسی خاطره ای از وی دارد خاطره ای از عشق ورزیدن است.

او بیان كرد: با اینكه مدارك، اسناد و یادداشت های زیادی از شهریار باقی مانده اند اما او دست پر رفت چونكه حاصل تلاش افرادی همچون شهریار كه هزاران مبحث را مورد تحقیق و پژوهش قرار می دهند، نمی تواند هزاران جلد كتاب و مقاله باشد و همیشه این گرفتاری پیش می آید كه حجم زیادی از اسناد و مدارك باقی می ماند و شاید یك لشكر آدم نیاز باشد كه در زمان طولانی اینها را به سرو سامان برسانند.

او افزود: برای شهریار مهم نبود چه كسی رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می باشد بلكه مبحث برای او مهم بود چونكه كه او عاشق فرهنگ ایرانی بود.
1397/06/07
13:36:10
5.0 / 5
4989
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱