BonAir
بن ایر

واكنش و اعتراض ها در پی سوختن موزه برزیل

برزیلی ها بی توجهی دولت را عامل آتش سوزی موزه می دانند

برزیلی ها بی توجهی دولت را عامل آتش سوزی موزه می دانند

بن ایر: آتش سوزی موزه برزیل به اعتقاد مقامات این كشور هولناك ترین اتفاق فرهنگی برزیل بوده است در مقابل، برزیلی ها هم اندوهگین از دست رفتن تاریخشان هستند هم از بی توجهی دولت به این موزه خشمگین اند.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، موزه ملی برزیل در ایام اخیر دچار حریق گسترده ای شد به نحوی كه بیشتر آثار این موزه كه قدمتی بیش از ۱۱ هزار سال داشتند در آتش سوختند. آتش سوزی موزه ۲۰۰ ساله برزیل واكنش های متعددی در در بین فرهنگ دوستان مختلف در دنیا و در این كشور داشت. از دلهره و نگرانی برای تكرار این اتفاق در موزه های دیگر تا اظهار تاسف مقامات و خشمگین شدن فعالان فرهنگی و موزه ای در برزیل به دنبال بی توجهی به اخطار آنها درباره موزه.
برخی از معترضان در خیابان تظاهرات كرده و نسبت به اتفاق رخ داده اظهار خشم كردند آنها كه با برخورد پلیس ریودوژانیرو مواجه گشتند اظهار می كردند قبل از این درباره ناكافی بودن زیرساختها در موزه و كاهش هزینه های دولتی در نگهداری بهینه از این موزه اخطار داده بودند اما كسی به اخطار آنها توجهی نكرده بود. بیشتر این دسته از معترضان دانشجویان دانشگاه فدرال ریو بودند.

اما یكی از معترضان مشهور «پائولو كوئلیو» نویسنده معروف برزیلی بود كه در مطلبی، كوتاهی دولت این كشور را مقر اصلی بروز این حادثه دانست و اعلام نمود: «موزه ملی برزیل تنها محل نگهداری تاریخ این كشور نبود بلكه خود ساختمان موزه هم بخشی از این تاریخ بود. اما حالا به جای آن كه جشن ۲۰۰ سالگی موزه ملی را برپا نماییم، برزیل در ترس فرو رفته چون كه این موزه در آتش سوخته است. اگر این ساختمان نمادی از آغاز ملت برزیل بود، این آتش نمادی از كشوری است كه نبود فرهنگ و آموزش مشكل بزرگ آن است.
ما دولت را به جهت نادیده گرفتن تاریخ مان مقصر می دانیم، اما ما مردم برزیل هم تاریخ مان را نادیده گرفتیم. برزیل كشوری فوق العاده و زیباست اما به نبود آموزش مبتلاست. مردم فقیر در برزیل به مدرسه نمی روند چه برسد به موزه. ثروتمندان برزیل از موزه ها دیدن می كنند اما در لندن، نیویورك و پاریس و نه در ریودوژانیرو یا سائوپائولو. »
واكنش مقامات به خبر آتش سوزی
علت آتش سوزی در موزه برزیل هنوز هم مشخص نمی باشد اما یك مقام موزه داری در این كشور اعلام نموده كه صدمه وارده غیر قابل بازگشت است. رئیس جمهور این كشور هم در اظهار نظری گفته كه این آتش سوزی غیر قابل پیش بینی بود. این روز غم انگیز برای همه برزیلی هاست.
كالداس یكی از كاركنان موزه كه مانند خیلی از مردم برزیل با اندوه بسیار در حال تماشای سوختن این موزه بوده و ۹ سال در آن كار می كرده اظهار داشت كه همه چیز به اتمام رسید. كار ما، زندگی ما در آنجا بود. ۲۰۰ كار علمی از بین رفت.
سرجیو سعید لیتوو وزیر فرهنگ برزیل هم اظهار داشت كه كشور در حال سوگ است. شرایط موزه های دیگر برای جلوگیری از این اتفاق در موزه های دیگر برزیل بررسی می گردد.
شعله های موزه برزیل روز یك شنبه خاموش شد اما بیشتر آثار در اثر آتش و آبی كه برای خاموش شدن آن استفاده می شد از بین رفت. بعد از آن كریستینا سیرجو، معاون موزه اظهار داشت: آتش نشانان قطعات استخوانی را در یك اتاق از موزه پیدا شده كه باید آن را جمع آوری كرده و به آزمایشگاه ببریم تا بدانیم دقیقا چه هستند.
این خبر خوشایندی بود چون امكان دارد این جمجمه ها متعلق به یكی از جمجمه های مشهوری باشد كه در موزه نگهداری می شد. این جمجمه به نام Luzia هست كه یكی از قدیمی ترین فسیل هایی است كه در آمریكا یافت می گردد.
حالا پس از این اتفاقات، بانك های برزیلی درصدد برآمده اند تا جبران مافات كند. بانك توسعه ملی روز سه شنبه اعلام نمود كه ۶ میلیون دلار به موزه هایی كه مایل به ارتقاء برنامه های امنیتی و یا اطفای حریق هستند، اختصاص می دهد.
لوئیس فرناندو دیاس دوارت، یكی از مقامات موزه اظهار داشت كه یونسكو، سازمان فرهنگی ایالت متحده، كمك مالی و فنی كرده است. مقامات فرانسوی و مصری هم كمك كرده اند. چون این موزه دارای اشیایی از تمدن مصر بوده است و وزارتخانه های امور خارجه و آثار باستانی مصر، نگرانی هایی را در مورد سرنوشت این اشیا ابراز كرده اند.
روبرتو لیر، رئیس دانشگاه فدرال ریو دو ژانیرو، كه موزه ملی برزیل تحت نظر آن است گفته كه « این ساختمان در معرض آتش سوزی بود و نیاز به تعمیرات گسترده داشت. در واقع، دو سال پیش، دادستان فدرال در ریو دو ژانیرو شرایط ایمنی ساختمان را بررسی كردند. این موسسه ۵ میلیون دلار برای بازسازی موزه در نظر گرفته بود اما هنوز این پول برای ارتقای سیستم اطفای حریق موزه پرداخت نشده است.»
در روز دوشنبه، مقامات دولتی ۲.۴ میلیون دلار برای بازسازی موزه وعده دادند.

واكنش ها در ایران با نگرانی برای موزه های خودمان همراه بود
در ایران هم واكنش ها نسبت به آتش سوزی موزه برزیل در میان موزه داران بیشتر بود آنها هم از این اتفاق بسیار شوكه و ناراحت شدند و در عین حال از اینكه چنین اتفاقی بر سر موزه های كشورمان بیفتد اظهار نگرانی و دلهره كردند چون خیلی از موزه های ایران در بناهایی واقع شده اند كه یا سیستم اطفای حریق مناسبی ندارند و یا ساختمان آنها قدیمی است. در این بین اما محمدرضا كارگر مدیركل امور موزه های كشور تلاش كرد به نگرانی ها این طور پاسخ دهد كه جای هیچ نگرانی وجود ندارد چون سیستم اطفای حریق در موزه ها پیش بینی شده است و البته آتش سوزی اتفاقی غیر قابل پیش بینی است.
ولی در عین حال همه موزه داران ایرانی می دانند كه چه خطراتی موزه هایشان را تهدید می كند به همین علت است كه نگران هستند.
در این بین اما علی هژبری یكی از كارشناسان پیشین اداره كل امور موزه ها و دانشجو دكترا باستانشناسی در یادداشتی به مبحث آتش سوزی موزه برزیل پرداخت و عنوان نمود كه از نكات غم انگیز این آتش سوزی برای ایران این است كه اولین و ارزشمندترین نمونه دایناسوری كه از سال ۱۳۸۱ برابر ۲۰۰۲ میلادی طی اولین پی جویی دایناسورها در منطقه بید بلند كرمان كشف شده بود و با اجازه رییس وقت پژوهشكده علوم زمین به رسم امانت به موزه ملی برزیل واگذار شده بود دیگر هیچگاه به وطن باز نخواهد گشت.
اما به دنبال آن مدیركل امور موزه های كشور این مورد را رد كرد با این وجود سرنوشت این دایناسور هنوز مشخص نمی باشد.

1397/06/18
14:19:47
5.0 / 5
4801
تگهای خبر: ساختمان , فرهنگ , كشور , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴