BonAir
بن ایر

پای میراث فرهنگی به این زادگاه كمال الملك می رسد؟

شما این در ۲۰۰ ساله را ندیدید؟

شما این در ۲۰۰ ساله را ندیدید؟

بن ایر: یك بار قدیمی ترین سنگ قبر زادگاه كمال الملك را دزدیده اند و بار دیگرسراغ درِ ۲۰۰ ساله ی روستا رفته اند، اما انگار پای میراث فرهنگی هنوز آن طور كه باید به روستای «كلّه» باز نشده تا شاید فكری برای تبدیل این روستای پرارزش به یك منطقه ی نمونه ی گردشگری كند.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، ظرفیت ها و پتانسیل هایی كه روستای «كلّه» كاشان بعنوان زادگاه كمال الملك دارد و مردم اش به واسطه ی اگاهی با آن تا جایی كه توانسته اند تلاش در نشان دادن اش داشته اند تا امروز توانسته این روستا را سرپا نگه دارد، اما گویا هنوز میراث فرهنگی هیچ راهی برای رسیدن به این روستا پیدا نكرده است.

شهریار عطری، یكی از مالكان باغ افتخار غِفاری از وابستگان كمال الملك به ایسنا می گوید: یكی دو ماه گذشته درِ قدیمی ۲۰۰ ساله باغ را كه از جای دیگری به این باغ الحاق شده بود، دزدیدند نخست سعی كردیم پس از اطلاع به نیروی انتظامی پیگیر ماجرا باشیم، چند روز هم این اتفاق در فضای مجازی پیچید اما هیچ كمكی برای پیدا كردن در قدیمی نبود، حتی میراث فرهنگی گویا از آن آگاه نشده است.

او با بیان این كه این در قدیمی در یك چهارچوب آجری با دیوارهای كاهگلی قرار داشت، اضافه می كند: روستای كلّه قدمتی حدود هزار ساله دارد، دو درخت چنار خیلی قدیمی در روستا با قدمتی حدود ۷۰۰ سال است كه هر تنه آن ها حدود یك متر و نیم عرض دارد، از جانب دیگر قبرستان تاریخی روستا چیزی حدود ۱۰ سنگ قبر قدیمی داشته است كه بیشتر آن ها به سرقت رفته اند، اما باز هم هیچ حفاظتی از آن ها نمی گردد.

وی با تاكید بر این كه منطقه كلّه به علت وجود خانه كمال الملك یك حالت توریستی پیدا كرده است، ادامه می دهد: با این وجود همه اقداماتی كه برای به سروسامان رسیدن این روستا می گردد با استفاده از شورای اسلامی روستا و مردم منطقه است، هیچ كمكی از جانب میراث فرهنگی به این روستا نشده است.

مجید حیدری، بومی روستا و عضو شورای شهر روستا این منطقه هم در گفت وگو با ایسنا با اشاره به موقعیت منطقه ای و حضور خاندان غفاری از قرن هفتم و هشتم در كاشان و وجه تسمیه نام این روستا می گوید: نسل ابوذر غفاری صحابه پیامبر با ۴۰ پشت به محمد غفاری (كمال الملك) می رسد، خانه ی وی در روستا "كلّه" این روستا پس از تالار و آبشار نیاسر مهمترین اثر ثبت ملی شده در منطقه نیاسر كاشان است كه خوشبختانه در سال ۱۳۸۳ در لیست آثار ملی به ثبت رسید.

مدیر انجمن میراث فرهنگی روستای كلّه در ادامه با بیان این كه تا كنون میراث فرهنگی پس از ثبت ملی روستا، فقط اعتباری چند میلیون تومانی برای مرمت حیاط و دیوارهای خانه كمال الملك هزینه كرده است، می گوید: پس از ان دیگر اقدامات حفاظتی در این روستا و خانه ی كمال الملك توسط مردم روستا و شورای شهر و روستا و نیروی انتظامی انجام شده است.

او با اشاره به وجود خانه های پنج دری در این روستای تاریخی اظهار می كند: وجود این خانه ها در روستای كلّه آن قدر ارزش و اهمیت دارد كه می تواند این منطقه را به روستای نمونه گردشگری تبدیل كند، اما با وجود درخواست های مردم و انجمن دوستداران میراث فرهنگی هنوز این كار از جانب میراث فرهنگی انجام نشده است.

رییس موزه كمال الملك همینطور با اشاره به اقداماتی كه در طول سال های گذشته برای جمع اوری آثار مربوط به كمال الملك و تولید موزه ی وی در این روستا داشته بیان می كند: در پنج كیلومتری روستای «كلّه» روستای «چنار» قرار دارد كه سهراب سپهری بخشی از عمر خویش را برای نقاشی و سرودن شعر در آن گذراند، با تعریف یك مسیر مناسب می توان این منطقه در نیاسر كاشان را به یكی از مهمترین مناطق گردشگری كاشان تبدیل كرد.


1397/07/01
23:20:18
5.0 / 5
4356
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳