BonAir
بن ایر

ناگفته های مسیح مهاجری

یار غار هاشمی رفسنجانی به خانه_موزه آیت الله رفت

یار غار هاشمی رفسنجانی به خانه_موزه آیت الله رفت

بن ایر: «هر چند خیلی ها تلاش می كنند كه تاثیرگذاری آیت الله هاشمی رفسنجانی را در تاریخ معاصر ایران كتمان كنند اما مردم وفادار ایران نشان دادند كه واقعیت ها را می دانند.»


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین مسیح مهاجری - از جانبازان فاجعه هفتم تیر و مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی - به دیدن خانه_موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی رفت و پس از این بازدید، در دیداری با یاسر هاشمی، عوامل اجرایی موزه و مردمی كه برای بازدید از خانه_موزه آمده بودند، با یادآوری خاطراتی از سال ها همراهی، همدلی و همراهی با آیت الله هاشمی رفسنجانی، اظهار داشت: واقعاً جای وی در حال و هوای امروز كشور خالی است.

او صداقت در گفتار و رفتار را خصوصیت بارز آیت الله هاشمی رفسنجانی در تمام سال های قبل و پس از پیروزی انقلاب دانست و اظهار داشت: از لحاظ مادی، نیازی به پست و مقام نداشت و در مسئولیت ها از شكنجه های ساواك و زندان ها و با رأی مردم، به مقام های بلند كشوری رسید، اما در تمام این سال ها، به دور از ریاكاری و تملق، صادقانه رفتار می كرد، من بعنوان كسی كه حداقل هفته ای یك بار با او ملاقات داشتم، گواهی می دهم كه در گفتار هم مانند رفتارش صادق بود.

مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی، عشق و علاقه آیت الله هاشمی رفسنجانی، به اسلام انقلاب و امام (ره) را برخاسته از اعتقاد وی دانست و اظهار داشت: هرگاه در دیدارها، صحبت از امام (ره) می شد، مخصوصاً وقتی به یاد بعضی از اظهارنظرها و سفارش های امام (ره) می افتاد بغض كرده و بی اراده اشك می ریخت و در طول زندگی اش، تلاش می كرد راه امام را ادامه دهد.او با تاكید بر علاقه آیت الله هاشمی رفسنجانی به آبادانی و پیشرفت كشور اظهار داشت: وی بارها گفته بود كه «یكی از اهدافم از پذیرش مسؤولیت خطیر ریاست جمهوری بخصوص بعد از مقطع حساس و دشوار دفاع مقدس، جبران عقب ماندگی های تاریخی و عقب افتادگی های هشت سال جنگ تحمیلی بود، چون در خود، توان این را می دیدم كه برای پیشرفت و توسعه كشور برنامه ریزی و اجرا كنم» این جمله نشان داده است كه آیت الله هاشمی، دل در گرو پیشرفت كشور داشت.

مهاجری با اشاره به فضای صمیمی و ساده منزل آیت الله هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: همیشه بر عفاف و كفاف در زندگی تاكید می كرد و ضمن پرهیز از اشرافی گری، از زهد فروشی و ریاكاری، برای شهرت به فقر و نداری گریزان بود.

او با یادآوری خاطراتی از دیدارهای فردی و جمعی خود با آیت الله هاشمی در همین خانه موزه اظهار داشت: بارها كه تهمت های اشرافی گری یا سایر تهمت های مغرضانه سیاسی ضد او شدت می گرفت، به وی می گفتم كه جواب بدهید. اما او با لبخند همیشگی خود می اظهار داشت: «چه بگویم به كسانی كه خود این تهمت ها را می سازند و بهتر از همه می دانند كه حقیقت چیست.»

وی با اشاره به تعبیر مظلومیت برای شهید مظلوم آیت الله بهشتی و آیت الله هاشمی رفسنجانی، اظهار داشت: مظلومیت شهید بهشتی به خاطر عناد دشمنان آگاه انقلاب و منافقان كور دل بود ولی مظلومیت آقای هاشمی، به خاطر حسادت مغرضان سیاسی و دوستان ناآگاه انقلاب بود كه همین مبحث مظلومیت او را مضاعف می كرد.

او همجواری مزار آیت الله هاشمی رفسنجانی با مرقد امام(ره) تشییع جنازه میلیونی و عزاداری های خود جوش مردم در سراسر كشور بخصوص روستاها را تا ۵۰ روز بعد از رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی، نشانه جایگاه وی در تاریخ ایران و اسلام دانست و اظهار داشت: هر چند خیلی ها تلاش می كنند كه تاثیرگذاری او را در تاریخ معاصر ایران، كتمان كنند اما مردم وفادار ایران نشان داده اند كه واقعیت ها را می دانند. من در در زمان درگذشت او به ۴۰ تا ۵۰ شهر كشور رفتم، همه جا مردم خودشان مانند عزاداری های مذهبی، با پذیرایی از عزاداران، هزینه می كردند.مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی، با اشاره به سكوت مسئولان در رسانه ها درباره نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، اظهار داشت: در همین ایام كه در هفته دفاع مقدس به سر می بریم، شما شاهدید كه رسانه ها، بخصوص صدا و سیما، به گونه ای تحلیل می كنند كه انگار وی فرمانده جنگ، نماینده امام و سخنگوی شورای عالی دفاع در این برهه حساس كشور نبودند.

حجت الاسلام مهاجری با بیان خاطراتی از فرماندهی هاشمی رفسنجانی در دفاع مقدس، به مقطع پایانی جنگ و عملیات مرصاد اشاره نمود و اظهار داشت: من به همراه چند نفر دیگر به كرمانشاه و منزل امام جمعه، آقای زرندی كه آقای خلخالی هم در آنجا بود رفته بودیم كه آیت الله هاشمی، برای فرماندهی در آن شهر حضور داشت و شخصا عملیات مرصاد را هدایت می كرد، منافقین در گردنه «چهارزبر» به كمین رزمندگان افتادند و تار و مار شدند.

وی اضافه كرد: چند سال بعد به كرمانشاه رفتم و دیدم در چهارزبر، موزه ای از آن مقطع جنگ درست كرده اند و در آن از كوچك و بزرگ و حتی افرادی كه كمترین نقش را در آن مقطع جنگ داشتند، اسمی آورده شده بود اما هرچه در آن موزه گشتم هیچ نشانه و اثری از حضور و فرماندهی آیت الله هاشمی ندیدم. این جای تاسف و تامل كامل دارد كه كینه و حقارت افراد نسبت به او تا چه حد بوده است.

او با تاكید بر بی توجهی آقای هاشمی به بی مهری ها، تهمت ها و تخریب ها اظهار داشت: اوایل سال ۹۴ كه به خاطر یك جمله دروغین منسوب به او درباره ی موشك به دیدارش رفتم، پرسیدم با موج شدید توپخانه های تخریب چه می كنید؟ با لبخند اظهار داشت كه «شیرینی زندگی به همین مسائل است.»

وی با اشاره به روح آزادگی آیت الله هاشمی هم افزود: یكی از مشهورترین انسان های هتاك (كه نامش نزد من محفوظ است) بعد از پشیمانی به دیدن وی رفت و تقاضای بخشش كرد، آیت الله به وی خاطرنشان كرد «از تو هیچ گلایه ای ندارم و تو را بخشیدم»

مهاجری به جمله ای از خاطره های شهید بهشتی اشاره نمود كه در هفتم تیر سال ۱۳۶۰ و پیش از انفجار، به شهید بهشتی گفته بود «خیلی ها در مورد شما به ما رجوع و تقاضای بخشش می كنند به آنها چه بگوییم؟ او با لبخند گفت به همه بگو كه بهشتی شما را بخشید، اما در خواستی دارم كه پس از این، فریب تبلیغات سوء را نخورند.»

او با بیان این جمله كه سال ها پیش از انقلاب، با خانواده هاشمی رفسنجانی آشنا هستم، به خاطراتی از همراهی محمد هاشمی در مبارزه پرداخت و اظهار داشت: باهم دانش آموز شبانه دبیرستان حكیم نظامی در قم بودیم و می دیدم كه چگونه زندگی اسلامی و انسانی دارد.

مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی با بیان این جمله كه شاید خیلی از مردم ندانند كه محمد هاشمی در مسئولیت های پس از انقلاب خود در صدا و سیما، وزارت خارجه و حتی ریاست جمهوری مجمع تشخیص هیچ وقت حقوق دریافت نكرده است، به اقدامات رفاهی او اشاره نمود و اظهار داشت: درمانگاه و مسجد سلمان فارسی ریاست جمهوری، زائرسرای مشهد از یادگاران مسئولیت وی در دوران ریاست جمهوری است.

حجت الاسلام مهاجری، در انتها این دیدار، متن دست نوشته های آیت الله هاشمی رفسنجانی را برای مقدمه چاپ جدید كتاب «ارزش ها و مكتب ها»، برای نگهداری در خانه_موزه به یاسر هاشمی تحویل داد.

یاسر هاشمی - فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی - هم با بیان جملاتی از مرحوم پدرش درباره حجت الاسلام والمسلمین مهاجری اظهار داشت: مرحوم پدرم، همیشه تاكید داشت كه آقای مهاجری از دوستداران واقعی انقلاب اسلامی و در دفاع از آرمان های امام، صریح است و هیچ ملاحظه ای ندارد.


1397/07/09
19:45:32
5.0 / 5
4346
تگهای خبر: تاریخی , كشور , موزه , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵