BonAir
بن ایر

دور سرعت در تهیه نقشه دیرینه شناسی كشور چه قدر است؟

دور سرعت در تهیه نقشه دیرینه شناسی كشور چه قدر است؟

بن ایر: رییس پژوهشكده دیرینه شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مهمترین برنامه ی پژوهشكده دیرینه شناسی را تهیه و تدوین راهبردهایی برای بهینه سازی پایگاه اطلاعات داده های دیرینه شناسی در واحد نقشه دیرینه شناسی كشور اعلام نمود.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، روح الله شیرازی، اعلام نمود: با تكمیل اطلاعات داده های باستان شناسی، تهیه نقشه دیرینه شناسی ایران روندی سریعتر و بهینه تر به خود می گیرد.

او به تشریح دستاوردهای این پژوهشكده در سال پژوهشی ۹۷ – ۹۶ بر پایه وظایف قانونی پرداخت و اظهار داشت: در حوزه برنامه ریزی و تدوین برنامه های سالانه، گروه های مختلف پژوهشی در پژوهشكده دیرینه شناسی برای بهینه سازی و احداث بستری مناسب و هدفمند برای پژوهش های آینده برنامه های مفصلی را تهیه و برای گرفتن تصمیم های بالادستی نمایش كرده اند.

وی چنین نگاهی را نشان دهنده نگرشی كارشناسانه به برنامه های پژوهشی دانست و بیان كرد: ازمهمترین برنامه هایی كه در سال های اخیر و خصوصا در بازه زمانی مشخص، تهیه و تدوین راهبردهایی برای بهینه سازی پایگاه اطلاعات داده های دیرینه شناسی در واحد نقشه دیرینه شناسی است.

او به تنظیمِ اسناد شناسنامه ای اشیاء اشاره و افزود: امیدوارم با تكمیل این روند در آینده شاهد تسریع در ثبت و ضبط اشیاء و روند مطالعه آنها باشیم.

شیرازی با اشاره به مقوله نظارت در این حوزه باز اظهار داشت: بر طبق وظیفه ی حاكمیتی پژوهشكده باستان شناسی، یكی از مهمترین دستاوردهای این مركز در بازه ی زمانی مورد نظر، اعمال نظارت بر طرح های پژوهشی، برنامه های پیشنهادی و بررسی صلاحیت علمی افراد برای جذب در كادر هیئت علمی گروه های پژوهشی است.

به گفته او، امسال اعمال نظارت بر روند فعالیت های میدانی برنامه های پژوهشی مشترك یكی از اقداماتی است كه در دستور كار قرار گرفته است و پژوهشكده بر كیفیت گزارش های نمایش شده توسط پژوهشگران مختلف نظارت كرده و نقصها گزارش ها را برای بهبود روند گزارش نویسی متذكر شده است.

وی اضافه كرد: پژوهشكده دیرینه شناسی در سال پژوهشی ۹۶-۹۷ با صدور ۱۸۰مجوز جهت بررسی های باستان شناسی، كاوش و گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم، گمانه زنی استعلامی و مطالعات طرح های عمرانی نقش حاكمیتی و مدیریت علمی خودرا در فعالیت های دیرینه شناسی كشور با نظارت بر اجرای برنامه ها ایفا كرده است.

رییس پژوهشكده دیرینه شناسی با بیان این كه در حوزه اجرا به واسطه حضور كادر متخصص در بدنه پژوهشكده باستان شناسی، بخشی از توان این افراد در انجام بررسی ها، كاوش ها و برنامه های تعیین عرصه و حریم به كار گرفته شده است، اضافه كرد: در این میان، انجام برنامه های نجات بخشی یكی از فعالیت های پر نگ پژوهشكده دیرینه شناسی است كه اعضاء هیئت علمی و كارشناسان پژوهشكده در شرایط سخت اقلیمی مبادرت به انجام برنامه های نجات بخشی كرده و دستاوردهای مهمی باز به دست آورده اند.

شیرازی پشتیبانی از پژوهشگران برای معرفی دستاوردهای پژوهشی در بخش معرفی را از دیگر اقدامات مهم پژوهشكده دیرینه شناسی دانست و اضافه كرد: چاپ و انتشار كتاب ها، مقالات و برگزاری نمایشگاه ها و شركت در گردهمایی های مختلف توسط اعضای هیئت علمی و كارشناسان پژوهشكده نمونه هایی از مشاركت فعال پژوهشكده در معرفی
دستاوردهایش است.

نبیره و نتیجه باستان شناسان امروزی می توانند شاید بتوانند كار نقشه دیرینه شناسی را تمام كنند
به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، تهیه ی نقشه ی دیرینه شناسی را دكتر عزت الله نگهبان (پدر دیرینه شناسی ایران) از سال ۱۳۳۳ شروع كرد. او آن زمان برای تهیه نقشه، یك دستورالعمل ابتدایی به دست آورد و افراد زیادی را در كار دخیل كرد؛ اما سپس گذشت حدود ۶۴ سال، پژوهشكده دیرینه شناسی همچنان شاید به میانه های رسیده باشد!
سپس اولین اقداماتی كه دكتر نگهبان برای تهیه نقشه دیرینه شناسی ایران انجام داد، حدود سال ۱۳۸۰، دكتر محمدرحیم صراف - عتیقه شناس - در این زمینه كارهایی كرد و تا زمان بازنشستگی، آنها را ادامه داد؛ اما پس از سال ۱۳۸۶، با تغییر پی درپی مدیران در این حوزه، اطلاعاتی كه توسط این عتیقه شناس پیشكسوت تهیه شده بود، ناپدید شد!
گروه دیگری از سال ۱۳۸۸ به سرپرستی عباس مقدم - رییس سابق پژوهشكده ی دیرینه شناسی - مسوولیت تهیه ی این نقشه را برعهده گرفت؛ اما هیچ اطلاعی از گذشته، همچون از تحقیقات دكتر صراف در اختیار نداشت. به همین دلیل، كار تهیه ی نقشه ی دیرینه شناسی حدودا از صفر شروع شد.
بنا بر این عباس مقدم، مسئول تهیه نقشه دیرینه شناسی ایران درششم خرداد سال ۱۳۹۳ تاكید كرد: با وجود این، جای خوشبختی است كه سپس این همه سال، به این مرحله ی ابتدایی از تهیه ی نقشه ی دیرینه شناسی كشور رسیده ایم.
وی درباره ی پیش بینی زمان به اختتام رسیدن پروژه ی تهیه ی نقشه ی دیرینه شناسی كشور، اظهار نمود: فرزند، نوه، نتیجه و نبیره من هم اگر روی تكمیل نقشه ی دیرینه شناسی كشور كار كنند، این نقشه به اختتام نمی رسد. پهنه ی ایران آن قدر وسعت دارد كه نمی توان با چندبار كاوش دیرینه شناسی ادعا كرد كه همه ی اطلاعات از محوطه ی تاریخی به صورت كامل به دست آمده است. همیشه باید در حال افزودن اطلاعات درباره ی محوطه های تاریخی به این نقشه باشیم.

محدودیتی در تهیه نقشه دیرینه شناسی كشور نداریم
از طرف دیگر در اخرین اظهارنظرهایی كه مستقیما در مورد تهیه ی نقشه دیرینه شناسی كشور از طرف مسئولان مطرح گردیده است، سید محمد بهشتی، رئیس وقت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در ۱۶ اسفند سال ۱۳۹۴ اعلام نمود: با وجود دشواری هایی كه در پژوهشگاه با آن مواجه هستیم، هیچ محدودیتی در تهیه نقشه دیرینه شناسی كشور نداریم و هر چه در توان و امكان باشد، برای تحقق این امر فراهم می نماییم.
او حتی تكمیل نقشه دیرینه شناسی كشور را از اولویت های سال آینده -۱۳۹۵ - پژوهشكده دیرینه شناسی اعلام نمود و اظهار داشت: با اینكه تابحال باز این حركت مهم تلقی شده، اما به نظر می آید در ردیف اقدامات دیگر جا گرفته است، بدین سبب شایسته است كه به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد. در پژوهشگاه با مصادیق زیادی مواجه هستیم، اما در پژوهشكده دیرینه شناسی برای تهیه و تكمیل نقشه دیرینه شناسی هیچ محدودیتی نداریم و آنچه كه در توان و امكان باشد، فراهم می نماییم.

اكنون پس از گذشت حدود سه سال از صحبت های بهشتی، به نظر می آید آن قدر محدودیت ها در پژوهشگاه میراث فرهنگی زیاد بوده كه هنوزفرصت رساندن این پروژه به میانه های راه هم نرسیده است.
1397/09/26
13:51:35
5.0 / 5
4435
تگهای خبر: تاریخی , شركت , فرهنگ , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵