BonAir
بن ایر

در شهر پیرترین ایرانی دهكده توریستی می سازند

در شهر پیرترین ایرانی دهكده توریستی می سازند

بن ایر: قلعه ای است به جا مانده از دوره قاجار كه مالك آنها در سالهای طولانی با مرمتش از تخریبش جلوگیری كرده و حالا با كمك میراث فرهنگی در تلاش اند آنرا تبدیل به بزرگ ترین دهكده توریستی كشور در ابركوه كنند.


مجاهد كرباسی، رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابركوه در این باره به خبرنگار ایسنا می گوید: این طرح بزرگ گردشگری با كسب مجوز اقامتگاه سنتی درجه یك و در چارچوب طرح بازسازی و مرمت قلعه تیجرد ابركوه با مشاركت بخش خصوصی در حال انجام می باشد.
وی اضافه می كند: قلعه مذكور در مالكیت شخصی به نام «ابوالفضل امیدوار» است كه طی سال های متمادی با مرمت های گوناگون از تخریب آن جلوگیری كرده و الان باز با واگذاری آن به بخش خصوصی و با حمایت میراث فرهنگی، مسیری جدید را پیش روی توسعه گردشگری شهرستان قرار داده است.
امیرحسین زرنگار، یكی از سرمایه گذاران این طرح در این رابطه بیان می كند: این مجموعه تحت عنوان «دهكده توریستی و عشایری تیجرد» در زمینی به مساحت 150 هكتار در حال ساخت و تكمیل است.
وی با بیان این كه دهكده مذكور در زمره بزرگ ترین دهكده های توریستی كشور است، تصریح می كند: این دهكده توریستی شامل یك قلعه تاریخی مربوط به دوران قاجار است كه در آن شامل 30 اتاق، دو موزه، رستوران و كافی شاپ، بخش رصد ستارگان، زمین های ورزش شامل فوتبال و والیبال ساحلی، زمین بازی كودكان، بركه و استخر ماهیگیری، قنات و باغات میوه و حدود 20 سیاه چادر مربوط به عشایر است.
زرنگار ادامه می دهد: مهم ترین بخش مجموعه فوق آشنایی با زندگی روستایی و عشایری است كه طی آن گردشگران در چارچوب یك برنامه منسجم و مفرح می توانند با اقامت در این دهكده توریستی، آنرا در فضایی آرامش بخش تجربه كنند.
این سرمایه گذار بخش خصوصی، سرمایه مورد پیش بینی شده برای طرح مذكور را بیشتر از 60 میلیارد ریال، عنوان و اظهار می كند: فاز اول طرح كه شامل بازسازی و مرمت قلعه است با آورده شخصی در حال انجام می باشد و در صورت تزریق تسهیلات اشتغال پایدار روستایی كه در استان مصوب شده، این مرحله باز به اتمام خواهد رسید و وارد بخش تجهیز قلعه خواهیم شد و امیدواریم با تخصیص اعتبار مورد نیاز حداكثر تا اول فروردین ماه 98 آماده بهره برداری شود.
زرنگار در ارتباط با چرایی توجیه پذیری اقتصادی این طرح، یادآور می شود: فاز مطالعاتی و تحقیقاتی این طرح حدود دو سال پیش كه كشور به لحاظ وضعیت اقتصادی شرایط مطلوب تری داشت و صنعت گردشگری باز بعنوان یك فرصت و پتانسیل بزرگ برای اشتغال زایی و توسعه محسوب می شد، شروع شده است.
وی با بیان این كه متاسفانه هم اكنون وضعیت اقتصادی كشور قابل پیش بینی نیست، عنوان می كند: در هر حال باید با امید به طرف مسیری حركت نماییم كه بتواند شهرستان را به سمت پیشرفت سوق دهد پس تمركز و پیش بینی ما صرفاً بر گردشگر های خارجی نیست و برای توریستهای داخلی باز بستر مناسبی در دهكده تیجرد فراهم گشته است.
این كارآفرین فعال اعلام می كند: دهكده توریستی تیجرد بعنوان یك طرح شهرستانی می تواند برای بیشتر از 100 نفر به صورت مستقیم فرصت شغلی احداث كند.
زرنگار باز از حمایت های معنوی و مشاوره ای میراث فرهنگی، مسئولان و دستگاه های اجرایی شهرستان قدردانی می كند و می گوید: تمام ارگان های مرتبط در شهرستان ابركوه دست به دست هم داده اند تا این مجموعه كه می تواند همچون سرو كهنسال و گنبد عالی ابركوه به یكی از نمادهای باارزش و تاریخی شهرستان تبدیل گردد، به سرانجام مطلوب برسد.
به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، ابركوه یكی از 14 شهر نمونه گردشگری كشور است كه مسئولان آن در سال های اخیر توجه ویژه ای به توسعه گردشگری آن داشته اند تا این شهر را بعنوان یكی از مقاصد مهم گردشگری استان و كشور معرفی كنند. در همین راستا علاوه بر توسعه زیرساخت های گردشگری مانند بوم گردی ها و اقامتگاه های سنتی و دیگر فضاها و بناهای تاریخی در خدمت حوزه گردشگری، مسئولان این شهر درصدد اجرای طرح های جذب توریست بیشتر به شهرشان هستند كه همچون ی آنها می توان به ایجاد دهكده توریستی و عشایری تیجرد بعنوان یكی از بزرگترین دهكده های توریستی كشور در این شهر اشاره نمود.
قلعه باغ تیرجرد مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان ابركوه، بخش مركزی، دهستان تیجرد، روستای فیروزآباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ دی ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۰۴۶۸ بعنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.قلعه باغ تیجرد در روستای فیروزآباد شهرستان واقع شده و یكی از قلعه های مسكونی ساخته شده در دوره قاجاریه است كه الان زنده و در آن سكونت میگردد.
خانه های ساخته شده در این قلعه، از جنس خشت و گل با اندود كاه و گل است و در این بنا از انواع طاق های آهنگ، عرقچین، كلمبو و تویزه است كه اكثرا از نوع آهنگ و به شیوه ضربی ساخته شده و دیوار حصاری از نوع چینه ای كه جنس آن گل و ماسه (سیم گل) است. این قلعه از دو قسمت قلعه قدیم و قلعه نو تشكیل شده است كه در قلعه نو تعداد خانه ها كمتر و فضای باز بیشتری دارد كه احیانا برای انجام مراسم ساخته شده است. این قلعه دارای 6 برج مراقبتی است.
ابركوه شهری تاریخی در فاصله 140 كیلومتری غرب یزد است كه در روزگاران قدیم مسیر راهی بود كه شرق و غرب را به یكدیگر متصل می كرد و به نام راه ابریشم معروف است. ابركوه قدیمی است كه با حدود 400 اثر و بنای تاریخی، بعنوان یكی از چهارده شهر گردشگری كشور معرفی شده است. این شهر توریستی و باستانی در بین سه شهر تاریخی ایران یعنی اصفهان، یزد و شیراز قرار گرفته است، بطوریكه تقریبأ میان مثلث این سه شهر است.

سرو ابركوه بعنوان دومین موجود كهنسال زنده جهان با گذشت 45 قرن از عمر خود، سرسبز و شاداب در پهنای كویر یزد در ابركوه مقاوم و استوار ایستاده و جهانیان را شگفت زده كرده است، مسجد جامع بعنوان مسجدی دارای دو قبله، مربوط به دورة سلجوقی، گنبد عالی (علی) بعنوان اولین اثر ملی ثبت شده استان یزد، یخچال های خشتی ابركوه بعنوان مرهمی بر عطش كویرنشینان، مسجد بیرون بعنوان مسجدی كه منزلگاه امام رضا(ع) بود، خانه آقازاده و بادگیر دو طبقه و كلاه فرنگی آن همچون آثار دیدنی این شهر تاریخی است.1397/10/10
14:15:39
5.0 / 5
4700
تگهای خبر: تاریخی , توریست , سنتی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱