BonAir
بن ایر

یك راهنمای گردشگری عنوان كرد

پیشنهاد به شهردار تهران برای توسعه گردشگری، شب تهران روشن شود

پیشنهاد به شهردار تهران برای توسعه گردشگری، شب تهران روشن شود

به گزارش بن ایر یك راهنمای گردشگری چند پیشنهاد برای توسعه گردشگری شهر تهران برای شهرداری داشت كه یكی از آنها توجه به زنده نگه داشتن تهران در شب است.


مهسا مطهر راهنمای گردشگری به خبرنگار مهر اظهار داشت: چون تهران یك شهر كاملا مدرن است و از آنجائیكه تمام خصوصیت های یك شهر مدرن مانند ترافیك، سرعت و آلودگی بالا، وجود مراكزتفریحی و هنری و فرهنگ متفاوت را دارد؛ همینطور از لحاظ ذهنی و فكری برای بقیه جاهای كشور پیشروست، می تواند یك نمونه خوبی از ایران امروز باشد.
وی در ادامه بیان كرد: شاید اگر روزی قرار باشد شعاری را برای تهران پیشنهاد كنم این است كه تهران آیینه ایران امروز هست. خیلی از سنت ها را در تهران داریم كه تغییر شكل یافته است. تهران می تواند محل تعطیلات سه چهار روزه كشورهای اطراف و یا اروپایی باشد اما باید بتوانیم نكاتی را تقویت نماییم تا آیینه كل ایران باشد.
مطهر بیان كرد: حالا ما در تهران لایه توریستی نداریم كاخ گلستان را بعنوان اثر جهانی در شهر داریم كه پیاده رو در اطرافش دارد اما خیلی از جاها در تهران لایه توریستی نیستند. ما لایه قدیمی را هم در شهر داریم كه شهرداری تلاش كرده به لایه توریستی تبدیل كند اما چون مردم به آنجا رجوع نمی كنند؛ موفق نبوده است.
بهینه سازی شهر برای بومیان؛ توریستهای خارجی را هم جذب می كند
این راهنمای گردشگری با بیان اینكه ما باید به جغرافیای رفتاری آدمها دقت نماییم اظهار داشت: باید اول مناطق شهر را بررسی نماییم و حوزه نفوذشان را بشناسیم. دریاچه چیتگر شاید نقطه نفوذش تنها غرب تهران باشد و شاید نتوان گردشگر خارجی را آنجا برد پس باید بدانیم كه مخاطب ما كدام است گردشگر داخلی یا خارجی. در هر جایی از دنیا خارجی ها به مناطقی می روند كه مورد استفاده بومی های آن شهر است. پس اگر این مناطق برای شهروندان آن شهر بهینه شود، می تواند برای خارجی ها هم مورد استفاده قرار گیرد.
وی به جانمایی هتلهای تهران و فاصله آنها به مراكز توریستی اشاره نمود و اظهار داشت: هتلها فاصله معناداری با مناطق توریستی تهران دارد و اجازه نمی دهد كه گردشگر این فاصله را در ترافیك طی نماید.
مطهر همینطور به فضای فراغت شبانه در تهران هم اشاره ای داشت و اظهار داشت: فضای فراغت شبانه در تهران مغفول مانده است. تهران شهر همیشه بیدار است اما هر شب ساعت ۱۲ به آن گفته می شود گه باید بخوابد اما خودش به صورت ارگانیك باز می ماند. فعالیت های فراغتی شهری در شب حالا به دور دور كردن افراد محدود شده است. در صورتیكه اگر تمركزمان روی بعضی از نقاط باشد به راحتی می توان آنها را برای تبدیل شدن به زندگی شبانه تجهیز كرد چون تامین امنیت آن هم سخت نیست.
این كارشناس گردشگری اضافه كرد: بلوار كشاورز به علت داشتن پیاده روهای پهن می تواند یكی از مسیرهای پیاده روی شبانه تهران باشد اگر بدانیم كانون توجه به مردم به كدام بخش است می توان مشكلات آنرا هم حل كرد مشكل امنیت و حمل و نقل عمومی با نگاه گردشگران قابل رفع است وجود آدم ها امنیت را به دنبال خواهد آورد آدم ها دوست دارند در فضای باز اوقات فراغت خویش را بگذرانند پارك ها می توانند محل مناسبی برای این منظور باشند اما در كشورمان مناطق كمی را می توان پیدا كرد كه آدم ها بنشینند و اوقات خودشان را سپری كنند.
وی ادامه داد: از جانب دیگر نیاز به فضای نشستن در شهر داریم كافی است كه شهرداری از بخشی از درآمدهای خودش چشم پوشی و یا سد معبر ها را مدیریت كند. خیلی مهم می باشد كه بیرون از مغازه هایی كه خوراكی سرو می كنند فضای گردهم آمدن افراد فراهم گردد در محله موفتق پاریس این فضا وجود دارد محله سلطان احمد در استانبول هم می تواند برای مدیریت پیاده راه ها بعنوان نمونه معرفی شود.
ظرفیت اقامتی در هایسیزن كم می شود
مطهر همینطور به برگزاری ایونت ها در كنار جاذبه ها اشاره نمود و اظهار داشت: نورپردازی در شب یا برگزاری ایونت ها در كنار جاذبه های گردشگری می تواند شهر را زنده نگه دارد.
وی در ادامه خاطرنشان كرد: شناسائی روزهای های سیزن و لوسیزن برای ما اهمیت دارد ما می بینیم در فصلی مانند های سیزن زمانی كه توریست به ایران می آید؛ همایش های مختلفی هم برگزار می گردد. با اینكه ظرفیت اقامتی ما در شهر محدود است اما برگزاری این همایش ها در این فصول این ظرفیت را باز هم محدودتر می كند.
وی افزود: لایه توریستی شهر كه كمی مطابق با لایه تاریخی است تا ساعت پنج عصر فعال است و از آن نمی توان به علت نبود امنیت كافی تردد داشت. ما اندوخته های معماری مانند میدان محمدیه را داریم اما متاسفانه به چند دلیل قابل استفاده نیستند یكی ترافیك و دیگری ناامنی در ساعاتی پس از ساعت كاری است ایمن سازی فضا و انتقال كسب و كار ها می توانند این مشكل را هم حل كند.
مطهر اظهار داشت: شهرداری مدتی طرحی را به اسم گالری به وسعت یك شهر برپا كرد كه ایده خوبی بود این ایده می تواند بیشتر شود و این شهر را هم برای گردشگران زنده نگه دارد.

1397/12/06
14:14:37
5.0 / 5
4639
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵