BonAir
بن ایر

خراسان رضوی دیدنی است

سفر به بجستان سرزمین ایزد

سفر به بجستان سرزمین ایزد

به گزارش بن ایر گویا در دین زرتشت، بجستان از شهرهای مقدس به شمار می رفته؛ وجود محوطه های باستانی در حوالی این شهر گویای این مدعاست و از زمان تیموری اهمیت ویژه ای پیدا كرده چون كه مسجدی به دستور شاهرخ میرزا در آن ساخته شده كه حالا اعتبار مذهبی شهر بجستان به حساب می آید.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، نام این شهر را در بعضی اسناد تاریخی بژستان آورده اند و برخی هم آنرا بغستان یعنی "سرزمین ایزد" می دانند اما اسناد تاریخی اهمیت این شهر را بیشتر به دوران تیموری نسبت می دهد.

این شهر در گذشته بعنوان بوزستان، بزستان و بژستان هم نامیده شده و به اعتقاد بعضی از مورخان توسط سام نریمان قهرمان افسانه ای ایران ساخته شده است.

قلعه دختر
در همین خصوص رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بجستان به معرفی جاذبه های تاریخی و مذهبی این شهرستان پرداخت و اظهار داشت: قلعه دختر همچون آثار تاریخی این شهر به حساب می آید كه مانند سایر قلاع دختر ایران نام خویش را از ناهید، الهه آب، بركت و زیبایی دریافت نموده است.

امان الله نوروزی اضافه كرد: این قلعه برفراز قلعه ای منفرد و رفیع واقع در5 كیلومتری جنوب غربی روستای مزار و در دوره ساسانی و یا قبل ازآن ساخته شده است و در دست امیران محلی بوده و در قرون اولیه اسلامی نیزبه همان ترتیب مورد استفاده بوده و در اواخر قرن 5 هجری به تصرف پیروان حسن صباح درآمده و در قرن هفتم توسط خوانین غوری و مغول ها ویران شد.

وی اظهار داشت: این بنا به لحاظ معماری یك ایوان بوده و حیاط و اتاق هایی در اطراف دارد.

نوروزی اظهار نمود: از خصوصیت های منحصر یه فرد این بنا حفر قسمت هایی از آن در دل خاك های فشرده منطقه بوده كه حالا هم مورد استفاده است.

مسجد جامع بجستان
وی اظهار نمود: مسجد جامع بجستان از بناهای دو ایوانی بوده كه در زمان میرزا شاهرخ فرزند تیمور بعنوان جانشین وی توسط محمدبن فخرالدین بن سیف الدین مقدم بجستانی بنا شده و تاریخ اتمام آن سال 828 هجری قمری بوده كه در زمان شاه عباس توسط حاج ناصرالدین محمدبن احمد درذی القعده سال1024 هجری قمری تعمیر آن آخر یافته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بجستان عنوان كرد: چندین سال قبل محققی آمریكایی به نام برنارد اكین بعد از سفری به بجستان در كتابی تحت عنوان«معماری تیموری درخراسان» از مسجد جامع بجستان نام می برد و این مسجد را از بناهای عهد تیموری می داند. این مسجد بر مبنای كتیبه آن حدودا همزمان با مسجد گوهرشاد ساخته شده است.

امامزاده ابوعلی خداشاهی

این مكان یكی از زیارت گاه های اصلی شهرستان بجستان در روستای كهن و تاریخی جزین در 40 كیلومتری جنوب بجستان واقع گردیده است.

مقبره این امامزاده كه از نوادگان امام سجاد(ع) و منتسب به ابوعلی خداشاهی است در فراز تپه ای در جنوب روستا واقع شده و از چشم انداز زیبایی برخوردار می باشد.

صومعه مزار
نوروزی عنوان كرد: مكان تاریخی صومعه مزار در حاشیه شرقی گورستان قلعه مزار واقع شده و در پایین آن دالان تنگی قرار دارد كه در دل تپه كنده شده و بسیار تاریك بوده به صورتی كه هیچ روزنه ای برای گرفتن نور از خارج در آن تعبیه نشده است.

وی بیان كرد: پس از دالان تنگ وارد محوطه بازتری كه مساحت آن 180 مترمربع است می شویم. این مكان در دوران پیشین معبد مهری بوده و باتوجه به معبد مهری این مجموعه می توان به زمان هخامنشیان و حتی قبل از آن مربوط باشد.

نوروزی از قلعه روستای مزار، روستای جزین، حسینیه حاج خداداد، مقبره یونسی، قلعه مرندیز، قلعه چاه فالیز و برج سردق بعنوان دیگر اماكن تاریخی و دیدنی این شهرستان نام می برد.

روستای جزین
این روستا در 40 كیلومتری بجستان واقع شده و نام قبلی آن گزین بوده است. بافت سنتی روستا كه مجموعه ای كامل از بناهای تاریخی با معماری عصرصفوی و دوره های پیش از آنرا در خود جای داده از منحصر به فردترین بافت های شهرستان بوده كه اصالت خویش را حفظ نموده است.

از خصوصیت های بافت روستا می توان به آثارمعماری دست كندكه در دل تپه های روستا حفر شده است اشاره نمود كه ارزش تاریخی بالایی دارند.

مسجد جامع بجستان

ایشان در ادامه اظهار نمود: مهم ترین اثری كه از قرن نهم هجری در شهرستان بجستان باقی مانده مسجد جامع بجستان است كه در زمان شاهرخ تیموری بنا شده و تاریخ اتمام آن بر مبنای كتیبه موجود در مسجد سال 828 هجری است.

نوروزی بیان كرد: بر مبنای كتیبه ای در ایوان شمالی در سال 1024 هجری قمری این مسجد در زمان شاه عباس كبیر توسط حاج ناصرالدین محمدبن احمد مرمت شده است.

پل یونسی

وی افزود: از ابنیه تاریخی بجستان كه بر امتداد كال شور و بر روی آن بوجود آمده سازه ای است آجری و مستحكم موسوم به پل یونسی كه نام خویش را از شهر نزدیك واقع در 45 كیلومتری شهر بجستان گرفته و از یادگارهای دوره صفویه است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بجستان با اشاره به رباط زین آباد، رباط فخرآباد، مسجد مرندیز، مسجد مزار، كاروانسرای قاسم آباد بعنوان دیگر آثار تاریخی این منطقه اضافه كرد: كاروانسرای قاسم آباد یكی از بناهای با ارزش به جا مانده از دوره صفوی و یكی از كاروانسراهای شاه عباسی هفتگانه بجستان است كه در قدیم مسیر جاده ابریشم بوده و الان راه آهن بافق – مشهد از حاشیه آن می گذرد.

وی اظهار داشت: كاروانسرای قاسم آباد بنایی است از معماری گذشته در دل كویر زیبای بجستان كه بادگیر چهار ضلعی آن در خراسان از شهرت بالایی برخوردار می باشد.

جاذبه های طبیعی
نوروزی افزود: یكی از جاذبه های طبیعی شهرستان بجستان وجود غارهای مختلف دراین شهرستان است كه به علت داشتن چكیده و چكندهای بسیار زیبا و كریستال مانند، همانند بلور شیشه و قندیل های مختلف از زیباترین غارهای استان به حساب می آید.

وی خاطرنشان كرد: تابحال حدود 10 غار در بجستان شناسایی شده كه به صورت عمده در بخش یونسی واقع شده و درون بعضی از این غارها پرتگاه های خطرناكی وجود داردكه بدون تجهیزات صخره نوردی امكان پیشروی وجود ندارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بجستان اظهار نمود: دراین منطقه در اثرفعالیت های زمین ساختی فرو افتادگی بزرگی به شكل یك كمان پدید آمد كه ازخاور به مه ولات واز باختر به بشرویه می رسد.

وی عنوان كرد: پلایای بجستان با مساحت حدود 3725 كیلومترمربع، دومین پلایای بزرگ ایران است.

نوروزی بیان كرد: پلایای بجستان یكی از منحصر به فردترین محیط های رسوبی دنیا است كه به علت ایجاد دریاچه فصلی بزرگ به مساحت 300 كیلومترمربع در فصل زمستان می تواند بعنوان یك جاذبه گردشگری مورد توجه گردشگران علاقه مند به علوم طبیعی باشد.

ایشان در ادامه مجموعه پارك طبیعی و باغ زیبای پرندگان بجستان را یكی از كم نظیرترین مجموعه های استان خراسان رضوی ذكر كرد كه شامل حیات وحش و نمایشگاه جلوه هایی از طبیعت و باغ پرندگان و سایت نگهداری آهو و جبیر است.

سیاه كوه هلالی

وی اظهار داشت: منطقه حفاظت شده «هلالی» در جنوب شرق شهرستان بجستان و غرب گناباد با وسعتی قریب به 120 هزار هكتار قرارگرفته است. منطقه ییلاقی سیاه كوه دارای كوه های مرتفع و به هم پیوسته و دره های سرسبز و عمیق و چشمه سارهای مختلف است.از مهم ترین گونه های جانوری آن می توان به آهو، كل و بز، قوچ و میش، سمور و گربه وحشی اشاره نمود.

نوروزی اضافه كرد: این منطقه به علت این كه در اقلیم نیمه خشك و بیابانی قرار گرفته قابلیت های خوبی در جهت جذب گردشگری و مسافران عبوری از این منطقه دارد. همینطور بهار این منطقه به لحاظ رویش گل هایی نظیر لاله و شقایق بسیار جذاب و خیره كننده است دامنه های سیاه كوه هلالی و دره نوبهار همچون مكان هایی است كه همچون نگینی در حاشیه كویر خودنمایی می كند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بجستان در مورد سایر تفرجگاه ها و مناطق ییلاقی این منطقه اضافه كرد: بجستان از یك سو به كویر و از جانب دیگر به كوه های مرتفع سیاه كوه منتهی می شود.

وی بیان كرد: وجود مناطق ییلاقی همچون«تنگه نسترن»، «بوستان طبیعی نوبهار»، «دره آهنگ»، «باغ سلیمه مزار»و «سد سریده» به لحاظ رویش لاله های درشت و گلگون و شقایق های زیبای بهاری و بیدمشك های زیبا و دو منطقه حفاظت شده «هلالی» و «افتخار» با گونه های كم نظیر حیات وحش و كویر زیبای بجستان از دیگر جاذبه های گردشگری بجستان است.1397/12/26
14:29:35
5.0 / 5
4610
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴