BonAir
بن ایر

قلعه والی از معماری و مردم شناسی تا نوروزگاه

قلعه والی از معماری و مردم شناسی تا نوروزگاه

به گزارش بن ایر قلعه والی كه آیینه معماری و مردم شناسی ایلام است، این روزها میزبان توریستهایی است كه می خواهند ساعاتی در روز را در نوروزگاه ایلامیان بگذرانند.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، ساختمان قلعه والی در مركز شهر ایلام قلعه ای مسكونی - نظامی است كه در زمینی به مساحت 4687، 17 متر مربع راه اندازی شده كه از این مقدار زمین فضای سبزی در ضلع غربی متمایل به جنوب باقی مانده كه مساحتی برابر 1792، 4 متر مربع دارد.

این قلعه دارای سه در ورودی در سه ضلع جنوب، شرق و غرب بوده كه ورودی اصلی قلعه در ضلع جنوبی قرار دارد و با 11 پله بیست سانتی متری به داخل اتاق نگهبان و سپس با هشت پله دیگر به كف حیاط مرتبط می شود. ورودی قلعه به سبك یونانی بنا شده است.

درب های دیگر قلعه خصوصی بوده و یا برای تردد میهمان ها راه اندازی شده اند و با راهروهای سرپوشیده به داخل حیاط قلعه مرتبط می شوند در منتهاالیه درب ها دو هشتی وجود دارد و نور برخی از اتاق ها از آنجا تأمین می شود این هشتی ها كه داخل یكی از آنها حوض كوچكی وجود دارد به هشت ضلع منظم تقسیم و با شكستگی در آجرهای دیوار و اجرای انواع قوس بر سر نعل درگاه ها و تزیینات آجری بالای آنها و اجرای طاق ضربهایی در دیوار تزیین شده اند.

قلعه دو برج نگهبانی به صورت نیم دایره در رأس ضلع شمال شرقی و شمال غربی دارند و اطراف آن كنگره هایی جهت قرار گرفتن نگهبان جهت دیده بانی دارد و دارای تعدادی اتاق زیرزمینی است كه به سبك خاصی ساخته شده و دارای اشكال هندسی در سقف می باشد و با فضاهای سرداب مانندی بصورت زیرزمین با پوشش هلالی آجری تعبیه شده است.

نمای خارجی اضلاع مختلف قلعه كه مشرف به حیاط می باشد به كمك ارسی ها و پنجره های چوبی تزئینی با شیشه های رنگی در فرم ها و اشكال منظم هندسی مزین شده است.

در تزئینات بیرونی از نمای خوشه گندمی آجرها استفاده از آجرهای رنگی در نماها و بالای قوس ها درهای چوبی قوسی شكل هم چنین روزنه های دید و شكل جالب توجه سردر مشخص است. وجود نرده های مشبك آجری به رنگ فیروزه ای در تراس های سرپوشیده ضلع جنوب غربی همراه با پنجره های مشبك با شیشه های الوان و ارسی های قلعه و ستون های دایره ای با سرستون های منقوش در ایوان قوس های كمانی و تزئینی و كاربندی بالای آن با كاشی های رنگی درختان بلند و كهنسال كاج سرو و چنار و توت و گلستانی از گل های محمدی و حوضی مستطیل شكل در صحن جلوی قلعه همچون تزئینات بیرونی قلعه هستند.

تزئینات فضای درونی آئینه كاری در سقف اتاق ها معمول بوده كه بقایایی از آن در یكی از اتاق های ضلع غربی كه به نحو بسیار زیبایی اجرا شده برجا مانده است، گچبری بر روی دیوارها و سقف اتاق شاه نشین در نقوش گل و گیاه اجرا شده و سنگ اداره نمای بیرونی دیوار از سنگ های تراشیده شده مستطیل شكل یا برجسته نشان دادن نقش های اسلیمی مختلف در نمای دیوار بكار رفته است.

قلعه والی در تاریخ سوم آذر 1376 با شماره 1798 در لیست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است و الان موزه مردم شناسی در این مكان دایر است.1398/01/08
14:31:19
5.0 / 5
4436
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳