BonAir
بن ایر

موریانه ها در حال خوردن حریم موزه نوش آباد

موریانه ها در حال خوردن حریم موزه نوش آباد

بن ایر: موزه ها، محلی در خدمت توسعه جامعه است كه با حفظ میراث ملموس و ناملموس هر منطقه، محیطی را برای اهداف آموزشی و گردشگری ایجاد می كند، اما موزه مردم شناسی نوش آباد با گذشت 13 سال هنوز تكلیفی ندارد.


یك فعال حوزه میراث فرهنگی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار نمود: موزه ها از معدود مراكز فرهنگی هر منطقه هستند كه می توانند فرهنگ و آداب گذشته را به نسل های آینده منتقل كنند به خصوص آنكه با حضور تكنولوژی های جدید و تغییر الگوی زندگی، یك دست شدن فرهنگی و حتی گاهی فراموشی بنیان های هویتی یك جامعه آسان تر شده است.

سید جعفر فاطمی اظهار نمود: با پیگیری های مستمر انجمن دوستداران آثار تاریخی و مفاخر نوش آباد، مجوز راه اندازی موزه مردم شناسی این شهر، در مجموعه تاریخی شترخان توسط اداره كل موزه های سازمان میراث فرهنگی كشور در سال ۱۳۸۰ تصویب گردید.

وی ادامه داد: موزه مردم شناسی نوش آباد با ۸۰۰ متر مربع مساحت و ۴۰۰ متر مربع زیر بنا از آثار دوران قاجار است كه با شماره ۱۳۱۱۵ در لیست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است و قرار بر این بود كه پس از خریداری ساختمان موزه توسط شهرداری نوش آباد، تجهیز و مرمت آن توسط اداره میراث فرهنگی آران و بیدگل صورت گیرد.

یك فعال حوزه میراث فرهنگی، اشاره كرد: اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل با تأخیر و توقف طولانی مدت در انجام تعهد خود، باعث شده تا در و پنجره های چوبی نصب شده ساختمان موزه در خطر حمله موریانه ها قرار گرفته و تأسیسات آن نیز تخریب شود.

وی تاكید كرد: پس از تحویل ساختمان شترخان، در سال ۸۵ تابحال به مناسبت های مختلف و بارها مسئولان میراث فرهنگی شهرستان آران و بیدگل وعده افتتاح این موزه در رسانه ها اعلام شده است، اما بعد از ۱۳ سال هنوز خبری از گشایش موزه نیست.

این فعال حوزه گردشگری و میراث فرهنگی اظهار داشت: نوش آباد با وجود تاریخی غنی و كهن و اشیای ارزشمند، حرف های زیادی برای گفتن دارد كه می تواند در آئینه موزه مردم شناسی بسیار بهتر و گویاتر قابل شناسایی باشد كه علاوه بر نقش گردشگری، دارای ارزش فرهنگی و آموزشی نیز هست.

فاطمی اضافه كرد: علاوه بر آثار تاریخی، اجرای برنامه های مذهبی نوش آباد كه در لیست میراث معنوی ثبت شده و تعزیه هایی كه سالانه ده ها هزار توریست فرهنگی و مذهبی از داخل و خارج كشور را در ماه های محرم و صفر پذیرایی می كند، فرصت مغتنمی برای ایجاد موزه تعزیه در این شهر است.

وی اشاره كرد: شهر تاریخی نوش آباد و بافت تاریخی آن، یك موزه است، اما راه اندازی موزه مردم شناسی، ماكتی از پیشینه تاریخ و تمدن این خطه از ایران است كه با اختصاص بودجه لازم، این فصل از تمدن ایرانی – اسلامی حفظ و معرفی خواهد شد.

همچنین عضو هیئت مدیره انجمن دوستداران آثار تاریخی و مفاخر نوش آباد، اظهار داشت: موزه نوش آباد یك طرح مشاركتی است كه مكان آن توسط شهرداری نوش آباد خریداری و اداره كل موزه های سازمان میراث فرهنگی مسئولیت مرمت و تجهیز آنرا به عهده گرفته و این انجمن نیز شناسایی اشیا و صدور شناسنامه برای آنها را انجام داده است.

امیر كدخدایی اظهار داشت: متأسفانه موزه نوش آباد در اثر بی توجهی و عدم پیگیری های لازم توسط مسئولان میراث فرهنگی با گذشت بیشتر از یك دهه هنوز تكمیل نشده و روز به روز بیشتر تخریب می شود.

وی ادامه داد: انجمن در این زمینه با مسئولان مربوط پیگیری و مكاتبه كرده و حتی در دیدار با فرماندار شهرستان آران و بیدگل، در اسفند ماه گذشته بعنوان مهم ترین سوژه عنوان شد، اما منتظر اقدام اثربخش آنها هستیم.

عضو هیئت مدیره انجمن دوستداران آثار تاریخی و مفاخر نوش آباد، اشاره كرد: طرح كنترل موریانه با استفاده از ایجاد سد شیمیایی و سیستم طعمه گذاری توسط پایگاه میراث فرهنگی نوش آباد در مردادماه سال قبل انجام شد تا بعد از آن عملیات مرمت و بازسازی ادامه یابد، اما متأسفانه با گذشت تقریباً یك سال هیچ گونه اقدامی نشده و موریانه ها به حریم موزه تجاوز كرده اند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل نیز اظهار داشت: پیگیری تكمیل موزه نوش آباد را از اداره كل میراث فرهنگی استان اصفهان و سازمان میراث فرهنگی درخواست كرده ایم.

مجید نوری اظهار نمود: موزه نوش آباد از برنامه های اولویت دار است چون روز به روز بیشتر در معرض تخریب است و اگر اعتبار مورد نیاز فراهم گردد، تخصیص خواهیم داد و امیدواریم امسال بتوانیم با دریافت اعتبار لازم، و مرمت و تجهیز موزه، را انجام بدهیم.
به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، دوازدهمین مجمع عمومی كمیته بین المللی موزه ها- ایكوم (ICOM) - كه در ۲۸ مه ۱۹۷۷ میلادی در مسكو برپا شد، در قطعنامه شماره پنج خود، روز ۱۸ مه برابر با ۲۸ اردیبهشت را بعنوان روز جهانی موزه ها اعلام نمود با این هدف كه موزه جایگاه خودرا بعنوان یك نهاد غیرخصوصی برای همه مردم به دست آورد.

منبع:

1398/02/29
15:07:11
5.0 / 5
4923
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵