BonAir
بن ایر

یادداشت،

عبدالرحمن العوضی مردی به وسعت یك دریا…

عبدالرحمن العوضی مردی به وسعت یك دریا…

به گزارش بن ایر عباس خامه یار، معاون سابق بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزن فرهنگی ایران در لبنان در یادداشتی ضمن ابراز تاسف از درگذشت عبدالرحمن العوضی، رئیس انجمن دوستی ایران و كویت، گوشه هایی از خدمات این دانشمند ایرانی تبار در نزدیك كردن روابط ایران و كویت را بر شمرده است.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، عباس خامه یار در این یادداشت آورده است:
"در اولین روز هفته جاری، مردی به دیار معبود شتافت كه به وسعت یك دریا بود؛ عبدالرحمن العوضی رئیس انجمن دوستی ایران و كویت و وزیر پیشین بهداشت و درمان این كشور. فرهیخته ای ایرانی تبار كه سراسر عمر پر بركت خود را در راه مددرسانی به دردمندان و محرومان و پشتیبانی از توسعه علم و دانش بخصوص در زمینه طبابت و علوم پزشكی گذراند. وی رئیس مركز فرهنگستان علوم پزشكی جهان عرب بود كه مسئولیت تعریب و واژه گزینی اصطلاحات پزشكی انگلیسی و یافتن واژه مناسب و معادل آن به زبان عربی را بر عهده دارد. العوضی بیمارستان طب اسلامی را تأسیس كرد تا طبابت سنتی اسلامی را احیا كند و نشان دهد كه دانشمندان مسلمان قرن ها پیش چه دستاوردهای اعجاب انگیز علمی داشتند.
وی بنیانگذار و رئیس سازمان منطقه ای حفاظت از محیط زیست دریایی بود و همیشه دغدغه آلودگی آب های خلیج فارس را داشت و در دفتر كار خود چشمش به سیستم های رصد بود كه ورود و خروج كشتی ها را از راه ماهواره رصد می كنند و اگر تخلفی رخ دهد بی درنگ متخلف را شناسایی و مجازات می كند. همواره به ریختن پسماندها و فاضلاب بدون تصفیه اخطار می داد و معتقد بود آب های خلیج فارس یك كالای استراتژیك و بسیار گران بهاست كه زندگی در این منطقه به آن بستگی دارد. دلش برای آبزیان خلیج فارس می تپید و از تردد نفتكش های غول پیكر بیگانگان كه مواد زائد و پسماند خویش را در خلیج فارس تخلیه می كنند، خشمگین بود؛ چونكه عبور روزانه ۱۵۰۰ كشتی بزرگ حیات آبزیان را تهدید می كند.
عبدالرحمن، پوینده راه حقیقت بود و عالمی عامل كه فقدان وی ضایعه ای برای جامعه انسانی است. همواره برای توسعه مناسبات مردمی ایران و كویت سخت تلاش می كرد و عاشق ایران و ایرانی ها بود. در سال های پایانی و آغازین دهه های هشتاد و نود كه نماینده فرهنگی كشورمان در كویت بودم با همفكری و همراهی عده ای از نخبگان و دلسوزان آن كشور و در اوج فضای ایران هراسی و جنگ روانی و رسانه ای بر ضد كشورمان در جلسه ای محدود در سندیكای روزنامه نگاران كویت، پیشنهاد تشكیل انجمن دوستی ایران و كویت داده شد و نام عبدالرحمن عوضی سرآمد نامهای پیشنهادی بود. در همان لحظات اولیه و در تماس تلفنی با ایشان، با استقبال غیر قابل تصوری روبرو شدیم و بعد هم ریاست انجمن را بر عهده گرفت و صمیمانه و مخلصانه تا آخرین لحظات زندگی اش در راه گسترش روابط مردمی ایران و كویت كوشش كرد و عالمانه و شجاعانه از مواضع جمهوری اسلامی ایران برابر استعماگران نوین دفاع جانانه ای كرد تا جایی كه در استقبال از اعضای گروه دوستی پارلمان ایران و كویت كه به دعوت مجلس الامه كویت در فروردین ماه ۱۳۹۵ به آن كشور وارد شدند، می گوید: «ایران كشوری مهم و بزرگ است و پیوندهای ناگسستنی دو ملت، ریشه در تاریخ دارد و ما وظیفه و مسئولیت سنگینی بر دوش داریم؛ چونكه باید این میراث كهن را به نسل جوان منتقل نماییم.» وی می افزاید: «منطقه هم اكنون گرفتار فضای آلوده و متشنج است و انجمن ما و گروه شما باید با تمام تلاش، تلاش كنند این فضای ملتهب و نا آرام را مهار كنند.»
دكتر عوضی ضمن ابراز خرسندی از مذاكرات موفقیت آمیز ایران با ۶ كشور بزرگ جهان و اثبات فعالیت صلح آمیز هسته ای می گوید: «آمریكا سرمنشأ همه اختلاف افكنی های حاكم بر منطقه است و خانم رایس وزیر خارجه پیشین آمریكا با فتنه انگیزی و طراحی هرج و مرج سازمان یافته در گوشه و كنار جهان عرب كوشید تا میان اعراب و ایران شكافی ایجاد كند، ولی روابط دو كشور همسایه نباید تحت تأثیر مسائل گذرا و حاشیه ای قرار بگیرد.»
شادروان عبدالرحمن العوضی همواره میل شدیدی داشت كه از زادگاهش «اِوَز» در استان فارس، دیداری داشته باشد و آنرا مشروط به همراه بودنم می كرد. ولی متأسفانه كهولت سن و بیماری اش چنین فرصتی را پیش نیاورد.
علاوه بر جلسات انجمن به مناسبت هایی در رایزنی فرهنگی كشورمان در كویت هم حضور می یافت و نسبت به اینجانب لطف و محبت فراوانی داشت و همواره قدردان و قدرشناس فعالیت هایم بود و رایزنی فرهنگی كشورمان در كویت را نمونه و الگوی نمایندگی های سایر كشورها در كویت می دانست...
خدایش رحمت كند…"1398/04/19
14:33:03
5.0 / 5
5160
تگهای خبر: خدمات , سنتی , فرهنگ , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵