BonAir
بن ایر

واكنش رئیس پیشین سازمان حج به ادعای ركن آبادی

واكنش رئیس پیشین سازمان حج به ادعای ركن آبادی

بن ایر: رئیس پیشین سازمان حج و زیارت به ادعای مرتضی ركن آبادی در خصوص ˮپذیرفتن مسؤولیت فاجعه منا از طرف ایران برای باز شدن راه حجˮ واكنش نشان داد و این اظهارات را خلاف واقع دانست.


به گزارش ایسنا، حمید محمدی كه در دوره او به سال ۱۳۹۶، مذاكرات حج ایران و عربستان، بعد از یك سال تعطیلی به نتیجه رسید، در صفحه شخصی خود در اینستاگرام به حرف های «مرتضی ركن آبادی»، برادر غضنفر ركن آبادی (دیپلمات ایرانی و از جان باختگان فاجعه منا) كه در یك برنامه تلویزیونی گفته است «ایران مسؤولیت فاجعه منا در سال ۱۳۹۴ را به عهده گرفته تا راه حج باز شود»، واكنش نشان داد و نوشت: «اخیرا كلیپی در فضای مجازی انتشار یافته است كه متاسفانه حاوی اظهاراتی خلاف واقع است. بااینكه این اظهارات بی پایه و اساس، ارزش پاسخ گویی ندارد و شخصا بنایی بر بازتبیین حقایق محرز و روشن نداشتم، لیكن با عنایت به نشر اكاذیب و انتساب تهمت به نظام، برای جلوگیری از تشویش اذهان مردم شریف، ضمن ادای احترام به روح همه شهدای فاجعه منا همچون شهید غضنفر ركن آبادی، به مواردی اشاره می شود:
به جرات می توان از توافق با عربستان درباب حج كه از ابتدا تا انتهای آن با نظر و تایید شورای عالی امنیت ملی انجام شده است بعنوان یك توافق عزتمندانه نام برد، برای اینكه در طول پروسه مذاكرات پیچیده و طولانی، نهایتا با تحقق تمامی شروط جمهوری اسلامی ایران، همچون تامین امنیت، عزت و سلامت حجاج و ضرورت بررسی فاجعه منا موافقت نامه با اطلاع و تایید مراجع ذی صلاح و تایید شورای عالی امنیت ملی به امضا رسید.
با وجود تلاش عربستان برای مختومه كردن پرونده فاجعه منا، اما با پافشاری طرف ایرانی در مذاكرات در خصوص این كه مسؤولیت فاجعه منا عهده طرف سعودی است و باید نسبت به اصل وقوع فاجعه پاسخگو باشد و حقوق شهدا و خانواده شهدای منا را تادیه كند، از خواست عربستان در مختومه ساختن پرونده جلوگیری شد و در متن توافق تصریح شد كه سوژه بررسی فاجعه منا و چرایی وقوع آن و شناسایی مسببین آن تا حصول نتایج روشن استمرار یابد.
متعاقب بازگشایی حج، مقام معظم رهبری در دیدار دست اندركاران و كارگزاران حج از بازگشایی حج تعبیر به "خبر خوب" داشتند و از مسؤولین امر برای بازگشایی مبتنی بر بررسی، تقدیر فرمودند.
مراجع عظام تقلید در اظهاراتی ویژه نسبت به بازگشایی حج در قالب تحقق شروط جمهوری اسلامی ایران، ابراز مسرت و خشنودی فراوان كردند و از خدمتگزاران مردم قدردانی كردند.
محتوای عزتمندانه توافق نامه حج سبب شد تا با وجود شدت تیرگی روابط دو كشور، در حج ۹۶ حجاج عزیزمان ضمن برخورداری از عزت و احترام ویژه، در آرامش و اطمینان خاطر حج خودرا بجای آورند.
مراجع عظام تقلید مراتب خرسندی و تقدیر و تشكر و رضایت كامل شان را ابراز كردند و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در اطلاعیه ای با امضای بیشتر قریب به اتفاق از برگزاری حج عزتمندانه ۹۶ و ۹۷ تشكر كردند.
طرح اظهاراتی خلاف واقع و انتساب آن به نظام آن هم از تریبون رسانه ملی جای سوال دارد و به هیچ عنوان زیبنده و قابل قبول نیست.»

***
«مرتضی ركن آبادی» برادر دیپلمات سابق ایران در لبنان كه جزء جان باختگان فاجعه منا بود، همزمان با سالگرد آن حادثه درحالی كه ۸۸ هزار ایرانی در حج حضور دارند، در یك برنامه تلویزیونی ادعا نمود اسناد و منابع موثقی دارد كه نشان داده است ایران برای باز شدن راه حج، توافق نامه ای را امضا كرده كه در آن پذیرفته مقصر فاجعه منا ایرانیان بوده اند. او گفته است: «واقعا حیرت انگیز است مسؤولان جمهوری اسلامی سال قبل توافق نامه ای را در مذاكرات حج امضا كردند كه بر طبق آن پذیرفته اند آن چه در منا صورت گرفت مقصرش ایرانیان بودند تا بتوانند راه حج را باز كنند. به این وسیله راه حج باز شد یعنی روی خون شهدای منا پا گذاشته شد. اطلاع دقیقی دارم و بموقع منبع را اگر نیاز بود حتما معرفی می كنم. »
این اظهارنظر واكنش برخی نمایندگان مجلس، مشاور رئیس جمهور و نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج و زیارت را برانگیخته است.
منبع:

1398/05/22
13:07:09
5.0 / 5
5320
تگهای خبر: اینستاگرام , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳