BonAir
بن ایر

نمایشگاه مصر باستان در فرانسه ركورد زد

نمایشگاه مصر باستان در فرانسه ركورد زد

به گزارش بن ایر نمایشگاه بزرگی از مجموعه آثار كشف شده در مقبره «توت عنخ آمون» فرعون مصر باستان، ركورد بازدیدكنندگان را برای یك نمایشگاه در فرانسه شكست.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، تالار «Villette» واقع در شمال شرقی پاریس كه میزبان نمایشگاه « توت عنخ آمون: گنجینه فرعون طلایی» است، تابحال بیشتر از ۱.۳ میلیون بلیت به فروش رسانده و موفق شده به پربازدیدترین نمایشگاه در تاریخ فرانسه تبدیل گردد. بیشتر از ۱۳۰، ۰۰۰ بلیت پیش از افتتاح این نمایشگاه در ماه مارس، پیش فروش شده بود.
قبل از این ركورد پربازدیدترین نمایشگاه فرانسه به نمایشگاه كوچكی از مجموعه آثار «توت عنخ آمون» در سال ۱۹۶۷ با ۱.۲ میلیون بازدیدكننده تعلق داشت.
یك نمایشگاه اختصاصی آثار «كلود مونه» هم در سال ۲۰۱۰ حدود ۹۱۱، ۰۰۰ بازدیدكننده داشت.
این نمایشگاه كه بزرگترین مجموعه آثار باستانی مقبره «توت عنخ آمون» خارج شده از قاهره به حساب می آید، برای آخرین بار در چارچوب یك تور نمایشی در كشورهای مختلف به معرض نمایش گذاشته می شود. مقرر است بعد از اتمام این تور نمایشی، مجموعه آثار مقبره « توت عنخ آمون» برای همیشه به «موزه بزرگ مصری» در نزدیك اهرام « جیزه» منتقل شود.
یكی از جاذبه های بزرگ این نمایشگاه مجسمه نگهبان است كه بعنوان نگهبان در مقبره فرعون قرار داده شده بود. بیشتر از ۱۵۰ اثر در این نمایشگاه نمایش داده می شوند كه ۶۰ اثر باستانی آن تابحال هیچگاه از مصر خارج نشده بودند.
یك تابوت مینیاتوری طلا كاری شده كه كبد فرعون بعد از روند مومیایی كردن در آن قرار داده شده بود، یك تخت طلاكاری شده چوبی با پایه های حكاكی شده به شكل شیر كه احیانا برای مراسم تدفین فرعون طراحی شده است، حلقه های نفیسی كه در انگشتان «توت عنخ آمون» كشف شده بود در كنار جواهرات فراوانی كه بدن او را مزین كرده بودند و صندل های طلایی كه در مقبره او قرار داشتند هم در این نمایشگاه دیده می شوند.
این نمایشگاه اطلاعات جدیدی درباره دودمان «توت عنخ آمون» به كمك بررسی های انجام شده بر مومیایی ۳۳۰۰ ساله فرعون طلایی در اختیار بازدیدكنندگان قرار می دهد. این آثار باستانی كه در مقبره «توت عنخ آمون» قرار داشتند در سال ۱۹۲۲ و توسط دیرینه شناس بریتانیایی «هاوارد كارتر» كشف شدند.
بعد از پاریس، گالری «ساعتچی» واقع در لندن از ماه نوامبر میزبان این مجموعه خواهد بود.
این نمایشگاه كه از بیست و سوم مارس شروع به كار كرده است، بعد از یك هفته تمدید فعالیت خویش را تا بیست و دوم سپتامبر ادامه خواهد داد.1398/06/13
20:05:17
5.0 / 5
4602
تگهای خبر: كشور , موزه , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲