BonAir
بن ایر

پروتكل گردشگری ایران و اتریش امضا شد

رفتار اتریش با ایران منطقی تر از سایر كشورها است

رفتار اتریش با ایران منطقی تر از سایر كشورها است

به گزارش بن ایر اتریش و ایران پروتكل همكاری گردشگری امضا كردند؛ مدیركل بازاریابی و تبلیغات گردشگری ایران می گوید: در میان كشورهایی كه با ایران تفاهم نامه همكاری گردشگری دارند، اتریش به نسبت سایرین رفتار منطقی تری دارد و پایبند به تفاهم نامه و نقشه راهی بوده كه با ایران ترسیم كرده است.


به گزارش ایسنا، تبادل قوانین مترقی و اسناد در حوزه گردشگری كوهستان و طبیعت گردی، تنظیم اساسنامه و ضوابط پارك های ملی و طبعیت گردی، اجرای تورهای آشناسازی برای رسانه ها و فعالان گردشگری اتریش در حوزه كوهستان و طبیعت و تبادل تجربه در حوزه تبلیغات و نظارت مطابق استاندارد اروپا همچون مفاد این پروتكل همكاری بود.
این پروتكل درانتها سفر سه روزه هیات اتریشی به تهران و بعد از برگزاری كارگروه مشترك با حضور بخش خصوصی ایران و مقاماتی از وزارت گردشگری دو كشور و در حاشیه سمپوزیوم تخصصی «گردشگری پایدار» به امضا رسید.
هیاتی كه از اتریش به ایران سفر كرده بود، متشكل از معاون وزارت گردشگری و محیط زیست پایدار، یكی از مدیران بخش گردشگری كه ریاست این هیات را به عهده داشت و مدیر امور بین الملل این وزارتخانه، رئیس سابق جامعه هتلداران این كشور كه حالا مشاور توسعه وزارتخانه است، نماینده اتاق بازرگانی اتریش و مدیرانی از دو پارك های ملی اتریش بود.
محمدابراهیم لاریجانی ـ مدیركل بازاریابی و تبلیغات گردشگری ایران ـ كه ریاست هیات ایران را نیز به عهده دارد و طرف مقابل اتریش در امضا این پروتكل بود، به ایسنا اظهار داشت: پروتكل ایران و اتریش نقشه راهی در امتداد تفاهم نامه ای است كه دولت های دو كشور در سال ۱۳۹۵ امضا كردند. دستور تمام جلسات دو كشور تا كنون منطبق با این نقشه راه بوده است تا روسای جمهور دو كشور در ملاقات های آینده گزارش هایی از عملكرد كارگروه گردشگری عرضه كنند. خوشبختانه بخش گردشگری دو كشور در كمتر از چهارماه دو كارگروه برگزار كرده و مصوباتی داشته اند.
او با یادآوری این كه كارگروه قبل در اتریش با سوژه آموزش برگزار شد، درباره موضوعات بحث شده در كارگروه تشكیل شده در ایران، اظهار داشت: در این دوره موضوعات طبیعت گردی و گردشگری كوهستان مطرح و ظرفیت های دو كشور ارائه شد. اتریش نقشه اكوتوریسم خودرا ارائه كرد و به ارائه تجربیاتش در بخش گردشگری كوهستان پرداخت.
وی با اشاره به ناآگاهی سایر كشورها از ظرفیت ها و استانداردهای ایران در حوزه گردشگری طبیعت، اظهار نمود: قرار شد ایران برای رسانه ها و فعالان گردشگری اتریش در زمینه گردشگری كوهستان تور آشناسازی برگزار كند. هزینه های بین المللی این سفر با اتریش خواهد بود اما هزینه های داخل ایران را ما تامین می نماییم. طرف اتریشی نیز با عنایت به تمایل ایران برای اطلاع از نحوه تبلیغات و نظارت این كشور در حوزه اكوتوریسم، قرار شد ورك شاپی را در وین برای فعالان گردشگری ایران برگزار كند تا در محیط عملی نحوه فعالیت سازمان های مردمی این كشور آموزش دهند. این ورك شاپ بلاعوض نخواهد بود اما وزارت توریسم اتریش اعلام نمود تا حد توان می كوشد هزینه های آنرا كم كند.
وی همینطور به معرفی ظرفیت های اسكی در ایران اشاره نمود و اظهار داشت: رئیس هیات اتریشی معترف شد كه در جریان این كارگروه و معرفی توانمتدی ایران در حوزه اكوتوریسم كاملا متقاعد شده ایران نه تنها ظرفیت زیادی در حوزه طبیعت دارد كه جایگاه آن نیز ویژه است و الان آمادگی دارند تجربیات خودرا در زمینه گردشگری كوهستان و اسكی به ایران انتقال دهند.
مدیركل بازاریابی و تبلیغات گردشگری ایران افزود: اتریش در این سال ها قوانین خودرا اصلاح كرده و وزارت گردشگری آن با وزارت محیط زیست ادغام و وزارتخانه ای واحد تشكیل شد. اتریش با عنایت به جغرافیایی كه دارد قوانین جدید و سازگار با طبیعت تنظیم كرده كه قرار شد تجربیاتش را در وضع قانون، بخشنامه و شیوه نامه به ایران انتقال دهد. همین طور در حوزه مدیریت گردشگری كوهستان به لحاظ ایمنی و آموزش و مدیریت پارك های ملی قرار شد اساسنامه ها، شیوه نامه ها، ضوابط و ساختار اجرایی مدیریت را به ایران عرضه كنند و حتی اگر لازم شد ورك شاپی در این زمینه برای فعالان ایرانی در كشورمان اجرا شود.
وی ادامه داد: توافق هایی شد تا با همكاری اتریش، ایران در پروژه های پژوهشی و فرهنگی از جوایز اتحادیه اروپا بهره مند شود. اتریش پذیرفت در این پروژه ها پارتنر ایران شود و جایزه این پروژه ها نیز در كشور ما هزینه شود. البته این مطالبه با سایر كشورهای اروپایی نیز مطرح می شود.
او افزود: در جریان كارگروه سوم، مصوبات دور قبل كه درباره همكاریهای آموزشی موسسه آموزشی IMC با دانشگاه های ایران بود، مرور شد. مشكلاتی در روند اجرای برنامه های مشاركتی آموزشی وجود دارد كه طرف اتریشی قول داد بزودی آنها را برطرف كند.
لاریجانی اظهار داشت: قرار شد كارگروه چهارم در سال ۲۰۲۰ به میزبانی اتریش با موضوعاتی چون میراث فرهنگی و گردشگری و استانداردسازی مراكز اقامتی و دفاتر خدمات مسافرتی و نحوه نظارت بر تاسیسات گردشگری اجرا شود.
مدیركل بازاریابی و تبلیغات گردشگری، تداوم این جلسات و انتقال تجربیات را با اهمیت دانست و اضافه كرد: اتریشی ها هم به شدت با جوامع محلی و حتی محیط زیست مشكل داشتند و پیش از این كه با محیط زیست ادغام شوند، با سازمان مربوط آن مشكل داشتند، ولی قانون و شیوه نامه هایی تنظیم كردند كه چاره ساز بوده است. اطلاع و انتقال همین تجربه ها با عنایت به مشكلات مشابهی كه در ایران داریم و رسیدن به راه كار، موثرترین اتفاقی است كه در جریان این تعاملات رخ می دهد. كمترین دستاورد این كمیته ها و كارگروه های مشترك نیز این است كه تفكر سایر كشورها درباره ایران اصلاح می شود. بیشتر آنها فكر می كنند گردشگری ما چند دهه عقب است و استاندارد ندارد.
لاریجانی نتیجه این دوره از كارگروه مشترك ایران و اتریش را موفق دانست و با اشاره به هماهنگیها و همكاریهای این كشور، اظهار داشت: اتریش همیشه روابط خوبی با ایران داشته است؛ بیشتر از ۱۵۰ سال در كشورمان سفارتخانه داشته و روابط غیررسمی آن در حدود ۵۰۰ سال قدمت دارد و نزدیكی های فرهنگی بین دو ملت وجود دارد و اعتمادی بین دو كشور شكل گرفته كه با این نشست ها بیشترخواهد شد.
منبع:

1398/07/05
19:21:11
5.0 / 5
4359
تگهای خبر: آموزش , تخصصی , توریسم , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲