BonAir
بن ایر

دبیر كمیته اسكان و تغذیه اربعین:

یخ كم داریم، قاچاق كالا در اربعین نا ممكن است

یخ كم داریم، قاچاق كالا در اربعین نا ممكن است

به گزارش بن ایر دبیر كمیته اسكان و تغذیه اربعین با بیان این كه موكب های عراقی در روز اربعین (27 مهرماه) جمع آوری می شود، اظهار داشت: خدمات دهی موكب های ایرانی در شهرهای زیارتی عراق و مرزهای دو كشور تا دوم آبان ماه ادامه دارد.


یوسف افضلی به ایسنا اظهار داشت: طبق جدول زمان بندی، موكب های ایرانیان در عراق و مرزهای دو كشور از دهم تا بیست و پنجم ماه صفر برابر با ۱۷ مهر تا دوم آبان ماه برپا هستند. در مرزهای دو كشور نیز آمادگی برای برگشت زوار به وجود آمده است و اهتمام می شود موكب های پرتوان همچنان برپا بمانند تا جمعیت بیشتری از زوار به كشور برگردند.
او با تاكید بر این كه خدمات موكب ها كاملا رایگان است و هیچ موكبی حق ندارد برای خدمات از زوار مبلغی دریافت و یا گزینشی رفتار كند، اظهار نمود: به موكب های ایرانی اعلام شده كه نباید صرفا محلی برای اقامت دوستان، اقوام و هم استانی های خود باشند، چون نقش آنها كمك رسانی به موكب های عراقی است و موظفند هر زائر ایرانی و یا خارجی را پذیرش كنند.
وی افزود: برای همین كمیته ارزشیابی به عراق اعزام شده كه روی عملكرد موكب های ایرانی نظارت داشته باشد تا آنها تعهدات خودرا اجرا و مسائل بهداشتی و خدماتی را نیز رعایت نمایند. اگر مشكلی در گزینش های سلیقه ای و یا دریافت هزینه به وجود آمده می توان به این كمیته اطلاع داد تا مورد بررسی قرار گیرند. اگر عملكرد این موكب ها تایید نشود اساسا مجوزشان برای دوره بعد تمدید نخواهد شد.
او درباره انتقال بار موكب ها به عراق نیز اظهار داشت: اجناس مورد نیاز موكب ها با مجوز و بوسیله گمرك خارج می شود. خروج یكسری اقلام ممنوع می باشد مثل برنج، گوشت، تخم مرغ و روغن كه به انداز نیاز اربعین برای خروج آنها از كشور درخواست مجوز شد و این مجوزها هم بین استان ها تقسیم بندی شده كه آنها هم باید به گمرك اظهار كنند. در نتیجه تمهیداتی سنجیده شده كه قاچاق كالا در جریان خروج كالاهای مورد نیاز در اربعین اتفاق نیفتد.
دبیر كمیته اسكان و تغذیه اربعین اشاره كرد: امكان خروج مایحتاج اساسی در جریان اربعین به هیچ وجه وجود ندارد و باید مجوزهای لازم دریافت و بوسیله گمرك بیرون رود.
وی با اشاره به رفع مشكل آب شرب خصوصاً در گذرگاه های مرزی كه در زمان رفت زوار، تامین آن با چالش روبه رو شده بود، اظهار نمود: برای تامین آب از كمك های بنیاد مستضعفان؛ وزارت نیرو، برخی بانك ها و خیرین استفاده شد و درحال حاضر كمبودی در این بخش وجود ندارد و امیدواریم در زمان برگشت زوار نیز مشكلی برای تامین آب شرب نباشد.
افضلی تامین «یخ» را یكی از اشكالات حال حاضر موكب ها ذكر كرد و اضافه كرد: اهتمام می شود به اندازه نیاز روزانه، یخ تامین گردد، البته كمبودهایی وجود دارد ولی فعلا مساله حاد نشده، مگر آن كه در برگشت با حجم زیاد زوار مواجه شویم كه در آن صورت حتما تامین یخ به یك چالش تبدیل خواهد شد.
منبع:

1398/07/26
18:02:59
5.0 / 5
4902
تگهای خبر: خدمات , كشور , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴