BonAir
بن ایر

انتقال 3000 سند تاریخی نفتی به تهران

انتقال 3000 سند تاریخی نفتی به تهران

به گزارش بن ایر مدیر موزه ها و مركز اسناد صنعت نفت خبر داد: سه هزار سند نفتی و در رابطه با صنعت نفت در آستان قدس رضوی شناسایی و برای مرمت، نگه داری و حفاظت و مطالعه به تهران منتقل شدند.


اكبر نعمت الهی در گفتگو با ایسنا توضیح می دهد: به دنبال ایجاد مركز اسناد در وزارت نفت، یكی از تلاش های مركز اسناد، جمع آوری اسناد قدیمی صنعت نفت، در داخل و خارج آن سازمان است. ما پیگیری بازگشت اسناد نفتی یا مرتبط به نفت را از سازمان های مرتبطی كه امكان دارد در دستگاه های خود داشته باشند، انجام می دهیم.
او دستگاه های دولتی مانند وزارت امورخارجه، مركز اسناد انقلاب اسلامی، مجلس شورای اسلامی و آستان قدس رضوی را همچون دستگاه هایی می داند كه احتمال وجود اسنادی دررابطه با نفت در آنها وجود دارد و ادامه می دهد: در رایزنی با آنها قرار شد مالكیت این اسناد را به صنعت نفت بدهند، ازاین رو بررسی اولیه توسط كارشناسان سندی انجام و با آماده سازی آنها، این اسناد روی سیستم اسنادی ما قرار گرفته و نگهداری می شوند.
نعمت الهی با بیان این كه این اسناد به مناسبت های مختلف و برپایه مبحث های خاص به نمایش درمی آیند، بیان می كند: احیانا این سه هزار سند هر كدام دارای موضوعات مختلفی هستند، ازاین رو از بین آنها اسناد مناسب انتخاب می شوند تا آماده سازی و از راه سیستم اینترنتی به پژوهشگران عرضه شوند.
مدیر موزه ها و مركز اسناد صنعت نفت با تاكید بر این كه هم اكنون اسناد منتقل شده در مركز اسناد صنعت نفت قرار دارد و بررسی های كارشناسانه مقرر است روی آنها صورت گیرد، ادامه می دهد: كارشناسان ما در آستان قدس این سه هزار سند را در این مرحله شناسایی كرده اند و باز هم تلاش می كنند تا اگر سندی موجود باشد، در اختیارمان قرار گیرد.
او همینطور با اشاره به پیگیری های كارشناسان این مركز با مجلس شورای اسلامی برای شناسایی اسناد مربوط به صنعت نفت در آن نهاد، بیان می كند: در حال رایزنی با مجلس هستیم تا فهرست آنها هم آماده شود، همینطور یك توافق نامه بین ما امضا شده تا همه اسناد نفتی در مجلس را مكتوب كرده و منتشر نماییم.
نعمت الهی با اشاره به شناسایی و انتقال یكسری سند تاریخی با مبحث نفت از وزارت امورخارجه به مركز اسناد نفت، اظهار می كند: تا كنون در چند بخش مختلف، چندهزار سند در وزارت امورخارجه هم شناسایی و به مركز اسناد صنعت نفت منتقل شده اند.۲۵ میلیون سند تاریخی نفتی در كشور شناسایی شده اند
او با بیان این كه هم اكنون حدود ۲۵ میلیون برگ سند در مركز صنعت نفت ایران جمع آوری شده اند، بیان می كند: در مرحله اول شناسایی، جمع آوری و آماده سازی اسناد انجام می شود، كه با عنایت به حجم كار، بسیار وسیع خواهد بود. از جانب دیگر به مرور اطلاعات وارد سیستم سایت مركز اسناد می شوند كه برای همه پژوهشگران قابل رویت باشند. با آماده سازی اسناد، آنها هم به معرض نمایش گذاشته شده و هم به صورت حرفه ای و استاندارد نگه داری می شوند.
رییس مركز اسناد و موزه صنعت نفت همینطور درباره قدمت اسناد به دست آمده توضیح می دهد: این اسناد دوره قاجار، پهلوی اول و پهلوی دوم و همینطور دوره های معاصر و اوایل انقلاب اسلامی را شامل می شوند. حتی اسنادی در اختیار داریم كه متعلق به زمان رواج نفت در منطقه خراسان بوده است.
نعمت الهی «ورود نفت»، «شركت های ایرانی و خارجِ فعال در منطقه»، «همكاری های نفتی با كشورهای همجوار استان»، «وارد كردن نفت از كشورها»، «توزیع فرآورده های نفتی در منطقه»، «مراودات داخلی بین نفت و مجموعه ی سازمان های آن زمان»، «آمارهای مورد نیاز منطقه»، «اسنادی درباره قراردادهای منعقده با آستان قدس رضوی» و «مكاتبات اداری قدیمی» را همچون موضوعات در رابطه با اسناد منتقل شده به مركز اسناد و موزه صنعت نفت عنوان می كند.1398/07/30
11:24:25
5.0 / 5
4368
تگهای خبر: تاریخی , شركت , كشور , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳