BonAir
بن ایر

نگاهی به هنرهای منسوخ شده اصفهان

شهر كاشان جهانی می شود؟

شهر كاشان جهانی می شود؟

به گزارش بن ایر معاون صنایع دستی استان اصفهان اظهار نمود كه یكی از برنامه های این معاونت ثبت جهانی شهر كاشان در حوزه نساجی سنتی است. او البته بر این باور است كه برای به ثبت جهانی رساندن هر شهری باید ابتدا سطح كیفی آثار را با استانداردهای جهانی مطابقت داد.


جعفر جعفرصالحی، معاون صنایع دستی استان اصفهان در گفتگو با ایسنا درباره دریافت نشان ملی مرغوبیت ۱۰ اثر از شهر كاشان در پنجمین دوره داوری نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی، اظهار نمود: با عنایت به اینكه شهر كاشان در تولید صنعت هایی همانند زری بافی و مخمل بافی سابقه طولانی دارد، سال قبل بعنوان شهر ملی نساجی ارائه شد. این هنرها كم رنگ شده بودند و تعداد قلیلی از هنرمندان آنها باقی مانده بود كه با برگزاری كارگاه هایی در مركز هنرهای سنتی و با پشتوانه هنرمندان این عرصه توانستیم كاشان را بعنوان شهر ملی نساجی معرفی نماییم.
او افزود: امسال هم این پرونده را به جریان انداخته ایم كه كاشان را بعنوان شهر جهانی نساجی معرفی نماییم. در این میان با عنایت به اینكه اگر مقرر است شهری در حوزه صنایع دستی جهانی شود باید آثار آن هم از استانداردهای جهانی برخوردار باشد، سعی كردیم در عرصه تولید آثار مطلوب هم به سطح قابل قبولی برسیم. در همین راستا امسال از میان آثاری كه برای دریافت نشان ملی از شهر كاشان ارسال شده بود، حدود ۹۰ درصد موفق به دریافت این نشان شدند.
معاون صنایع دستی استان اصفهان همینطور درباره هنرهای فراموش شده استان اصفهان هم تصریح كرد: به صورت كلی در حوزه صنایع دستی باید تعریف تجاری از هر صنعت و هنری وجود داشته باشد. بعنوان مثال فیروزه كوبی از هنرهای كم رونق بود، اما الان هنرمندان زیادی در سطح استان در این عرصه فعالیت می كنند؛ چون كه این رشته امكان تجاری شدن داشت، اما اگر رشته ای این امكان را نداشته باشد به همان كارگاه های سنتی محدود می شود. بعنوان مثال در رشته زری بافی هنرمندان زیادی داریم، اما چون هنوز به علت گران بودن تعریف تجاری مشخصی برای آن وجود ندارد هنوز نتوانسته است رونق پیدا كند.1398/09/17
14:19:45
5.0 / 5
4219
تگهای خبر: سنتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲