BonAir
بن ایر

پنجم مهر چرا نام دار شد؟

پنجم مهر چرا نام دار شد؟

به گزارش بن ایر شورایعالی انقلاب فرهنگی درحالی ۱۰ مناسبت جدید را به تقویم رسمی كشور اضافه كرده كه بعضی از آنها پیش از این مصوبه، برای خود روزی جهانی داشتند اما در ایران هم گرامی داشته می شدند، مثل «روز گردشگری» كه ۲۷ سپتامبر در تقویم جهانی به نام آن است و حالا پنجم مهرماه در تقویم رسمی ایران هم نام آن شده است.


محمدابراهیم لاریجانی ـ مدیركل بازاریابی و تبلیغات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ كه پیگیر ثبت چنین روزی در تقویم ملی بوده است، درباره فرآیند آن در گفتگو با ایسنا، توضیح داد: با آن كه ۲۷ سپتامبر در جهان به نام روز گردشگری شناخته می شود و سال ها ست همزمان با آن در ایران مراسم و جشن هایی برگزار می شد، اما در تقویم رسمی كشور چنین عنوان و یا روزی وجود نداشت و چون ما هر سال درگیر گرامی داشت این روز همزمان با مناسبت جهانی آن بودیم، از پیگیری برای ثبت آن در تقویم رسمی كشور غافل مانده بودیم.
او افزود: ۲۲ مردادماه سال ۹۷ با دبیر شورای فرهنگ عمومی كشور مكاتباتی داشتیم تا با عنایت به اهمیت گردشگری و اثرات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی آن و همینطور اثرگذاری در رونق صنایع دستی، حفظ میراث فرهنگی و حفاظت پایدار، روزی به نام گردشگری در تقویم رسمی كشور همزمان با روز جهانی آن ثبت گردد. متعاقب آن، شورای فرهنگ عمومی فرمی را فرستاد تا درباره اهمیت و لزوم های چنین درخواستی، اطلاعات داده شود.
لازم بود یك روزِ تقویم به نام گردشگری شود تا توجه مقامات در سطوح عالی و حتی افكار عمومی به گردشگری جلب شوددر این فرم كه شورای فرهنگ عمومی كشور برای اداره كل بازاریابی و تبلیغات گردشگری فرستاد، این اطلاعات ثبت شده است؛ عنوان پیشنهادی: «روز ملی گردشگری»، روز پیشنهادی: «پنجم مهر همزمان با ۲۷ سپتامبر روز جهانی گردشگری»، پیشنهاد دهنده: «معاونت گردشگری»، هدف از نامگذاری: «تبیین جایگاه گردشگری در عرصه ملی، ایجاد همگرایی در میان مسؤولان نسبت به مقوله گردشگری، تقویت گردشگری بعنوان یكی از مولفه های ملی، ایجاد و تقویت عزم ملی در حوزه گردشگری، تجلیل از فعالان عرصه گردشگری در سطح ملی»، لزوم نامگذاری: «ضرورت توجه به این مقوله از راه نامگذاری یك روز خاص، تبیین لزوم توجه به مقوله گردشگری در سطح مدیریت كلان كشور بعنوان مقوله ای میان بخشی، لزوم اهتمام جدی مسؤولان نسبت به اهمیت و كاركرد نهاد گردشگری، گستره وسیع مبحث گردشگری در سطح كشور و محدود نبودن به یك منطقه جغرافیایی خاص، اهمیت گردشگری بعنوان یكی از ابزارهای مهم در تقویت توسعه پایدار و حفظ و گسترش میراث فرهنگی و اصالت های بومی و سنتی، تاثیرگذاری حوزه گردشگری در كیفیت زندگی قشرهای مختلف مردم، ارزش و اعتبار مقوله گردشگری بعنوان جایگزین اقتصاد نفتی و اهمیت آن در حوزه اقتصاد مقاومتی، جایگاه ایران به لحاظ ظرفیت های گردشگری و تنوع وسیع جاذبه ها در سطح كشور و ارج نهادن جایگاه گردشگری و برجسته كردن آن در سطح افكار عمومی»، برنامه های پیشنهادی برای این روز: «برگزاری مراسم بزرگداشت روز ملی گردشگری، تجلیل از فعالان حوزه گردشگری، رونمایی از تمبر یادبود روز ملی گردشگری با حضور رئیس جمهور و بزرگداشت این روز همزمان با استان ها با برنامه های متنوع»، تلاقی و تشابه با روزها و مناسبت های دیگر: «شسكت حصر آبادان در عملیات ثامن الائمه در سال ۱۳۶۰»، نامگذاری مشابه در سطح جهانی و روزهای تعیین شده در داخل كشور: «۲۷ سپتامبر روز جهانی گردشگری».
لاریجانی افزود: شورای فرهنگ عمومی در ۳۰ مردادماه سال ۱۳۹۷ در نامه ای اعلام نمود كه ثبت «روز ملی گردشگری» در تقویم ملی در دستور كار این شورا قرار گرفته و در جلسات آتی مطرح خواهد شد. در این مدت ما هم پیگیری ها و جلسات مختلف داشتیم. در تاریخ ۳۰ شهریورماه همزمان با تبدیل سازمان به وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مكاتبه دیگری با این شورا داشتیم تا در ثبت این روز تعجیل كنند و بتوانیم در پنجم مهرماه جشن بهتری برگزار نماییم كه پاسخ دادند اول مردادماه امسال در شورای فرهنگ عمومی كشور ثبت روزی به نام گردشگری در تقویم رسمی تصویب شده و با قید فوریت به شورایعالی انقلاب فرهنگی فرستاده شده كه بعد از صدور مصوبه به معاونت گردشگری ابلاغ می شود كه سرانجام سوم دی ماه شورای انقلاب فرهنگی آنرا مصوب كرد.
مدیركل بازاریابی و تبلیغات گردشگری درباره اثرات و لزوم ثبت چنین روزی در تقویم رسمی كشور، اظهار نمود: اضافه بر اهداف و لزوم هایی كه به شورای فرهنگ عمومی كشور گفته شد، لازم بود روز گردشگری در تقویم رسمی كشور ثبت گردد تا توجه و اهتمام مقامات در سطوح عالی و حتی افكار عمومی به گردشگری جلب شود، هرچند كه روزی جهانی برای آن وجود داشته باشد.
وی ادامه داد: خیلی از مردم توجهی به مناسبت های بین المللی ندارند و تقویم ملی معیار مهمی برای آنها است، با این علم جلب توجه افكار عمومی به مبحث گردشگری برای ما اهمیت زیادی داشت و اختصاص ندادن یك روز ویژه به گردشگری در تقویم رسمی كشور، غفلتی چندین ساله به شمار می آمد.
لاریجانی اظهار داشت: این روز در تقویم رسمی ایران مطابق با روز جهانی آن است، گرچه می توانست مجزا و همراه با پسوند و پیشوند اضافی مثل گردشگری و زیارت، گردشگری سلامت و یا انواع دیگر باشد، ولی این اتفاق نیافتد. ممكن بود با اضافه شدن هر یك از این واژه ها بخشی از مخاطبان خویش را از دست بدهیم، ضمن این كه گردشگری موضوعی بین المللی با مخاطبانی جهانی است و انتخاب یك واژه كلی همه انواع آنرا در برمی گیرد.
او افزود: ۲۷ سپتامبر بعنوان روز جهانی گردشگری با منطق درستی انتخاب شده است؛ در این تاریخ، فصل سفر به مناطق گرمسیر تمام می شود و زمان سفر به مناطق سردسیر فرا می رسد. چنین استدلالی برای ثبت روز ملی گردشگری در تقویم رسمی ایران، كاملا با جغرافیا و نیاز كشور ما هماهنگ است. ما سال هاست طرح تعطیلات زمستانی را پیگیری می نماییم اما به نتیجه ای نرسیده ایم، شاید اختصاص چنین روزی با این استدلال بتواند به تصویب طرح تعطیلات زمستانی كمك نماید.
سال هاست طرح «تعطیلات زمستانی» را پیگیری می نماییم اما به نتیجه نرسیده ایم، شاید ثبت روز ملی گردشگری در تقویم رسمی كشور به تصویب این طرح كمك كندمدیركل بازاریابی و تبلیغات گردشگری درباره جایگاه افكار عمومی در گرامی داشت روز ملی گردشگری بعد از ثبت آن در تقویم با عنایت به این كه در گذشته برنامه های این مناسبت غیرمردمی و بیشتر حالتی تشریفاتی و دولتی داشت، اظهار نمود: ثبت روز ملی گردشگری در تقویم رسمی كشور یك گام رو به جلو است. هرچند كه ما پیش از این همزمان با روز جهانی در پنجم مهرماه مراسمی را به این مناسبت برگزار می كردیم، اما بعد از انتقاد رسانه ها به رویكرد تشریفاتی آن، از سال قبل به همه استان ها ابلاغ كردیم در تدوین هر گونه برنامه مناسبتی روز جهانی گردشگری، استفاده و سلیقه عموم مردم درنظر گرفته شود و از هر گونه برنامه تشریافتی و دولتی در سالن های سرپوشیده پرهیز شود.
لاریجانی اظهار داشت: از تأثیر این دستور در برنامه های روز گردشگری سال قبل گزارش دقیقی ندارم اما انتقاد رسانه ها را به جشن های تشریفاتی و غیرمردمی این مناسبت قبول دارم و در بخشنامه سال قبل هم به این مورد توجه شد. بیشتر استان ها یك جشن مردمی برگزار كردند، برخی موزه ها، هتل ها و رستوران ها هم به این مناسبت تخفیف هایی دادند. چنین اقداماتی باید تقویت شود. به خصوص حالا كه یك روز از تقویم رسمی كشور به گردشگری اختصاص داده شده است. زمانی كه این روز جهانی بود مخاطبان خاصی همچون آژانس دارها، هتلدارها و راهنمایان تور داشت اما حالا كه در سطح ملی به آن نگاه شده باید نیاز مردم در آن تجلی یابد.



1398/10/05
15:25:15
5.0 / 5
4467
تگهای خبر: سفر , سنتی , فرهنگ , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲