BonAir
بن ایر

میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

از جنجال مالیات سفر تا بازپس گیری كاخ مرمر

از جنجال مالیات سفر تا بازپس گیری كاخ مرمر

بن ایر: بازپس گیری كاخ مرمر، جنجال مالیات سفرهای خارجی و ارسال گزارش گردشگری به سران قوا همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، در این هفته مالیات سفرهای خارجی كه توسط نمایندگان مجلس مصوب شد جنجالی را به پا كرد. هنوز هم این جنجال ادامه دارد. در لایحه مصوب مجلس بدون آنكه نظری از وزارت میراث فرهنگی پرسیده شود، اعلام نمودند كه برای سفرهای خارجی مالیات مصوب شده است.
براساس این مصوبه، سازمان امور مالیاتی مكلف است بابت خروج هر مسافر ایرانی به جز بعضی از موارد تبصره یك این مصوبه، از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی، وجوهی را بعنوان مالیات از مسافران دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری كل كشور واریز نماید.
برخی از افراد جنجال به وجود آمده در باره مالیات سفر را اشتباه رسانه ها عنوان كردند و گفتند كه مالیات سفر همان عوارض خروج است و قرار نیست قیمت آن تغییری كند منتها درباره این مساله چند سوال عنوان شد. یكی اینكه چرا در همان مصوبه و چرا در تبصره ای به این مساله اشاره نشد كه این مالیات همان عوارض است و تنها نامش تغییر كرده است؟ سوال بعد اینكه گرفتن عوارض سابقه ای طولانی دارد و از سال ۶۴ تابحال هزینه ای بابت خروج از كشور از مسافران گرفته می شود. چرا تابحال هیچ بحثی درباره تغییر نام آن نشده بود؟ سوال دیگر آنكه چرا رئیس فراكسیون گردشگری مجلس اعلام نموده كه با این مساله مخالف است و چون عوارض گرفته می شود دیگر نیازی به دریافت مالیات نیست و چرا اعلام نموده كه پیگیر ملغی شدن آن خواهد بود؟ از طرف دیگر سازمان امور مالیاتی نیز اخیرا اعلام نموده كه مصوبه اخیر مجلس همان وجوهی است كه مطابق روال قانونی قبل وصول می شد.
به گفته معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی بدیهی است این برداشت علاوه بر وصول وجوه قبلی بابت خروج از كشور مالیات جدیدی بر سفرهای خارجی وضع شده، برداشت ناصواب است.
در این هفته همین طور یكی از نمایندگان مجلس در تذكری به وزیر میراث فرهنگی و گردشگری درباره نحوه مرمت گنبد شیخ لطف الله سوال كرده و گفته است باتوجه به شرایط بحرانی گنبد، مرمت آن امری اجتناب ناپذیر بوده است. در واقع این یك تصمیم درستی بوده كه به روش نامناسب اجرایی شده و حساسیت های جامعه میراث فرهنگی كشور را برانگیخته است. از طرفی شواهد نشان میدهد كه به اصل برگشت پذیری در این پروژه حساس هیچ توجهی نشده است.
وزیر میراث فرهنگی در این هفته در نشستی با فعالان بخش خصوصی همچون جامعه تورگردانان كه بیشتر در حوزه ورود توریستهای خارجی در كشور فعالیت می نمایند، اعلام نمود بااینكه وضعیت گردشگری بحرانی است و من هم هنوز در شوك هستم اما نباید خبرهای منفی در این عرصه موجب شود كه در سطح بین المللی، اوضاع گردشگری ایران نامناسب جلوه داده شود. بدین سبب بخش خصوصی باید به آمارهایی كه ارائه می كند، توجه بیشتری داشته باشد.
علی اصغر مونسان همین طور اعلام نمود برنامه هایی برای برگرداندن وضعیت گردشگری به سابق از روز شنبه اجرا خواهیم كرد. همین طور گزارشی در مورد وضعیت حال حاضر به سران قوا و اعضای شورای امنیت ارسال شده است.
سید رضا هاشمی رئیس اداره دیپلماسی وزارت امور خارجه گفته است سند استراتژیك بین وزارت خارجه و میراث فرهنگی تهیه شده است و امیدواریم به امضای دو وزیر برسد. همین طور در نخستین جلسه ستاد هماهنگی تنظیم روابط اقتصادی خارجی، موضوع گردشگری اضافه شده است. بدین سبب حضور فعالان بخش خصوصی می تواند بسیار مفید واقع شود. از طرف دیگر اعضای جامعه دیرینه شناسی كشور در اطلاعیه ای نسبت به نصب دوربین های مداربسته در محوطه های دیرینه شناسی انتقاد شدیدی به وزیر میراث فرهنگی داشتند و در این بیانیه نوشتند ابلاغیه وزارت میراث فرهنگی در محل كار كارشناسان بدعتی توجیه ناپذیر، شوم و مخرب است.
توجیه ناپذیر بودن چنین ابلاغیه ای از آنجایی است كه می دانیم خیلی از محوطه های باستانی به سبب عدم تامین اعتبار مالی فاقد ابتدایی ترین امكانات حفاظتی هستند و از این نظر حفاظت آنها یكی از نگرانی های كارشناسان است. پس چطور نصب دوربین های مداربسته در اولویت مدیریت وزارتخانه قرار گرفته است ولی نصب این دوربین ها در محوطه های جهانی در اولویت نیستند. این هفته همین طور از طرف بنیاد مستضعفان خبر رسید كه به زودی تا پیش از دهه فجر كاخ مرمر كه در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده، به موزه هنر ایران تقدیم خواهد شد. در ایام آتی خبرنگاران و عكاسان برای نخستین بار وارد این كاخ خواهند شد.


منبع:

1398/11/05
14:42:36
5.0 / 5
4122
تگهای خبر: توریست , سفر , فرهنگ , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳