BonAir
بن ایر

میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

از باز شدن درهای كاخ مرمر تا ثبت مجسمه های تهران

از باز شدن درهای كاخ مرمر تا ثبت مجسمه های تهران

به گزارش بن ایر تهیه پرونده جهانی مقرنس، گشایش كاخ مرمر، ثبت ملی شش مجسمه در تهران همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


به گزارش بن ایر به نقل از مهر، در این هفته نمایندگان مجلس در اقدامی مصوبه معافیت مالیات بر ارزش افزوده مراكز اقامتی همچون هتل های ۴ و ۵ ستاره را تصویب كردند. این اتفاقی بود كه مدتها پیش هتلداران درباره آن بسیار كوشیده بودن تا وزارت میراث فرهنگی و نمایندگان مجلس را موافق با رای خود كنند اما هیچگاه این اتفاق نیفتاده بود تا اینكه بالاخره در این هفته وزیر میراث فرهنگی اعلام نمود كه تنها هتل های ۴ و ۵ ستاره از مالیات بر ارزش افزوده معاف شده اند.
در این هفته همینطور خبرگزاری مهر از بررسی تغییرات حوزه گردشگری گزارشی را تهیه كرده بود. در این گزارش آمده است كه گردشگری ایران باآنكه در ایام اخیر شاهد جفاهای زیادی از داخل و خارج از كشور بود اما مشخص شد نه تنها كشورمان كمیته بحران برای حل آن نداشت بلكه متولیان گردشگری هم تدبیری برای خروج از آن نداشته اند. چون كه بخش خصوصی در جلساتی با وزیر میراث فرهنگی راهكارهایی را درباره خروج از بحران روزهای اخیر اعلام نموده بودند ولی هنوز پیشنهاد اساسی از جانب وزارت میراث فرهنگی داده نشده است. این در حالی بود كه علی اصغر مونسان اعلام نموده است گزارشی از وضعیت گردشگری به سران قوا و نهادهای دیگر عرضه شده است.
در این هفته همینطور باز هم ژئوپارك جهانی قشم خبرساز شد.
مدیر این ژئوپارك از تخریب یك میلیون و ۲۰۰ هزار متر مربع از زمین های حریم این ژئوپارك اطلاع داد و اظهار داشت: این تخریب گزارش بازرسان یونسكو را كه مقرر است خبردادماه به ایران بیایند تحت تأثیر قرار خواهد داد. امكان دارد این اتفاق سبب خروج ژئوپارك از لیست جهانی شود.
ولی تیموری معاون میراث فرهنگی كشور در نشست خبری نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی اعلام نموده كه در ۱۰ ماهه اول سال جاری شاهد ورود بیشتر از ۷ میلیون و ۸۵۰ هزار توریست خارجی به كشور بوده ایم كه با كل آمار سال قبل برابر شده است.
این هفته برای نخستین بار كاخ مرمر كه اخیرا بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی پس گرفته شده توسط خبرنگاران مورد بازدید قرار گرفت. در این بازدید اعلام گردید كه دهه فجر بعد از یك افتتاح رسمی این كاخ به منظور ایجاد موزه هنر ایران به روی مردم باز خواهد شد. حتی از نظر امنیتی هم مشكل آن حل شده و از درب خیابان ولی عصر بازدید كنندگان هم به این كاخ تردد خواهند كرد.
این كاخ تركیبی از همه هنرهای ایرانی ها است. از گنبدی كه شبیه به گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهان است تا هنرهای تلفیقی از جمله آئینه كاری و خاتم كاری در كنار هم كه مختص به این كار بوجود آمده است.
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی كشور در نشستی از تهیه پرونده «مقرنس» با همكاری كشور اسپانیا اطلاع داد و اظهار داشت: این پرونده به همراه برخی پرونده های دیگر با كشورهای خارجی تهیه و به یونسكو ارسال خواهد شد. همینطور بنا به اعلام اداره كل میراث فرهنگی استان تهران ۶ مجسمه بزرگ شهر تهران همچون مجسمه فردوسی در میدان فردوسی و مجسمه امبیركبیر در دارالفنون در لیست میراث منقول به ثبت رسید.

1398/11/12
21:21:39
5.0 / 5
4268
تگهای خبر: توریست , فرهنگ , كشور , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲