BonAir
بن ایر

پیشنهاد تخصیص ۳۸ هزارمیلیارد ریال برای جبران خسارت ناشی از كرونا

پیشنهاد تخصیص ۳۸ هزارمیلیارد ریال برای جبران خسارت ناشی از كرونا

به گزارش بن ایر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: درخواست و پیشنهاد من این است كه دولت برأی جبران زیان های واردشده به بخش گردشگری، چند روز تعطیلی پس از مهار كرونا در نظر بگیرد.



به گزارش بن ایر به نقل از مهر، در نشست بررسی مشكلات حوزه های سه گانه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با حضور معاون اول رئیس جمهوری كه امروز شنبه ۱۶ فروردین ۹۹ در محل سالن فجر این وزارتخانه برگزار شد، علی اصغر مونسان پس از عرضه گزارشی مفصل در هر سه حوزه وزارتخانه متبوع خود، از اسحاق جهانگیری خواست تا با درخواست و پیشنهاد این وزارتخانه برای در نظر گرفتن چند روز تعطیلی عمومی پس از مهار كرونا باهدف ایجاد نشاط اجتماعی و هم جبران زیان های واردشده به حوزه گردشگری و صنایع دستی موافقت كند.
در این نشست وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: در ابتدای فعالیت دولت دوازدهم ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار توریست خارجی به كشور واردشده بودند درحالی كه در سال ۹۷، این عدد به ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسید و در ۱۰ ماهه سال ۹۸ به رغم تمام مشكلاتی كه برای این حوزه پیش آمده بود، موفق به جذب ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار توریست خارجی شدیم؛ این درحالی كه است كه پیشبینی ما این بود كه تا سال ۹۹ موفق به جذب ۱۱ میلیون توریست خارجی خواهیم شد كه متأسفانه شیوع كرونا سبب شد تا این روند رو به رشد متوقف شود.
مونسان اظهار داشت: در دو سال قبل اقدامات بسیار خوبی در حوزه زیرساخت های این صنعت انجام شده كه از مهم ترین آنها می توان به تدوین سند استراتژیك گردشگری كشور اشاره نمود كه این سند مراحل نهایی خویش را طی می كند، همینطور برنامه اقدام ملی با همكاری یونسكو و سازمان جهانی گردشگری و هم سند برند ملی گردشگری دو اقدام مهم دیگری است كه تدوین و اجرا این سه سند بطور حتم به رونق و شتاب در حوزه گردشگری كمك شایانی خواهد نمود.
او در ادامه اظهار داشت: برای جذب هرچه بیشتر توریست خارجی به كشور تمهیدات و برنامه ریزی هایی را انجام دادیم كه از آن جمله می توان به عدم درج مهم بر روی پاسپورت گردشگران ورودی اشاره كرد؛ همینطور لغو روادید با كشورهایی مانند چین و عمان و هم برنامه ریزی و هدف گذاری برای جذب توریست از كشورهای هدف منطقه از دیگر برنامه هایی است كه انجام شده است. این در شرایطی است كه مبحث لغو روادید با هند و روسیه و افزایش جذب توریست از این كشورها هم در دستور كار است.
۲۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در صنعت گردشگری
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: هم اكنون خوشبختانه ۲ هزار میلیارد ریال حجم سرمایه گذاری در حوزه گردشگری می باشد و ۵۹۰ هتل جدید در كشور در حال ساخت است؛ به عبارتی می توان گفت هم اكنون بیشتر از ۳میلیون مترمربع ساخت وساز در حوزه گردشگری در حال انجام می باشد و ۵۳۰۳ تخت به مجموع ظرفیت های هتلی كشور اضافه خواهد شد.
او در ادامه به حوزه میراث فرهنگی اشاره نمود و خاطرنشان كرد: در حوزه ملموس و ناملموس ۳۸ اثر ثبت جهانی شده كه ۱۲ اثر آن در دولت تدبیر و امید است و این نشان دهنده اهمیت دولت یازدهم و دوازدهم به حوزه میراث فرهنگی و هویت تاریخی كشور است.
مونسان اظهار داشت: در دو سال قبل ۷۶ موزه در كشور افتتاح شده است كه عمده این موزه ها متعلق به بخش خصوصی است.
استرداد اشیای باارزش تاریخی به كشور با حمایت های دولت
او به استرداد اشیای تاریخی به كشور هم اشاره نمود و اضافه كرد: با تلاشهای انجام شده و حمایت های خوب دولت موفق شدیم اشیای تاریخی ارزشمندی را به كشور بازگردانیم كه یكی از بعنوان مثال می توان به استرداد ۱۷۸۴ لوح هخامنشی و هم سردیس سرباز هخامنشی اشاره نمود كه یك اقدام بسیار بزرگ به حساب می آید.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه اظهار داشت: هم اكنون ۳۴ هزار اثر ثبت ملی و ۲۴ اثر ثبت جهانی داریم كه البته درمجموع ملموس و ناملموس ۳۸ اثر ثبت جهانی داریم؛ اعتقاد ما بر این است كه میراث فرهنگی هویت تاریخی ما است و هیچ چیز با این هویت تاریخی قابل جایگزینی نیست. از این رو از تلاشهای دولت و حمایت های تمام بخش های دولت از این حوزه قدردانی می كنم.
او در بخش دیگری از صحبت های خود به حوزه صنایع دستی هم اشاره نمود و اضافه كرد: در حوزه صنایع دستی خوشبختانه طرح تجاری سازی را از دو سال و نیم پیش آغاز كردیم كه نتایج خوبی گرفتیم و از فله فروشی صنایع دستی جلوگیری شد.
این عضو كابینه دولت تدبیر و امید افزود: ۲۸۹ میلیون دلار مجموع صادرات صنایع دستی رسمی ما از مبادی گمركی پارسال است كه به همین میزان هم صادرات چمدانی داریم و درمجموع می توان گفت حدود ۶۰۰ میلیون دلار صادرات صنایع دستی پارسال داشته ایم.
ابلاغ پروتكل های بهداشتی به هتل ها و ادارات كل میراث فرهنگی
او سپس به شیوع كرونا و اثرات این ویروس بر هر سه حوزه وزارتخانه متبوع خود اشاره نمود و اضافه كرد: درحالی كه در حوزه گردشگری و هم حوزه صنایع دستی شاهد رشد بودیم، شیوع كرونا سبب شد تا برنامه ریزی های ما در این خصوص تغییر كند و در نخستین قدم با در دستورالعملی پروتكل های بهداشتی را به مراكز اقامتی سراسر كشور ابلاغ كردیم. نوروزگاه ها و بازارچه های صنایع دستی كه همه ساله در تعطیلات نوروزی برگزار می شد، لغو شد و موزه ها هم تعطیل شدند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه كرد: اعتقاد ما بر این است كه در نوروز سال جاری بیشتر از ۹۰ درصد كاهش سفر داشتیم و غالب سفرهایی كه انجام شد سفرهای تفریحی و نوروزی نبود.
او افزود: شیوع كرونا سبب صدمه هایی به صنعت توریسم شده است و اگر دولت كمك نكند شاهد ورشكستگی در این عرصه خواهیم بود. هم اكنون ۸۰ هزار نفر به صورت مستقیم در صنعت توریسم فعال می باشند كه عدم حمایت و برنامه ریزی از این صنعت می تواند سبب بی كاری ۸۰ هزار نفر در كشور شود.
مونسان در ادامه با قدردانی از توجه معاون اول رئیس جمهوری به سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خطاب به دكتر جهانگیری افزود: از شما چند تقاضا دارم، نخست این كه پیشتر درخواست تخصیص رقم ۳۸ هزار میلیارد ریال برای جبران خسارت های ناشی از كرونا به شاغلان حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی داشتیم كه ۳۰ درصد آن به صورت بلاعوض و ۷۰ درصد آن به صورت تسهیلات است؛ حال پیشنهاد من این است كه این رقم در با نظارت مستقیم دستگاه های متولی و نظارتی، در اختیار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار گیرد.
او اضافه كرد: در مورد امهال تسهیلات اعطایی به فعالان حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم با عنایت به شرایط پیش آمده، این افراد قادر به بازپرداخت این تسهیلات نیستند؛ بنابراین از شما درخواست داریم تا این امهال یك ساله شود. هم چنین زمان پرداخت بیمه حق كارفرما هم تا آخر شهریورماه تمدید شود.
ایجاد محرك های سفر پس از مهار كرونا
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه كرد: در شرایط فعلی كه خیلی از فعالان حوزه گردشگری گرفتار مشكل شده اند به نظر می آید مهم ترین موضوعی كه می تواند به آنها كمك نماید این است كه پس از مهار كرونا با ایجاد محرك هایی برای سفر، بخشی از زیان های واردشده به این قشر جبران شود كه بدین منظور برگزاری سفرهای اقساطی برای كارمندان دولت و هم تعیین چند روز تعطیلی عمومی در یك فرصت مناسب (به عنوان مثال مانند عید فطر) می تواند سبب رونق مجدد سفر و گردشگری در كشور شود.
عبدالناصر همتی رئیس كل بانك مركزی هم در این جلسه با اشاره به شیوع كرونا و تأثیرات آن بر صنعت توریسم اظهار داشت: شرایطی كه حالا به وجود آمده است شرایطی است كه همه باید كمك نماییم تا از این وضعیت و از این دوران سربلند عبور كنیم؛ بنابراین برای عبور از این مرحله نیازمند همراهی و همكاری و مشاركت همگانی هستیم.
او اضافه كرد: حوزه گردشگری یكی از مهم ترین حوزه ها در بخش اقتصادی جامعه است كه ارزآوری و اشتغال زایی را به دنبال دارد ازاین رو تمهیداتی را برای پشتیبانی از این حوزه اندیشیده ایم كه بعنوان مثال می توان به تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد اشاره نمود.
همتی اضافه كرد: در همین رابطه برای سهولت در بازپرداخت اقساط این نوع از تسهیلات تنفس هم پیشبینی كردیم و تا اول مهر برای بازپرداخت این تسهیلات تنفس در نظر گرفته شده است.
او بیان نمود: پیشنهاد مونسان پیشنهاد خوبی است و ما هم موافق این هستیم كه برای تسهیلات برای جبران زیان های واردشده به هر بخش، به وزارتخانه در رابطه با همان بخش عرضه شود.
در این نشست هم چنین معاونان وزارتخانه گزارش هایی را عرضه دادند و مدیران كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سه استان یزد، اصفهان و فارس هم به صورت ویدئو كنفرانسی به عرضه گزارش پرداختند.


منبع:

1399/01/17
23:46:30
5.0 / 5
3001
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳