BonAir
بن ایر

سالروز شكست تاریخی آمریكا در طبس

سالروز شكست تاریخی آمریكا در طبس

به گزارش بن ایر فرمان اجرای این عملیات از جانب كارتر، رئیس جمهور وقت آمریكا با بیان كلمه رمز «بروید» صادر و در غروب روز پنجشنبه، چهارم اردیبهشت ۱۳۵۸ این عملیات شروع شد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، ماجرای حمله آمریکا به طبس در حقیقت از روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸، (۴ نوامبر ۱۹۷۹) آغاز شد؛ زمانی که «دانشجویان مسلمان پیرو خط امام» به سفارت آمریکا در تهران حمله کردند و ۵۳ آمریکایی را به گروگان گرفتند. با عنایت به این که دولت کارتر نتوانست از طریق دیپلماتیک گروگان های آمریکایی را آزاد کند، یگان ویژه «دلتا فورس» از نیروهای مسلح آمریکا، مأموریت پیدا کردند تا گروگان های آمریکایی را در یک عملیات کماندویی آزاد کنند و به آمریکا باز گردانند.
طرح عملیاتی «پنجه عقاب»
برای اجرای عملیات «پنجه عقاب» یک ماه بعد از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران، ۹۰ نفر از کماندوهای آمریکایی معروف به «دلتا» به فرماندهی سرهنگ «چارلی بکویث» و سرگرد «میدوز» به ایالت آریزونای آمریکا که حدودا شرایط کویری ایران را داشت اعزام شدند تا آخرین مراحل تمرینی و آموزشی تحت شرایط مشابه را بگذارنند. از طرفی گروه سرّی ویژه ای هم برای پشتیبانی و تدارک وسایل تکمیلی طرح عملیات، مخفیانه وارد ایران شده و با گروهک های ضد انقلاب تماس هایی را برقرار کردند.
کماندوهای آموزش دیده آمریکا در اواخر آذرماه سال ۱۳۵۸ عازم کشور مصر شده و در پایگاهی نزدیک قاهره مستقر شدند. فرمان اجرای این عملیات از جانب کارتر، رئیس جمهور وقت آمریکا با بیان کلمه رمز«بروید» صادر و در غروب روز پنجشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۵۸ این عملیات شروع شد.
برای اجرای این عملیات، شش فروند هواپیمای «سی – ۱۳۰ و ۹۰ »کماندوی آموزش دیده آمریکا معروف به نیروی «دلتا»، از قاهره به ناو هواپیمابر آمریکایی در دریای عمان منتقل شدند.


بدین سان نیروهای آمریکایی از خلیج فارس عازم طبس شدند اما این نیروها بعد از استقرار در صحرای طبس و قبل از حرکت به سمت تهران، گرفتار حادثه طوفان شن شده و از ادامه مأموریت باز ماندند. البته در همین راستا «مایلزکاپلند» یکیاز مأموران سابق سرویس اطلاعاتی آمریکا و از دست اندرکاران کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در ایران معتقد است: «هدف از تهاجم طبس تنها آزادی گروگان ها نبود بلکه کودتا برای سرنگونی رژیم ایران هدف اصلی این عملیات بوده است.»
شن ها مأمور خدا هستند
حضرت امام خمینی (ره) در همان ایام طی پیام مهمی که در مورد حمله آشکار نظامی آمریکا صادر کردند به این نکته ظریف چنین اشاره کردند: «نباید بیدار شوند، آنهایی که توجه به معنویات ندارند و به این غیب ایمان نیاورده اند؟نباید بیدار شوند؟ چه کسی این هلیکوپتر آقای کارتر را که می خواستند به ایران بیایند ساقط کرد؟ ما ساقط کردیم؟ شن ها ساقط کردند. شن ها مأمور خدا بودند. باد مأمور خداست. قوم عاد را باد از بین برد؛ این باد مأمور خداست. این شن ها همه مأمورند. تجربه بکنند باز.»1399/02/05
21:13:45
5.0 / 5
3164
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , كشور , هواپیما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵