BonAir
بن ایر

انتظار آزادی برای جهانی شدن

انتظار آزادی برای جهانی شدن

به گزارش بن ایر «برج آزادی» در چارچوب پرونده ی زنجیره ای از میراث معماری معاصر كشور، برای ثبت در لیست میراث جهانی آماده می شود.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، در نامه ای که معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به مشاور و مدیرکل حوزه ریاست وزارتخانه نوشته، تاکید کرده است که هر چند ثبت جهانی برج آزادی به علت محدودیت ها در سهمیه، نیازمند زمان بیشتری است، اما بطور قطع این برج تاریخی همراه با برخی از میراث معماری کشور در اولویت های ثبت جهانی قرار می گیرد.
در این نامه که به دست خبرنگار ایسنا رسیده، محمدحسن طالبیان، خطاب به ابراهیمی - مشاور مونسان - آورده است: «در خصوص پیشنهاد ثبت برج آزادی تهران در لیست میراث جهانی یونسکو، ثبت زنجیره ای میراث معماری معاصر کشور در اولویت برنامه های این معاونت قرار داشته و کمیته ای کارشناسی متشکل از صاحبنظران معماری معاصر در ستاد وزارت در حال بررسی آثار شاخص معماری معاصر به جهت تطبیق با معیارهای ثبت جهانی است.
در این راستا مجموعه پرارزش برج آزادی همچون آثاری است که به صورت ویژه در این ثبت زنجیره ای مطمح نظر (مدنظر) قرار دارد. لازم به ذکر است نظر به محدودیت سهمیه کشورها برای معرفی آثار در جهت ثبت در لیست میراث جهانی نهایی این امر نیازمند زمان بیشتر خواهد بود.»
برج آزادی که سال ۱۳۴۹ توسط حسین امانت، بعنوان نماد ایران مدرن و برای یادبود جشن های ۲۵۰۰ ساله پهلوی در غرب تهران ساخته شد، تا پیش از انقلاب اسلامی با نام برج شهیاد شناخته و پس از انقلاب به برج آزادی تغییر نام داد. عملیات ساخت برج در ۱۱ آبان سال ۱۳۴۸ شروع شد و بعد از ۲۸ ماه کار در ۲۴ دیماه سال ۱۳۵۰ با نام برج شهیاد به بهره برداری رسید. معماری برج ترکیبی از معماری هخامنشی، ساسانی و نمادهایی از معماری بعد از اسلام در ایران است. این برج آزادی در اسفند سال ۱۳۵۰ به پیشنهاد مدیرکل محافظت آثار باستانی و بناهای تاریخی، توسط وزیر فرهنگ و هنر وقت، در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
بعد از تغییر نام برج به آزادی، وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی، نظارت بر این مجموعه را بر عهده گرفت. این مجموعه در سال ۱۳۸۲ از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی جدا شد و به بنیاد رودکی واگذار شد.1399/03/02
11:24:07
5.0 / 5
2428
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , كشور , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲