BonAir
بن ایر

قاچاقچیان باردیگر سراغ بیت مشحوت رفتند بعلاوه فیلم

قاچاقچیان باردیگر سراغ بیت مشحوت رفتند بعلاوه فیلم

به گزارش بن ایر «امروز یكم خرداد ۱۳۹۹، شوش بخش شاوور، روستای بیت مشحوت؛ هنوز هر شب حفاران غیرمجاز این زمین ها را حفاری می كنند. حتی زمینی كه یكی از كشاورزان هر سال به آن تعرض كرده و گندم كشت می كند.»


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، این جمله ها را یکی از فعالان میراثی در روستای بیت مشحوت در فیلمی که خودش یکم خرداد از این منطقه تکه پاره شده ثبت کرده، بیان می کند؛ محوطه ای که حفاران غیرمجازش حتی در روز به آن رفت و آمد داشتند و بی محابا زمین را شخم می زدند، بدون هیچ ترس و واهمه از مسؤلان میراثی که می گویند مدت هاست حواسشان به این محوطه تاریخی و دیگر روستاهای اطراف شوشِ باستانی هست!
با وجود انتشار تصاویر و فیلمی که نشان داده است در آخرین کاوشِ غیرمجازِ همین چند روز قبل در منطقه تاریخی بیت مشحوت، علاوه بر حفر چاه های عمیق در منطقه، تعدادی کوزه و سفال هم به دست آمده اند، مسؤلان میراث فرهنگی که از یکی دو ماه گذشته متوجه فاجعه در این منطقه شده اند، از همان زمان هرچه حفاری غیرمجاز انجام شده را به دوره های گذشته مربوط دانسته و خویش را از فاجعه ای که هنوز هم در حال رخ دادن است، مبرا کرده اند.


محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - در روز جهانی موزه و آغاز هفته میراث فرهنگی درباره آخرین وضعیت بیت مشحوت، مگرنات و تپه سیاه در شوش باستانی به ایسنا توضیح می دهد.
او می گوید: در گذشته حفاری هایی در بیت مشحوت انجام شده، که به محضِ آگاه شدن میراث فرهنگی استان، نیروی انتظامی و یگان حفاظت پیگیری های خویش را شروع کرده و از نیروهای محلی برای پیشگیری از بیشتر شدن این فاجعه استفاده کردند. اما نکته مهم این است که حالا هیچ اتفاقی نیفتاده و همه از گذشته بوده است، چون آن جا مدیریت می شود.
وی با تاکید بر ضرورت سرکشی های منظم توسط نیروهای محلی و نیروی انتظامی از منطقه، بیان می کند: تا پیش از این که بعنوان مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل به این محوطه تاریخی بروم، هر هفته گزارشی از چند کاوش غیرمجاز به دست مان می رسید، اما از زمانِ حضورم به آن منطقه، این کاوش ها حدودا تمام شدند، یعنی تا وقتی که مدیریت منسجم در یک محوطه نباشد، از این دست اتفاقات زیاد رخ می دهد، هرچند نباید فراموش کرد خوزستان منطقه ای بسیار گسترده است و میراث فرهنگی برای حفاظت هیچ راهی جز مشارکت مردم ندارد.
او انتصابِ میراث بانان افتخاری را یکی از راهکارها می داند و ادامه می دهد: در آن زمان عملا در چغازنبیل نیروی یگان حفاظتی نبود، ازاین رو با شناسایی افراد دلسوز و آموزش به آنها، هنوز از آن منطقه به درستی حفاظت می شود.
طالبیان با تاکید بر این که حفاظت از هر محوطه تاریخی در هر نقطه کشور فرمول خاص خویش را دارد، می افزاید: با این وجود مشارکت مهم رسانه ای و مردمی مهمترین نقش را در حفاظت از آثار و محوطه های تاریخی دارد.
معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حتی از دستگیری چند نفر در رابطه با این پرونده توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی خبر می دهد.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1399/03/06
14:33:57
5.0 / 5
2353
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , فرهنگ , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵