BonAir
بن ایر

در دوران همزیستی با كرونا؛

عدم برنامه مشخص برای جذب گردشگر سلامت عمان

عدم برنامه مشخص برای جذب گردشگر سلامت عمان

آژانس های ایرانی تور ویژه ای برای جذب گردشگران سلامت عمانی به ایران ندارند همینطور خدمات گردشگری سلامت ایران تنها محدود به خدمات سنتی شده تا VIP.گروه فرهنگ؛ دوران همزیستی با ویروس کرونا شروع شده است و از حالا باید به فکر باز شدن مرزها و ورود توریستهای خارجی بود آنچنان که علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی گفته؛ از اول تیرماه پیشبینی شده تا مرزها به روی توریستهای خارجی باز شود. حالا باید به این فکر بود که برای جذب هر یک از گردشگران در بخش های مختلف صنعت توریسم چه راهکاری در پیش گرفت. یکی از این بخش ها مربوط به حوزه گردشگری سلامت می شود.
اگر ایران همچنان کانون توجه ویروس کرونا در بین کشورهای جهان باشد؛ چطور می تواند در این حوزه توریست سلامت جذب کند؟ آیا هنوز هم می تواند روی بازاری مثل عمان بعنوان بازار گردشگری سلامت حساب باز کند یا نه.
چون در سال ۹۸ یک گروه از آژانس داران و فعالان گردشگری به همراه وزیر میراث فرهنگی و هیأت همراهش به عمان سفر کردند تا تفاهم نامه هایی را برای سفر بیماران عمانی به ایران فراهم نمایند این به آن معناست که تفاهم های اولیه انجام شده است و از حالا به بعد باید بخش خصوصی چاره ای برای اجرایی شدن آن تفاهمنامه ها کند.
از طرفی درست زمانی که آژانس داران و فعالان گردشگری تلاش می کردند تا توجه عمان را به ایران جلب کنند، نمایندگان علوم پزشکی فارس به سادگی در صدا و سیما اعلام نمودند ما به دنبال ایجاد درمانگاه هایی در عمان هستیم تا دیگر بیماران عمانی رنج سفر را به ایران متحمل نشوند و تنها کسانی به ایران بیایند که احتیاج به جراحی داشته باشند. درحالی که این گفته ها با اصل گردشگری سلامت در تناقض است.
اگر ده گروه به ایران بیاید که دو گروه از آنها به عمل جراحی نیاز داشته باشد، هر کدام سه نفر همراه داشته باشند یعنی ۳۰ اتاق با ۹۰ غذا در روز. این افراد از تاکسی و مراکز خرید هم استفاده می نمایند چرا نباید اجازه بدهیم آنها به ایران سفر کنند. این مورد نشان داده است که هنوز نتوانسته ایم اهداف گردشگری درمانی را تعریف نماییم نمی دانیم باید به آنها با دید طبابت نگاه نماییم یا گردشگری پزشکی.
متأسفانه آژانس های ایرانی برای گردشگری درمانی تور ویژه ای ندارند که بتوانند در کنار خدمات درمانی، خدمات گردشگری هم به مسافران خارجی ارائه نمایند. اگر حالا تعداد کمی توریست سلامت به ایران می آید تنها از راه برخی شرکت هایی است که از سال ها قبل در این حوزه کار کرده اند وگرنه آژانس های مسافرتی تلاش جدیدی برای جذب حداکثری گردشگران سلامت عمانی به ایران نمی کنند. این درحالی است که در عمان بیشتر از ۳۰۰ دفتر هست که به کشورهای دیگر مسافر اعزام می کند.
عمانی ها بیشتر برای دریافت خدمات پزشکی در رابطه با نازایی، چشم، استخوان کمر، زیبایی، کاشت مو، پاکسازی صورت و … به کشورهای دیگر سفر می کنند بعضی از عمانی ها در شهرستانها زندگی می کنند شاید در عمرشان ۵ بار به مسقط سفر کرده باشند برای این افراد رفتن به ایران از رفتن به مسقط آسان تر است چون احساس قرابت بیشتری با شهرهای ایران می کنند. آنها به شهر شیراز نزدیک هستند و در این شهر هم مراکز درمانی و اقامتی مناسبی وجود دارد و از لحاظ علمی هم در سطح بالایی است ولی بعضی از گردشگران عمانی می خواهند خدمات لوکس و ویژه تری بگیرند. این افراد برای درمان بیماری هایی مانند چشم، زیبایی و کبد به شیراز رجوع می کنند اما در تهران می توان به آنها خدمات VIP داد.
حداقل هزینه ای که یک عمانی برای سفر به ایران می کند ۱۵۰۰ دلار است پس از کرونا مانند همیشه مسقط به تهران و برعکس چند خط هوایی وجود دارد که مسافران را جابه جا می کند با این وجود گردشگران سلامت عمانی بیشتر به هند می روند تا ایران چون در هند نه تنها مراکز اقامتی و درمانی لوکس و بین المللی وجود دارد، بلکه آنها را بیمه هم می کند.


منبع:

1399/04/04
19:52:30
5.0 / 5
2625
تگهای خبر: توریست , توریسم , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳