BonAir
بن ایر

گردشگری در اروپای پساقرنطینه

گردشگری در اروپای پساقرنطینه

به گزارش بن ایر بعد از گذشت ماه ها قرنطینه، خیلی از شهروندان اروپایی برای گذراندن تعطیلات لحظه شماری می كنند، اما مقاصد گردشگری تابستان امسال تفاوت هایی خواهند داشت: این دفعه خبری از بوفه های صبحانه یا تورهای گردشگری نیست، اما استفاده از ماسك و اندازه گیری دمای بدن از این پس جزئی از روند سفر خواهد بود.


به گزارش بن ایر به نقل از رویترز، مقاصد گردشگری مختلف از «کولوسئوم» رم گرفته تا موزه «هرمیتاژ» آمستردام، قوانین جدیدی را برای کاهش خطر مبتلاشدن به ویروسی معرفی کرده اند که تابحال منجر به مرگ حدود ۱۷۰ هزار نفر در اروپای غربی شده است.
در ایتالیا، «برج پیزا» و «کلیسای جامع فلورانس» قصد دارند با بهره گیری از تکنولوژی، فاصله اجتماعی میان بازدیدکنندگان را حفظ کنند؛ بدین سان به کمک دستگاه های الکترونیکی در صورت نزدیک شدن بیش از اندازه بازدیدکنندگان به یکدیگر، با کمک ارتعاش آگهی داده خواهد شد.
مسئولان شهر بارسلونا نیز قصد دارند با بهره گیری از یک برنامه به گردشگران در برنامه ریزی سفر و خودداری از حضور در مناطق پرازدحام کمک کنند.
در کشورهایی همچون ایتالیا و اسپانیا، که گردشگری یک هشتم تولیدات ناخالص داخلی را تشکیل می دهد، مقام ها اهتمام دارند فصل گردشگری در تابستان را با جذب مجدد گردشگران احیا کنند. اما نگرانی هایی درباره بازگشت مجدد گردشگران و آغاز موج دوم مبتلاشدن به ویروس کرونا نیز وجود دارد.
با آغاز فصل گردشگری در اسپانیا، توریستهایی که به این کشور سفر می کنند، از همان لحظه ورود با تفاوت هایی نسبت به سفرهای پیشین شان مواجه خواهند شد. مرزهای اسپانیا از هفته گذشته به روی خیلی از کشورهای اروپایی باز شد.
بعضی از هتل های این کشور از اجرای تمهیداتی همچون استفاده از دستگاه های تهویه کننده هوا، دوربین های حساس به دمای بدن، ضرورت عبور مسافران از درگاهی که مواد ضدعفونی کننده را اسپری می کند و ضرورت قدم گذاشتن در قسمتی که برای ضدعفونی کردن کفش ها درنظر گرفته شده است، آگاهی داده اند.
استفاده از سیستم سلف سرویس برای مسافران در نوبت صبحانه نیز امکان پذیر نخواهد بود و صبحانه توسط کارکنان سرو خواهد شد.
همین طور بازدید از خیلی از موزه ها و مکان ها دیدنی جهان نیز از این پس فقط با رزرو بلیت به صورت آنلاین در زمان بندی های محدود و به شرط استفاده از ماسک و عبور از مسیرهای مشخص امکان پذیر خواهد بود. اما آغاز فعالیت مجدد موزه ها در کنار قوانین جدید به معنای اختتام مشکلات اقتصادی نیست.
از آن جایی که خیلی از مقاصد فرهنگی جهان ناچار به کاهش تعداد بازدیدکنندگان هستند، انجمن موزه های هلند تخمین زده است با ادامه داشتن این روند، موزه های این کشور هر هفته با پنج تا هفت میلیون یورو خسارت مواجه خواهند بود.
طبق اعلام « یونسکو» نیز بیش از ۱۰ درصد از موزه های جهان هیچگاه قادر به بازگشایی نخواهند بود و سایر موزه ها هم برای بقا باید برنامه ای جدید در دستور کار قرار دهند.
ویروس کرونا تاثیرات ماندگاری را در بعضی از اماکن فرهنگی همچون موزه «دل پرادو» اسپانیا که بیشتر درآمد خودرا مدیون بازدید گردشگران است بر جای خواهد گذاشت.
مشکلات مالی ناشی از تعطیلی طولانی مدت فقط مختص هتل ها و موزه ها نیست و سالن های تئاتر سراسر اروپا نیز با مشکلات مشابهی مواجهند. سالن تئاتر «شکسپیرز گلوب» در لندن که نسخه ای مشابه از سالن های تئاتر عصر الیزابت است اعلام نموده بدون دریافت کمک مالی ناچار به تعطیلی خواهد شد.
حتی شرایط در اماکن تاریخی نیز شباهت چندانی به روزگار قبل از کرونا ندارد.
اگرچه ایتالیا از سوم ژوئن پذیرای گردشگران بوده، اما سکوت همچنان بر شهرهای این کشور حاکم است.
فواره « تروی» در رم که همیشه مملو از تماشاگران است، هم اکنون حدودا خالی است.
ایتالیا در سال ۲۰۲۰ با ۴۴ درصد کاهش در شمار گردشگران نسبت به سال قبل روبه رو شده است و به نظر نمی رسد این آمار تا سال ۲۰۲۳ به شرایط قبل از شیوع ویروس کرونا بازگردد.
طبق اطلاعات آژانس ملی گردشگری ایتالیا، شمار گردشگران کشورهای چین و ایالات متحده با ۸۰ درصد کاهش مواجه بوده است. در سال های اخیر این دو کشور بیشترین توریستهای خارجی ایتالیا را دربر می گرفتند.
منبع:

1399/04/07
21:11:27
5.0 / 5
2900
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵